МДҲнинг транспорт бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашининг юбилей йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 18 ноябрь куни Россия пойтахти Москва шаҳрида “Транспорт ҳафталиги –2020” тадбири ўзи иш фаолиятини бошлади.
Транспорт соҳасининг энг долзарб масалаларини очиқ муҳокама қилиш ва ишбилармон доиралар вакиллари билан ўзаро фикр алмашишга қаратилган ушбу тадбир доирасида МДҲнинг транспорт бўйича мувофиқлаштирувчи кенгашининг 40 – юбилей йиғилиши бўлиб ўтди.
Видеоконференц алоқа шаклида бўлиб ўтган йиғилишда МДҲга аъзо давлатларнинг транспорт вазирлари ва транспорт бошқармалари раҳбарлари иштирок этди.
Йиғилишда МДҲга аъзо давлатлар ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шу жумладан 2030 йилгача бўлган даврда МДҲга аъзо давлатлар транспорт соҳасидаги ҳамкорликнинг устувор йўналишлари лойиҳалари муҳокама қилинди.
“ – Ўзбекистон ишончли транспорт тармоғини, жумладан, мамлакат ва минтақанинг бошқа давлатлари ташқи савдо юкларини дунёнинг йирик бозорларига етказиб бериш мақсадида транзит коридорларини ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратмоқда. Мамлакатимизнинг транспорт бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш билан келгусидаги ҳамкорлиги МДҲга аъзо барча мамлакатлар транспорт соҳаси ривожига ижобий таъсир этишига ишонам”, деди Транспорт вазири в.б. И.Махкамов.
Учрашувда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг БМТ шафелигида Транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш минтақавий марказини очиш бўйича билдирган ташаббуси ва унинг аҳамиятига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди.

Состоялось юбилейное заседание Транспортного координационного совета СНГ
18 ноября текущего года в столице России в городе Москве начало свою работу форум “Неделя транспорта 2020”.
В рамках мероприятия состоялось 40-летнее юбилейное заседание Транспортного координационного совета СНГ, целью которого было открытое обсуждение наиболее актуальных вопросов транспортной отрасли и обмен мнениями с представителями бизнес-сообщества.
Во встрече, которая проходила в формате видеоконференции, приняли участие министры транспорта и руководители транспортных ведомств стран-членов СНГ.
На встрече обсуждались актуальные вопросы сотрудничества государств-членов СНГ в транспортной сфере, в том числе проект приоритетов сотрудничества в транспортной сфере государств-членов СНГ до 2030 года.
«Узбекистан уделяет особое внимание развитию надежной транспортной сети, включая транзитные коридоры для доставки внешнеторговых грузов на основные рынки страны и других стран региона. Уверен, что дальнейшее сотрудничество нашей страны с Координационным советом по транспорту окажет положительное влияние на развитие транспортного сектора всех стран СНГ », - отметил и.о. Министра транспорта Узбекистана И. Махкамов.
На встрече также была отмечена инициатива Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева по открытию регионального центра по развитию транспорта и коммуникаций под эгидой ООН и его важность.