22.03.2020 9531 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати томонидан коронавирус пандемиясининг иқтисодиёт ва транспорт соҳасига салбий таъсирини камайтириш бўйича берилган топшириққа ҳамда халқаро ташувларда республикамиз юкларини узлуксиз ҳаракатланишини таъминлаш мақсадида Транспорт вазирлиги томонидан қуйидаги чора-тадбирларни амалга ошириш режалаштирилмоқда.
Халқаро ташувларда транспорт воситаларининг тўсиқларсиз ҳамда узлуксиз ҳаракатланишини ва йўлларда ҳар хил сабабларга кўра қолиб кетишини олдини олиш мақсадида, Вазирлик томонидан миллий ташувчиларимизни автотранспорт воситалари ҳаракатланишини мониторингини олиб бориш ҳамда халқаро ташувларни таҳлил қилиш учун электрон диспетчерлик мониторинг дастури ишлаб чиқилмоқда.
Вазирлик томонидан республиканинг экспорт-импорт юкларини ташишда миллий ташувчилар улушини ошириш бўйича самарали чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Шу ўринда, экспорт-импорт юкларни ташишда миллий ташувчилар хизматларидан фойдаланишга Ўзбекистон Республикасидаги юк эгалари тайёрлигини маълум қилишди.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда Транспорт вазирлиги республикамизда фаолият юритаётган автотранспорт корхоналаридан қуйидаги маълумотларни тақдим этишини сўрайди:
- ягона электрон мониторинг тизимига уланиш учун корхона ихтиёридаги транспорт воситалари (GPS/Глонасс) навигаторлар мавжудлиги ҳақида;
- ҳар ойнинг якуни бўйича амалга оширилган халқаро юк ташиш йўналишлари, юк тўғрисидаги маълумот ва транспорт воситаларининг давлат рақами;
- корхонангиз томонидан халқаро йўналишларда ташиш бўйича кўрсатилган хизматлар тарифлари.
Шунингдек, Транспорт вазирлиги томонидан республикамиз ташувчиларининг мурожаатларини қабул қилиш ва уларнинг муаммоларини зудлик билан ҳал этиш бўйича учун 24 соат ишлайдиган штаб ташкил этилди.

Обращение к автотранспортным предприятиям, работающим в Республике Узбекистан
В целях обеспечения задач, определенных Правительством Республики Узбекистан по смягчению негативного воздействия коронавирусной пандемии на отрасли экономики и транспортной сферы, а также для обеспечения бесперебойного перемещения грузов в международных перевозках, Министерство транспорта планирует принять следующие меры.
В целях предотвращения беспрепятственного и бесперебойного движения транспортных средств в международных направлениях Министерство транспорта разрабатывает программу электронного диспетчерского контроля для отслеживания движения транспортных средств национальных перевозчиков и анализа хода международных перевозок.
Министерством транспорта также предпринимаются эффективные меры по увеличению доли национальных перевозчиков в экспорте и импорте республики. В связи с этим владельцы грузов в Республике Узбекистан готовы воспользоваться услугами национальных перевозчиков при перевозках экспортно-импортных грузов.
Учитывая вышеизложенное, Министерство транспорта просит действующие в стране транспортные компании предоставить следующую информацию:
-Наличие в распоряжении предприятия автомобильных навигаторов (GPS / Glonass) для подключения к единой электронной системе мониторинга;
-Отчет по международным грузовым маршрутам и информация о грузе по итогам каждого месяца, а также регистрационный номер транспортного средства;