Гендер – хотин-қизлар ва эркаклар ўртасидаги муносабатларнинг жамият ҳаёти ва фаолиятининг барча соҳаларида, шу жумладан сиёсат, иқтисодиёт, ҳуқуқ, мафкура ва маданият, таълим ҳамда илм-фан соҳаларида намоён бўладиган ижтимоий жиҳат ҳисобланади.
Гендер тенглик тушунчаси жамият ҳаёти ва фаолиятининг барча соҳаларида, шу жумладан сиёсат, иқтисодиёт, ҳуқуқ, маданият, таълим, илм-фан, спорт муносабатларида хотин-қизлар ва эркакларнинг ҳуқуқ ҳамда имкониятларининг тенглигини англатади.
Гендер тенгликни таъминлашнинг асосий тамойиллари
- Қонунийлик;
- Демократия;
- Очиқлик;
- Ошкоралик.
Давлат хизматидаги раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун танловда хотин-қизлар ва эркакларнинг тенг равишда иштирок этиши Ўзбекистон қонунчилиги билан кафолатланган.
- Давлат органларининг кадрлар хизматлари зиммасига давлат хизматининг тегишли лавозимларида ишлаётган хотин-қизлар ва эркаклар сонининг нисбати тўғрисидаги маълумотларни ҳам тақдим этиш мажбурияти юклатилади.
- Бола туғилиши муносабати билан она ҳам, ота ҳам ҳақ тўланадиган таътил олиш ҳуқуқига эга. Болани парваришлаш бўйича таътилнинг давомийлиги ота-онанинг ихтиёрига кўра улар ўртасида бўлиниши мумкин, бунда ота-она таътилдан уни қисмларга бўлган ҳолда фойдаланиши мумкин.
- Агар шахс ўзини жинс бўйича бевосита ёки билвосита камситишга дучор этилган деб ҳисобласа, ваколатли органларга ёки судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Бунда жинс бўйича бевосита ёки билвосита камситишга дучор этилган шахсдан давлат божи ундирилмайди.

Гендер — является социальным аспектом отношений между женщинами и мужчинами, который проявляется во всех сферах жизнедеятельности общества, включая политику, экономику, право, идеологию и культуру, образование и науку.
Понятие гендерного равенства означает равенство прав и возможностей женщин и мужчин во всех сферах жизни и деятельности общества, включая политику, экономику, право, культуру, образование, науку, спортивные отношения.
Основные принципы обеспечения гендерного равенства
- Легитимность;
- Демократия;
- Открытость;
- Прозрачность.
Равное участие женщин и мужчин в конкурсе на замещение руководящих должностей на государственной службе гарантируется законодательством Узбекистана.
На кадровые службы государственных органов возлагается обязанность предоставления данных о соотношении числа работающих женщин и мужчин на соответствующих должностях государственной службы.
Оба родителя имеют право на оплачиваемый отпуск в связи с рождением ребенка. Продолжительность отпуска по уходу за ребенком может быть поделена между родителями по их усмотрению, причем родители могут использовать отпуск по частям.
Лицо, если считает, что оно подверглось прямой или косвенной дискриминации по признаку пола, имеет право обратиться в уполномоченные органы или суд. При этом с лица, подвергшегося прямой или косвенной дискриминации по признаку пола, не взимается государственная пошлина.