Халқаро ташишда – электрон юк хати
Ўзбекистон Юкларни халқаро йўлларда ташиш шартномаси тўғрисидаги Конвенциянинг электрон юк хатига оид Қўшимча баённомасига қўшилади. Президент томонидан тегишли 25.09.2020 йилдаги ПҚ-4842-сон қарорни имзоланди.
Қўшимча баённома 2008 йил 20 февралда Женева шаҳрида имзоланган. У қоғоз шаклидаги варианти билан тенг юридик кучга эга электрон юк хатини жорий этиш йўли билан электрон алоқа воситалари ёрдамида ташиш шартномаларини расмийлаштириш тартиб-таомилини соддалаштириш ва тезлаштиришни назарда тутади.
Унга нисбатан Конвенция қўлланиладиган, ташиш шартномасининг бажарилишидан манфаатдор бўлган ташувчи, юк жўнатувчи ёки ҳар қандай бошқа тарафдан узатилган электрон хабар электрон юк хати манбаси ҳисобланади. Унга иловалар сифатида ёки электрон юк хатининг бир қисмига айлантириш учун бир вақтда уни узатиш ёки у узатилгандан кейин электрон хабар билан бошқа тарзда боғлаш натижасида электрон хабар билан мантиқан қўшиладиган маълумотлар киритилади.
Ташиш шартномаси тарафлари электрон юк хатининг асл нусхага мослигини унинг электрон юк хати билан алоқасини таъминлайдиган электрон имзонинг ишончли усули ёрдамида ўрнатадилар. Шунингдек, улар тартиб-таомилларни ва уларни, хусусан, қуйидагиларга нисбатан қўллашни келишиб оладилар:
Транспорт вазирлиги кўрсатилган халқаро шартномани амалга ошириш учун масъул орган этиб белгиланган. ТИВ Ўзбекистон кўрсатилган халқаро шартномага қўшилиши ҳамда уни амалга ошириш учун масъул орган тўғрисида депозитарийга тегишли билдиришнома йўллайди. Қўшимча баённома унга қўшилган мамлакат учун қўшилиш тўғрисидаги ҳужжат депозитарийга топширилгандан кейин 90-куни кучга киради.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 26.09.2020 йилдан кучга кирди.

В международных перевозках – электронная накладная
Узбекистан присоединяется к Дополнительному протоколу к Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов, касающемуся электронной накладной. Президент подписал соответствующее постановление от 25.09.2020 г. № ПП-4842.
Дополнительный протокол подписан в Женеве 20 февраля 2008 года. Он предусматривает упрощение и ускорение процедуры оформления договора перевозки с помощью электронных средств связи путем введения электронной накладной, имеющей равную юридическую силу с бумажным вариантом.
Источником электронной накладной является электронное сообщение, переданное перевозчиком, грузоотправителем или любой другой стороной, заинтересованной в выполнении договора перевозки, к которому применяется Конвенция. В нее включаются сведения, логически ассоциируемые с электронным сообщением в качестве приложений или в результате увязки иным образом с электронным сообщением одновременно с его передачей или после его передачи, чтобы сделать его частью электронной накладной.
Стороны договора перевозки устанавливают аутентичность электронной накладной с помощью надежного метода электронной подписи, обеспечивающего ее связь с электронной накладной. Они также договариваются о процедурах и их применении, в частности в отношении:
Органом, ответственным за реализацию указанного международного договора, определено Министерство транспорта. МИД направит депозитарию уведомление о присоединении Узбекистана к указанному международному договору, а также об органе, ответственном за его реализацию. Дополнительный протокол вступает в силу для присоединившейся к нему страны на 90-й день после сдачи депозитарию документа о присоединении.