Абхазияда бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари Россия томонидан давлат чегарасини транзит мақсадида кесиб ўтишга рухсат берилгандан сўнг Ватанга қайтарилади
30.09.2020 5110 Yangiliklar
Бугун Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги расмий веб-саҳифасида Тезкор штабнинг Абхазияда бўлиб турган бир гуруҳ юртдошларнинг Ўзбекистонга қайтишда кўмак бериш бўйича мурожаати тўғрисидаги маълумоти эълон қилинди.
“Ўзбекистон Республикасининг Россия Федерациясидаги элчихонаси ва Ростов-Дон шаҳридаги Бош консулхонасига Абхазия ҳудудида бўлиб турган 400 га яқин Ўзбекистон фуқаросининг Ватанга қайтишда кўмак бериш тўғрисидаги мурожаати келиб тушди, - дейилади хабарда. - Ушбу муаммони зудлик билан ҳал этиш мақсадида мамлакатимиз ташқи сиёсат идораси Россия томонига юртдошларимизни Ватанга қайтариш учун уларнинг Россия чегарасини кесиб ўтишларига рухсат олиш юзасидан яна бир бор тегишли мурожаат юборган”.
Фуқароларимизнинг тезкор ёрдамга муҳтожлардан (аёллар, ҳомиладорлар, қариялар ва болалар) иборат биринчи гуруҳини шу йилнинг октябрь ойи бошларида Ўзбекистонга олиб келиш режалаштирилгани таъкидланган.
“Қолган фуқаролар Россия томонидан давлат чегарасини транзит мақсадида кесиб ўтишга рухсат берилгандан кейин Ўзбекистонга қайтарилади”, - деб аниқлик киритилган Тезкор штаб хабарида.

Оперативный штаб МИД: Находящиеся на территории Абхазии граждане Узбекистана будут возвращены на родину после получения разрешения на транзитное пересечение госграницы России
30.09.2020 14046 Yangiliklar
Сегодня на веб-сайте МИД опубликовано Сообщение оперативного штаба об обращении находящейся в Абхазии большой группы сограждан с просьбой о содействии в возвращении в Узбекистан.
«В Посольство Республики Узбекистан в Российской Федерации и Генеральное консульство в г.Ростове-на-Дону поступили обращения около 400 сограждан, находящихся на территории Абхазии, с просьбой оказать содействие в их возвращении на родину, - говорится в сообщении. - В целях оперативного решения данного вопроса внешнеполитическим ведомством страны повторно направлены соответствующие обращения российской стороне для получения разрешения гражданам Узбекистана пересечь российскую границу для их репатриации на родину».
Как отмечается, первую группу граждан Узбекистана, состоящую из уязвимых слоев (женщины, беременные, пожилые и дети), планируется направить в Узбекистан в начале октября 2020 года.
«Остальные граждане будут возвращены в Узбекистан по мере получения разрешения российской стороны на транзитное пересечение Государственной границы», - уточнили в Оперативном штабе МИД.