Автотранспортнинг вазни ва габаритлари назорат қилинади
Ўзбекистон ҳудудида автомобиль йўллари тармоғини сақлаш ва автомобиль транспортининг хавфсиз ҳаракатланишини таъминлаш, автомобиль йўлларининг таъмирлараро муддатларгача бузилишининг олдини олиш мақсадида Вазирлар Маҳкамаси 28.05.2020 йилда «Транспорт воситаларининг вазн ва ҳажм параметрларини назорат қилишни жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 337-сон қарорни қабул қилди.
Ҳужжат билан қуйидагилар тасдиқланди:
Транспорт воситаларининг вазн ва ҳажм параметрларини назорат қилиш тартиби тўғрисидаги низом;
Катта ҳажмли ва оғир вазнли транспорт воситаларининг йўналиш бўйича ҳаракатланишидан олдин автомобиль йўлларини ўрганиш тартиби тўғрисидаги низом;
2020-2022 йилларга мўлжалланган вазн ва ҳажм параметрларини назорат қилиш пунктларини қуриш, модернизациялаш ва замонавий техник воситалар билан жиҳозлаш бўйича тадбирлар дастури.
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Aвтомобиль йўллари қўмитаси транспорт воситаларининг вазн ва ҳажм параметрларини назорат қилиш пунктларини лойиҳалаштириш, қуриш, таъмирлаш, жиҳозлаш, махсус техника харид қилиш ва сақлаш бўйича буюртмачи ҳисобланади. Молиялаштириш Қўмита фаолиятини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳамда қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан амалга оширилади.
Қўмитага уч ой муддатда қуйидагилар ишлаб чиқилишини таъминлаш вазифаси топширилди:
транспорт воситаларининг вазн ва ҳажм параметрларини назорат қилиш турғун (стационар) ва кўчма пунктларини қуриш ҳамда жиҳозлаш лойиҳаларининг техник-иқтисодий ҳисоб-китобларини (асосларини);
атроф муҳитни муҳофаза қилиш ва ҳаракат хавфсизлиги қоидалари талабларини таъминлаш шарти билан вазн ва ҳажм параметрларини назорат қилиш турғун ва кўчма пунктларининг намунавий лойиҳаларини.
Қўмита халқаро амалиётдан келиб чиқиб хорижий юк автотранспорт воситаларининг республика автомобиль йўллари бўйлаб ўтиши километрини ёки вақтини ҳисоб-китоб қилиш тартибини белгилайди. Шунингдек бунинг учун ҳақ ундириш бўйича техник-иқтисодий ҳисоб-китобларни ишлаб чиқади.

Вес и габариты автотранспорта будут контролировать
Для обеспечения сохранности сети автомобильных дорог Узбекистана и безопасности движения автомобильного транспорта, предотвращения преждевременного износа дорожного полотна Кабинет Министров принял постановление от 28.05.2020 г. № 337 «О мерах по внедрению весового и габаритного контроля транспортных средств».
Документом утверждены:
1. Положение о порядке осуществления весового и габаритного контроля транспортных средств.
2. Положение о порядке предварительного изучения автомобильных дорог по направлению движения тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств.
3. Программа мер по строительству и модернизации пунктов весового и габаритного контроля на 2020–2022 годы.
Заказчиком работ по проектированию, строительству, ремонту и содержанию постов весогабаритного контроля является Комитет по автомобильным дорогам Министерства транспорта (далее – Комитет). Финансирование будет осуществляться за счет средств Фонда по поддержке комитета и других не запрещенных законом источников.
В течение трех месяцев Комитету поручено обеспечить разработку:
С учетом международного опыта Комитет разработает порядок расчета длины и времени проезда иностранных тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств по территории республики. Также будут пересмотрены размеры платы за проезд.
Посты весогабаритного контроля подразделяются на три вида:
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 29.05.2020 г.