“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон” йўналишида транзит ташувлари мувафаққиятли амалга ошрилмоқда
05.06.2020 10054 Yangiliklar
Давлатимиз раҳбарининг бевосита топшириқларига асосан мамлакатимиз бўйлаб ишончли транспорт ва транзит йўлакларини изчил шакллантириш масалаларига бугун алоҳида эътибор қаратилмоқда. Зеро, барқарор фаолият юритувчи транспорт - коммуникация тизими мамлакат иқтисодиётини юқори суръатларда ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Бугунги кунда барча транспорт турларининг имкониятларидан унумли фойдаланган ҳолда мультимодал ташувлари орқали юкларни энг қисқа масофа бўйлаб, оптимал нархларда белгиланган манзилига етказиб беришни ташкил этиш ҳозирги пандемия шароитида тобора долзарб масала бўлиб қолмоқда.
Бугун, 5 июнь куни Хитойнинг Ланьчжоу шаҳридан 25 та 40 футли контейнерларда экспорт юки ортилган поезд “Ланьчжоу – Қашғар – Иркештом – Ўш – Андижон –  Тошкент – Мари” йўналишида мультимодал транзит ташувни амалга ошириш учун йўлга чиқди.
Мазкур йўналиш бўйлаб мультимодал юк ташувларини йўлга қўйиш «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» автомобиль коридори имкониятларидан самарали фойдаланишни ташкил этиш борасида олиб борилаётган ишларнинг натижасидир.
Эслатиб ўтамиз, “Ланьчжоу – Қашғар – Иркештом – Ўш – Андижон –  Тошкент – Мари” йўналиши бўйлаб илк мультимодал транзит юк ташуви жорий йилнинг май ойида амалга оширилган эди. Йўналиш бўйлаб юк ташуви “темир йўл транспорти – автомобиль транспорти – темир йўл транспорти” схемасида ташкил этилган эди. Илк жараённинг ўзиёқ «Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой» автомобиль коридори имкониятлари ниҳоятда катта эканлигини намойиш этди.
Бошқа давлатлар юкларини жалб қилган ҳолда бу каби мультимодал ташувларни ташкил этиш бир нечта давлатларнинг халқаро транспорт ва савдо тизимларига муваффақиятли интеграциясига хизмат қилади.

Успешно выполняются транзитные перевозки по маршруту Китай-Кыргызстан-Узбекистан-Туркменистан
Сегодня в соответствии с непосредственными указаниями Главы нашего государства особое внимание уделяется последовательному формированию надежных транспортных и транзитных коридоров по всей стране. Действительно, стабильная транспортно-коммуникационная система играет важную роль в активном развитии экономики страны.
Сегодня в условиях нынешней пандемии становится все более важной организация доставки грузов по кратчайшим маршрутам и по оптимальным ценам, через мультимодальные перевозки, используя возможности всех видов транспорта.
5 июня поезд, загруженный экспортным грузом в 25 40-футовых контейнерах из Ланьчжоу, Китай, отправился на мультимодальный транзит по маршруту Ланчжоу - Кашгар - Иркештам - Ош - Андижан - Ташкент - Мари.
Запуск мультимодальных грузовых перевозок по данному маршруту является результатом работы по эффективному использованию возможностей автомобильного коридора «Узбекистан - Кыргызстан - Китай».
Напомним, что первая мультимодальная транзитная перевозка груза по маршруту «Ланьчжоу - Кашгар - Иркештам - Ош - Андижан - Ташкент - Мари» была осуществлена в мае текущего года. Грузовые перевозки по маршруту были организованы по схеме «железнодорожный транспорт - автомобильный транспорт - железнодорожный транспорт». Первый процесс показал, что потенциал автомагистрали Узбекистан-Кыргызстан-Китай огромен.
Организация таких мультимодальных перевозок с привлечением грузов из других стран будет способствовать успешной интеграции ряда стран в международные транспортные и торговые системы.