Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситалари вакилларини Транспорт вазирлиги ҳузурида
1. Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги (кейинги ўринларда вазирлик деб аталади) фаолиятини ўз вақтида ва холисона ёритиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситалари вакиллари вазирлик ҳузурида аккредитация қилинади.
2. Оммавий ахборот воситаларининг аккредитация қилинган вакилларининг (кейинги ўринларда “мухбирлар” деб аталади) ҳуқуқий мақоми ва касб фаолияти принциплари Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, “Оммавий ахборот воситалари тўғрисида”, “Ахборот эркинлиги принциплари ва кафолатлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари, мазкур Низом ҳамда аккредитация қиладиган органларнинг низомлари билан белгиланади.
Аккредитация қилишнинг асосий тушунчалари ва принциплари
3. Мазкур Низомда қуйидаги тушунчалардан фойдаланилади:
мухбир — меҳнат шартномалари ва бошқа шартномавий муносабатлар асосида оммавий ахборот воситалари таҳририятлари учун хабарлар ва материалларни қидириш, тўплаш, қайта ишлаш ва тайёрлаш касби билан шуғулланадиган жисмоний шахс;
аккредитация — мухбирнинг ваколатларини давлат ҳокимияти органлари томонидан эътироф этиш тартиботи бўлиб, унинг натижаларига кўра аккредитация қиладиган орган аккредитация қиладиган органнинг фаолиятини оммавий ахборот воситаларида ёритиш учун оммавий ахборот воситаси (кейинги ўринларда «таҳририят» деб аталади) вакилининг ўз соҳасини билишини тасдиқловчи аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳномани беради;
аккредитация қилувчи орган — аккредитация тартиботини ташкил этадиган, аккредитацияни ўтказадиган вакиллик ва ижро этувчи ҳокимият органлари.
4. Аккредитация уни ўтказишга жалб этилган мутахассисларнинг ўз ишини пухта билиши ва мухбирларнинг мустақиллиги принципларига асосланади.
Аккредитацияни ўтказишда ўз ишини пухта билиш, кадрларни тегишли равишда танлаш, аккредитация тартиботида қатнашадиган экспертларни тайёрлаш тизими ва зарурият бўлганда, билимларнинг алоҳида соҳалари бўйича мутахассисларни жалб этиш йўли билан таъминланади.
5. Мухбирнинг аккредитация қилинишида унинг ўз ишини пухта билишини аниқлаш мезони аккредитация қиладиган орган ва оммавий ахборот воситалари вакили фаолиятининг ўзига хослиги ҳисобга олинган ҳолда, мазкур органнинг норматив ҳужжатлари билан белгиланади.
6.Аккредитация қиладиган вазирлик ҳузурида ўз мухбирини аккредитация қилиш ҳуқуқига расмий равишда Ўзбекистон Респубилкасида рўйхатдан ўтказилган оммавий ахборот воситалари эгадир.
Мухбирларни аккредитация қилиш
7. Вазирлик ҳузурида оммавий ахборот воситаси мухбирини аккредитация қилиш учун таҳририят ўзининг расмий бланкасида бош муҳаррирининг имзоси қўйилган, муҳр билан тасдиқланган буюртманома тақдим этади.
8. Таҳририятнинг буюртманомасида қуйидагилар кўрсатилиши керак:
Буюртманомага батафсил маълумотлар (мухбирнинг хизмат мавқеи, паспортига оид маълумотлар, дипломи нусхаси, электрон почта манзили, телефон ва факс рақами) мавжуд бўлган маълумотнома ҳамда белгиланган шаклдаги тўртта фотосурат илова қилинади.
9. Мухбирни аккредитация қилиш тўғрисидаги буюртманома вазирлик томонидан тегишли мурожаат олинган кундан бошлаб бир ой мобайнида кўриб чиқилади.
10. Аккредитация қилинадиган мухбирлар сони таҳририят томонидан вазирлик билан биргаликда белгиланади.
11. Аккредитация тартиботи қуйидаги асосий тадбирлардан иборат бўлади:
аккредитация қилиш тўғрисида ёки аккредитация қилишни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш, аккредитация тўғрисидаги гувоҳномани расмийлаштириш ва бериш.
12. Оммавий ахборот воситаси таҳририяти томонидан тақдим этилган буюртманомалар ва ҳужжатларни кўриб чиқишни мазкур низом 1-иловасидаги таркибда вазирилик ҳузуридаги махсус эксперт гуруҳи амалга оширади. Ҳужжатларни кўриб чиқиш натижалари ариза тушган пайтдан бошлаб ўн кун муддатда эксперт хулосаси билан расмийлаштирилади.
13. Аттестацияни вазирлик ҳузурида расмий равишда тузилган мазкур Низомнинг 2-иловадаги таркибда комиссия ўтказади. Комиссия таркиби ва аттестацияни ўтказиш муддатлари таҳририят билан келишилиши керак. Таҳририят комиссиянинг айрим аъзолари иштирок этиши ва аттестация ўтказилиши муддатлари юзасидан эътироз сабабларини асослаган ҳолда таклиф билдиришга ҳақлидир.
14. Комиссия аттестацияни аккредитация қилувчи орган тасдиқлаган дастурга мувофиқ ўтказади. Мухбирнинг касбий сифатлари ва лаёқатини тавсифлаш бўйича тақдим этилган ҳужжатларни кўриб чиқиш натижалари тўғрисидаги эксперт хулосаси, шунингдек экспертиза ва аттестация жараёнида олинган бошқа ахборотлар аттестация комиссиясининг қарор қабул қилиши учун асос ҳисобланади. Аттестация натижалари аттестация далолатномаси билан расмийлаштирилади.
Комиссия аттестация далолатномасини кўриб чиқиш натижалари асосида мухбирни аккредитация қилиш ёки аккредитация қилишни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади.
15. Ижобий қарор чиқарилган тақдирда комиссия қарор қабул қилингандан кейин бир ҳафта муддатда Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситаси мухбирини аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳномани расмийлаштиради ва беради.
16. Комиссия аккредитация қилинган мухбирга 2 йилгача муддатда амал қиладиган ушбу Низомнинг 3-иловасидаги шаклда аккредитация тўғрисидаги гувоҳномани беради.
Аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳнома вазирлик реестрида рўйхатдан ўтказилган санадан бошлаб амал қилади.
17. Аккредитацияга тааллуқли барча ҳужжатлар (буюртманомалар, қарорлар, далолатномалар, аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳнома ва шу кабилар) давлат тилида расмийлаштирилади.
18. Комиссия Ўзбекистон Республикасининг тегишли қонунлари ёки мазкур Низом асосида журналистни аккредитация қилишни рад этиши мумкин. Комиссия бундай қарорнинг сабаблари тўғрисида уч кун муддатда оммавий ахборот воситаси таҳририятини ёзма шаклда хабардор қилади.
19. Зарур ҳолларда вазирлик ҳузурида вақтинчалик ёхуд доимий мухбирлик пунктлари ташкил этилиши мумкин.
Аккредитация қилинган мухбирларнинг асосий ҳуқуқлари ва мажбуриятлари
20. Аккредитация қилинган мухбирлар касб фаолияти даврида Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳуқуқлардан фойдаланадилар ва мажбуриятларни бажарадилар.
Мухбирни аккредитация қилган органлар уни мажлислар, кенгашлар ва бошқа тадбирлар тўғрисида олдиндан хабардор қилади, стенограммалар, протоколлар ва бошқа ҳужжатлар билан таъминлайди.
21. Аккредитация мухбирнинг расмий шахслар ташрифлари давридаги тадбирларда бевосита қатнашишини кафолатламайди. Ўзбекистон Республикасининг ёки хорижий давлатларнинг расмий шахслари ташрифлари вақтида мухбирларни махсус аккредитация қилиш тартиби қонун ҳужжатлари, шунингдек ушбу тадбирни тайёрлаш ва ўтказиш учун масъул хизматлар талабларига биноан белгиланади.
22.Аккредитация қилинган мухбир қуйидаги ҳуқуқларга эга:
23. Аккредитация қилинган мухбир қуйидагиларга мажбур:
Мухбирнинг аккредитациясини тўхтатиш ва уни аккредитациядан маҳрум қилиш тартиби
24. Қуйидагилар аккредитациянинг тўхтатилиши учун асос ҳисобланади:
25. Мухбир:
26. Мухбирни аккредитациядан маҳрум этиш тўғрисидаги қарор аккредитация қилган орган томонидан қабул қилинади. Қарор асосланган, ёзма шаклда расмийлаштирилган, оммавий ахборот воситалари тўғрисидаги қонун ҳужжатлари билан далилланган бўлиши керак.
Аккредитация қилган орган аккредитациядан маҳрум қилинган мухбирнинг таҳририятига қарор қабул қилинган вақтдан бошлаб беш кун муддатдан кечикмай расмий билдиришнома юборади. Бундай қарор кучга кирган вақтдан бошлаб аккредитация тўғрисидаги гувоҳнома ҳақиқий эмас деб ҳисобланади ва у таҳририят томонидан аккредитация қилган органга қайтарилиши керак.
Янги муддатга аккредитация қилиш
27. Аккредитация қилинган мухбирни янги муддатга аккредитация қилиш аккредитация тўғрисидаги гувоҳноманинг амал қилиш муддати тугагандан кейин таҳририят томонидан тақдим этилган буюртманома асосида ўтказилади.
28. Таҳририят аккредитация қилувчи органга аккредитация тўғрисидаги гувоҳноманинг амал қилиш муддати тугашидан бир ой олдин буюртманома бериши керак.
Янги муддатга аккредитация қилиш аккредитация қилинган мухбирнинг олдинги аккредитацияси давридаги бенуқсон фаолиятини ҳисобга олган ҳолда соддалаштирилган тартибот бўйича амалга оширилиши мумкин.
Техник ходимлар ва хизмат кўрсатувчи ходимлар
29. Таржимонлар, телеоператорлар, фотомухбирлар, теле, кино ва видеоаппаратларга, алоқа воситаларига хизмат кўрсатувчи мутахассислар таҳририятнинг мухбирларга бириктирилган техник ходимлари бўлиши мумкин.
30. Аккредитация қилинган мухбирлар техник ва хизмат кўрсатувчи ходимларни ишга ёллаши мумкин.
Жалб этиладиган техник ходимларнинг шахсий таркиби аккредитация қилувчи орган билан келишилади. Уларга ўз фаолиятини амалга оширишлари учун аккредитация қилувчи орган томонидан тегишли гувоҳнома берилади.
31. Аккредитация қилинган мухбирнинг техник ва хизмат кўрсатувчи ходимларига журналистлик фаолияти билан шуғулланиш тақиқланади.
Якунловчи қоидалар
32. Вазирлик ҳузуридаги аккредитацияни амалга ошириш тартиби билан боғлиқ низоли масалалар пайдо бўлган тақдирда манфаатдор томон қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда улар юзасидан судга шикоят қилиши мумкин.
33. Вазирлик ва оммавий ахборот воситаларининг мухбирлари мазкур Низом ҳамда оммавий ахборот воситалари соҳасидаги қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилиниши учун жавоб берадилар.

О порядке аккредитации представителей средств массовой информации Республики Узбекистан при Министерстве транспорта
Общие правила
1. В целях создания необходимых условий для своевременного и объективного освещения деятельности Министерства транспорта Республики Узбекистан (далее-Министерство) представители средств массовой информации Республики Узбекистан аккредитуются при Министерстве.
2.Правовой статус и принципы профессиональной деятельности аккредитованных представителей средств массовой информации (далее - “корреспонденты”) определяются Конституцией Республики Узбекистан, законами Республики Узбекистан “О средствах массовой информации”, “О принципах и гарантиях свободы информации”, настоящим Положением и положениями аккредитующих органов.
Основные понятия и принципы аккредитации
3. В настоящем положении используются следующие понятия:
корреспондент-физическое лицо, занимающееся поиском, сбором, обработкой и подготовкой сообщений и материалов для редакций средств массовой информации на основании трудовых договоров и иных договорных отношений;
аккредитация — процедура признания полномочий корреспондента органами государственной власти, по результатам которой аккредитующий орган выдает аккредитационное свидетельство, подтверждающее знание представителем средства массовой информации (далее - «редакция») своей области для освещения в средствах массовой информации деятельности аккредитующего органа;
аккредитующий орган-органы представительной и исполнительной власти, организующие процедуры аккредитации, осуществляющие аккредитацию.
4. Аккредитация основывается на принципах тщательного знания работы привлеченных к ее проведению специалистов и независимости корреспондентов.
При проведении аккредитации обеспечивается основательное знание своей работы, надлежащий подбор персонала, система подготовки экспертов, участвующих в процедуре аккредитации, и, при необходимости, привлечение специалистов по отдельным отраслям знаний.
Критерии определения тщательного знания работы корреспондента при аккредитации определяются нормативными документами данного органа с учетом специфики деятельности аккредитующего органа и представителя средств массовой информации.
Право на аккредитацию своего корреспондента при аккредитующем министерстве имеют средства массовой информации, официально зарегистрированные в Республике Узбекистан.
Аккредитация корреспондентов
7. Для аккредитации корреспондента средств массовой информации при министерстве редакция представляет на своем официальном бланке заявку с подписью главного редактора, заверенную печатью.
8. В заявке редакции должны быть указаны:
- наименование и вид средства массовой информации;
- специализация;
- территория распространения;
- адрес электронной почты;
- номера телефонов и факсов редакции;
- фамилия, имя и отчество корреспондента, представленного в аккредитацию;
- аппараты, которые должен взять с собой этот корреспондент для выполнения профессиональных задач.
К заявке прилагаются подробная информация (должность корреспондента, сведения о паспорте, копия диплома, адрес электронной почты, номер телефона и факса), а также четыре фотографии установленной формы.в аккредитации.
9. Заявка на аккредитацию корреспондента рассматривается министерством в течение одного месяца со дня получения соответствующего обращения.
10. Количество аккредитуемых корреспондентов определяется редакцией совместно с министерством.
11. Процедура аккредитации будет состоять из следующих основных мероприятий:
- рассмотрение заявки и представленных документов;
- аттестация корреспондентов;
- принятие решения об аккредитации или об отказе в аккредитации, оформление и выдача свидетельства об аккредитации.
12. Рассмотрение заявок и документов, представленных редакцией средства массовой информации, осуществляется специальной экспертной группой при министерстве в составе Приложения № 1 к настоящему положению. Результаты рассмотрения документов оформляются экспертным заключением в десятидневный срок с момента поступления заявления.
13. Аттестацию проводит официально созданная при Министерстве комиссия в составе приложения № 2 к настоящему Положению. Состав комиссии и сроки проведения аттестации должны быть согласованы с редакцией. Редакция вправе вносить предложения с обоснованием причин возражений относительно сроков участия отдельных членов комиссии и проведения аттестации.
Комиссия проводит аттестацию в соответствии с программой, утвержденной аккредитующим органом. Основанием для принятия решения аттестационной комиссией является экспертное заключение по результатам рассмотрения представленных документов по описанию профессиональных качеств и достоинства корреспондента, а также другая информация, полученная в ходе экспертизы и аттестации. Результаты аттестации оформляются актом аттестации.
14. Комиссия по результатам рассмотрения акта аттестации принимает решение об аккредитации корреспондента или об отказе в аккредитации.
15. В случае положительного решения комиссия в недельный срок после принятия решения оформляет и выдает свидетельство об аккредитации корреспондента средств массовой информации Республики Узбекистан.
16. Комиссия выдает аккредитованному корреспонденту свидетельство об аккредитации в форме Приложения 3 к настоящему Положению, действующее на срок до 2 лет.
Свидетельство об аккредитации действует с даты регистрации в реестре министерства.
17. Все документы, касающиеся аккредитации (заявки, решения, акты, свидетельство об аккредитации и тому подобное), оформляются на государственном языке.
18. Комиссия может отказать в аккредитации журналиста на основании соответствующих законов Республики Узбекистан или настоящего Положения. Комиссия в трехдневный срок на основании причин такого решения уведомляет редакцию средства массовой информации в письменной форме.
19. При необходимости при Министерстве могут создаваться временные или постоянные корреспондентские пункты.
Основные права и обязанности аккредитованных корреспондентов
20. Аккредитованные корреспонденты в период профессиональной деятельности пользуются правами и выполняют обязательства, предусмотренные законодательством Республики Узбекистан.
Аккредитующие органы заранее информируют корреспондента о заседаниях, советах и других мероприятиях, обеспечивают стенограммами, протоколами и другими документами.
21. Аккредитация не гарантирует непосредственного участия корреспондента в мероприятиях в период визитов официальных лиц. Порядок проведения специальной аккредитации корреспондентов во время визитов официальных лиц Республики Узбекистан или иностранных государств определяется законодательством, а также требованиями служб, ответственных за подготовку и проведение данного мероприятия.
22. Аккредитованный корреспондент имеет следующие права:
- заблаговременное получение информации о предстоящих заседаниях, советах и других мероприятиях;
- доступ к зданиям (помещениям) и объектам аккредитованного органа на основании соответствующего свидетельства (разрешения), в порядке, установленном данным органом;
- участие в заседаниях, совещаниях, брифингах (пресс-конференциях) и других мероприятиях, проводимых аккредитующими его органами, за исключением случаев принятия решения о проведении закрытого мероприятия;
- запрашивать и получать от ответственных лиц аккредитованного органа необходимые документы и материалы, знакомиться с записями мероприятий, доступ к которым свободный;
- использование записей, при подготовке текстовых материалов, на теле-, радиодастрах аккредитованных средств массовой информации;
- использование технических аппаратов, необходимых для аудио-, видео- или киносъемки, звукозаписи, а также средств компьютерной техники исключительно в целях освещения деятельности аккредитованного органа.
23. Аккредитованный корреспондент обязан:
- соблюдение правил внутреннего распорядка аккредитующего органа и требований к организации его работы при нахождении в помещении;
- не вмешиваться в проведение мероприятий, в которых он участвует (если мероприятие не организовано специально для прессы);
- предоставление объективной информации о деятельности аккредитующего органа;
- соблюдение правил проведения специальных мероприятий;
- выполнение иных требований в соответствии с законодательством о освещении деятельности органов государственной власти в средствах массовой информации.
Порядок прекращения и лишения аккредитации корреспондента
24. Основанием для приостановления аккредитации является следующее:
- увольнение корреспондента из редакции (в этом случае редакция имеет право обратиться в орган по аккредитации с заявлением об аккредитации другого представителя);
- приостановление деятельности средств массовой информации, представленных корреспондентом;
- решение редакционной коллегии об отстранении корреспондента от освещения деятельности аккредитованного органа (на основании официального уведомления).
25. Корреспондент:
когда он сам вмешивается в порядок проведения предлагаемых мероприятий;
систематическое нарушение действующего законодательства и настоящего положения может привести к лишению аккредитации.
26. Решение о лишении корреспондента аккредитации принимается аккредитованным органом. Постановление должно быть обосновано, оформлено в письменной форме, подтверждено законодательством Республики Казахстан.
Аккредитованный орган направляет официальное уведомление в редакцию корреспондента, лишенного аккредитации, не позднее пяти дней с даты принятия решения. С момента вступления такого решения в силу свидетельство об аккредитации считается недействительным и должно быть возвращено в орган, аккредитованный редакцией.
Аккредитация на новый срок
27. Аккредитация аккредитованного корреспондента на новый срок проводится на основании заявки, представленной редакцией по истечении срока действия свидетельства об аккредитации.
28. Редакция должна подать в аккредитующий орган заявку за месяц до истечения срока действия свидетельства об аккредитации.
Аккредитация на новый срок может осуществляться по упрощенной процедуре с учетом безупречной деятельности аккредитованного корреспондента в период его предыдущей аккредитации.
Технические работники и обслуживающий персонал
29. Переводчики, телеоператоры, фотомобили, специалисты по обслуживанию теле-, кино и видеоаппаратов, средств связи могут быть техническими сотрудниками редакции, закрепленными за корреспондентами.
30. Аккредитованные корреспонденты могут нанимать на работу технических и обслуживающих работников.
Личный состав привлекаемых технических работников согласовывается с аккредитующим органом. Для осуществления своей деятельности аккредитующим органом выдается соответствующее свидетельство.
31. Техническим и обслуживающим работникам аккредитованного корреспондента запрещается заниматься журналистской деятельностью.
Завершающие правила
32. В случае возникновения спорных вопросов, связанных с Порядком осуществления аккредитации при Министерстве, заинтересованная сторона может обжаловать их в суде в порядке, установленном законодательством.
33. Корреспонденты министерств и средств массовой информации отвечают за соблюдение данного Положения и требований законодательства в области средств массовой информации.