18.03.2020 15765 Yangiliklar
Бутун дунёда бўлгани каби мамлакатимизда ҳам коронавирус тарқалишининг олдини олиш мақсадида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида ҳам ушбу касалликка қарши тегишли чора-тадбирлар ишлаб чиқилган.
“Uzbekistan Airports” АЖ томонидан бугунги кунда Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги санитария-эпидемиология тузилмалари ва бошқа бир қатор алоқадор ташкилотлар, хизматлар билан ҳамкорликда касалликка учраганларни аниқлаш, учиб кетаётган ва учиб келаётган йўловчилар бўладиган барча ҳудудларни тозалаш, хусусан, кутиш зали, ўриндиқлар, йўлаклар, рўйхатдан ўтиш жойлари, автобусларни дезинфекциялаш йўлга қўйилган.
- Аэропортга қўнган ҳар бир ҳаво кемасида дастлаб Соғлиқни сақлаш вазирлиги мутахассислари томонидан махсус тепловизор ёрдамида йўловчилар тиббий кўрикдан ўтказилади, - дейди Маҳаллий ҳаво йўналишларида йўловчи ташишни ташкил этиш хизмати бошлиғи Нўъмон Сатторов. - Ҳудудимизда, ишчи-хизматчилар, йўловчилар орасида таҳликага тушиш ёки бошқа бирор кўнгилсиз ҳолатлар умуман кузатилгани йўқ. Бино ичи, атрофида “GOVID 20192” билан боғлиқ қўлланмалар, ахборот варақалари илинган. Бундан ташқари, барча зарур маълумотлар ОАВ, аэропорт ҳудудидаги овоз кучайтиргичлар ва бошқа воситалар орқали мунтазам равишда йўловчиларга етказиб турилибди. Ҳамма юзага келган вазиятни яхши тушуниб турибди. Ҳеч қандай жиддий хавф-хатарга ўрин йўқ.
Ҳудудда асосий, кенг кўламли тозалаш тадбири ҳафтасига 2-3 марта ўтказилади. Бундан ташқари ҳар куни бир марта одатдаги дезинфекция амалга оширилади. Шунингдек, кунига уч маҳал бино ичи, атрофи, барча бўлинмалар тўлиқ намлаб артиб чиқилади.
- Тошкент халқаро аэропорти орқали заминимизга қўнаётган халқаро ва маҳаллий рейсларда учиб келаётган барча йўловчилар ходимларимиз томонидан махсус тепловизорлар орқали термометриядан ўказилмоқда, - дейди Фуқаро авиацияси объектларида санитария-эпидемиология осойишталиги марказининг санитария-карантин пункти мудири Наргиза Мирсодиқова. - Ишлатилаётган замонавий тепловизорлар бир неч хил бўлиб, мазкур ускуналар ёрдамида салондаги йўловчиларнинг тана ҳарорати масофадан туриб ўлчанади. Ҳарорати меъёридан юқорилиги кузатилган фуқаро санитария-карантин пунктида навбатчилик қилаётган инфекционист-шифокор ва бошқа мутахассис-шифокорлар ҳамкорлигида кўрикдан ўтказилади. Ташҳис натижасига қараб, бемор билан керакли муолажалар ўтказилади. Масалан, у касалхонага ётқизилиши ёки лозим бўлган бошқа эпидемиологик чора-тадбирлар кўрилиши мумкин.
Фуқаро авиацияси объектларида санитария-эпидемиология осойишталиги марказининг санитария-карантин пунктига шаҳар санитария-эпидемиология осойишталиги маркази ҳамда шаҳар юқумли касалликлар шифохонасидан қўшимча равишда ҳар бир сменага мутахассис шифокорларлар жалб этилган. Фавқулодда ҳолатларда зарур бўладиган барча профилактик эпидемиологик тадбирларни айнан шу мутахассислар амалга оширишади.
Эслатиб ўтамиз, айни пайт ер юзида коронавирус тарқалиши билан боғлиқ кескин вазият ҳукм сураётганлиги муносабати билан мамлакатимизда халқаро йўналишдаги барча мунтазам авиақатновлар тўхтатилган. Пойтахт аэропорти фақат хорижий давлатлардаги ҳамюртларимизни юртимизга олиб келиш учун йўлга қўйилган чартер рейсларнигина қабул қилмоқда ва кузатмоқда.
Маҳаллий йўналишларга хизмат кўрсатувчи “Тошкент-3” аэропорти эса бир маромда ишлаяпти. Ўзбекистон ҳудуди бўйлаб ҳаво қатновлари тўхтагани йўқ, аксинча рейслар сонини кўпайтириш чоралари кўриляпти. Шу кунларда кунига ўртача 20 дан зиёд қатновлар амалга оширилмоқда.

В аэропорту обеспечено санитарно-эпидемиологическое благополучие
Как и во всем мире, в нашей стране также осуществляется работа по предотвращению распространения коронавируса.
Соответствующие меры против данного заболевания осуществлены и в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова.
АО "Uzbekistan Airports" совместно с санитарно-эпидемиологическими учреждениями при Министерстве здравоохранения и рядом других компетентных организаций и служб наладили работу по очистке территории, где бывают прибывающие и улетающие пассажиры, в частности, по дезинфекции зала ожидания, сидений, коридоров, регистрационных, автобусов.
- В каждом воздушном судне, приземляющемся в аэропорту, сначала специалисты Министерства здравоохранения проводят медицинское обследование пассажиров с помощью специальных тепловизоров, - говорит начальник службы организации пассажирских перевозок по местным воздушным линиям Нуъмон Сатторов. - На нашей территории, в том числе среди рабочих-служащих, пассажиров, не наблюдается паники или других нежелательных случаев. Внутри здания и снаружи развешаны инструкции, информационные листовки о COVID-19. Кроме того, вся необходимая информация регулярно публикуется в СМИ, а также озвучивается с помощью расположенных в аэропорту звуковых усилителей. Все понимают сложившуюся ситуацию, серьезных угроз нет.
На территории основные масштабные мероприятия по очистке проводят 2-3 раза в неделю. Помимо этого, один раз в день проводится обычная дезинфекция. Трижды в день внутренняя часть, окрестности здания и все отделы протирают влажной тряпкой.
- Наши работники с помощью специальных тепловизоров проводят термометрию всех прилетающих пассажиров, - говорит заведующая санитарно-карантинным пунктом центра санитарно-эпидемиологического благополучия на объектах гражданской авиации Наргиза Мирсодикова. - Современные тепловизоры позволяют измерять температуру тела дистанционно. Гражданин, у которого зафиксировано повышение температуры, проходит обследование в сопровождении дежурного врача-инфекциониста санитарно-карантинного пункта и других специализированных врачей. При необходимости проводят медицинские процедуры. К примеру, могут положить в больницу или принять другие необходимые эпидемиологические меры.
В санитарно-карантинном пункте центра санитарно-эпидемиологического благополучия на объектах гражданской авиации в каждую смену дополнительно привлекают врачей-специалистов городского центра санитарно-эпидемиологического благополучия и городской больницы инфекционных заболеваний. В чрезвычайных ситуациях все необходимые профилактические эпидемиологические мероприятия проводятся именно этими специалистами.
В связи с обострением в мире ситуации, связанной с распространением коронавируса, в нашей стране приостановлено регулярное международное авиасообщение. Столичный аэропорт принимает и провожает только чартерные рейсы, которыми наши сограждане возвращаются из зарубежных стран.
Аэропорт "Ташкент-3" работает в обычном режиме. Внутри Узбекистана авиарейсы не приостановлены, наоборот принимаются меры по их увеличению. Ежедневно осуществляется в среднем 20 рейсов.