Республика махсус комиссияси АХБОРОТИ: карантин чекловлари 15 августга қадар узайтирилди
ходимларини хатловдан ўтказган ҳолда, иш жойига фақатгина зарур бўлган мутахассисларни бевосита жалб этишга рухсат берилганини инобатга олиб, қолган ходимларни қонунчиликда белгиланган тартибда меҳнат таътилига чиқаришни ёхуд масофадан туриб (онлайн) ишлашини ташкил этишга тўлиқ риоя этилишини таъминлаш;
ходимларини вақтинчалик хизмат сафарига юборишни тўхтатиш;
йиғилишларни фақатгина онлайн тарзида ташкил этиш;
ходимлар орасида коронавирус билан касалланганлар мавжуд бўлган тақдирда, улардан хабар олиш, даволаниш мақсадида зарур дори воситалари ва буюмларни харид қилиш учун ходимнинг шароитини инобатга олган ҳолда, моддий ёрдам ажратиш;
б) фуқароларга:
тўй, оилавий маросимлар ва бошқа тадбирларни ўтказмаслик;
жамоат жойларида, кўча, майдон ва маҳаллаларда уч кишидан ортиқ тўпланмаслик, қатъий ижтимоий масофани сақлаш (2 метр), тиббий ниқоблар ва шахсий ҳимоя воситаларидан фойдаланиш;
ёши катта ва муайян турдаги касаллиги (қандли диабет, метоболик синдромлари, аутоимун касалликлари, қон, юрак, томир касалликлари, онкологик касалликлар ва б.) мавжуд фуқароларга коронавирус касаллиги кучли таъсир кўрсатишини инобатга олиб, 65 ёшдан ошган фуқароларни “ўзини ўзи яккалаш” ҳаёт тарзига қатъий риоя этиш ҳамда сабабсиз уйдан ташқарига чиқмаслик тавсия этилди.

27.07.2020 5662 Yangiliklar
- провести учет сотрудников и принять во внимание то, что только необходимые специалисты могут быть непосредственно задействованы на рабочих местах, оставшихся сотрудников направить в отпуск в порядке, установленном законодательством или организовать для них удаленную (онлайн) работу;
- временно приостановить отправку сотрудников в рабочую командировку;
- проводить совещания только в онлайн-режиме;
- в случае выявления коронавирусной инфекции среди работников поддерживать с ними связь; учитывая финансовые возможности работника для закупа необходимых лекарственных средств и предметов, оказать материальную помощь.
- гражданам:
- не проводить свадьбы, семейные церемонии и другие мероприятия;
- не собираться больше трех человек в общественных местах, на улицах, площадях и махаллях, соблюдать строгую социальную дистанцию (2 метра), использовать медицинские маски и средства индивидуальной защиты;
- учитывая сильное воздействие коронавирусной инфекции на пожилых людей и лиц с определенными видами заболеваний (диабет, метаболические синдромы, аутоиммунные заболевания, заболевания крови, сердца, сосудистые заболевания, онкологические заболевания и т.д.), граждане старше 65 лет должны строго соблюдать режим «самоизоляции» и не выходить из дома без причины.