“Британия – Туркия темир йўллари форуми”да янги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди
Жорий йилнинг 14 – 16 ноябрь кунлари Туркиянинг Анқара шаҳрида “Британия – Туркия темир йўллари форуми” бўлиб ўтди. Темир йўллари инфратузилмасини ривожлантириш ва ушбу соҳада қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокамасига бағишланган тадбирда Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев иштирок этди.
Форумнинг очилиш маросимидаги нутқида Ж.Чориев бугунги кунда мамлакатимиз темир йўл соҳасини ривожлантириш борасида олиб борилаётган ислоҳотларга тўхталиб ўтди. Хусусан, республика ҳудуди бўйлаб юқори тезликда ҳаракатланувчи поездлар ҳаракати ва Тошкент — Самарқанд йўналишида юқори тезликдаги алоҳида йўловчи ташиш темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга оширилиши тўғрисида тақдимот ўтказди.
Форум доирасида Туркия Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг Давлат хусусий шерикчилик лойиҳалари департаменти раҳбари Зайнеп Улаш бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашув ўтказилди. Учрашувда Давлат хусусий шериклик лойиҳалари департаменти томонидан хорижий молия институтлари кўмагида “Анқара-Измир”, “Бандирма-Бурса-Енишеҳир-Османли”, “Мерсин-Газиантеп” ҳамда Эрксой-Кайсари” тезюрар темир йўлларини қуриш лойиҳаларини молиялаштириш тартиби юзасидан маълумот алмашилди.
Шунингдек, “Туркия пудратчилар уюшмаси” президенти Эрдал Эрен ва Туркиянинг етакчи қурувчи компания раҳбарларидан иборат делегация вакиллари билан ҳам учрашув ташкил этилди. Учрашувда “Туркия пудратчилар уюшмаси” фаолияти билан танишилди ҳамда Туркия компаниялари вакилларига Тошкент — Самарқанд йўналишида юқори тезликдаги алоҳида йўловчи ташиш темир йўлини қуриш лойиҳаси тақдимоти ўтказилди.

На "Британско-турецком железнодорожном форуме" состоялась презентация новых проектов
14-16 ноября текущего года в турецком городе Анкара прошел "Британско-турецкий железнодорожный форум." В мероприятии, посвященном обсуждению вопросов развития инфраструктуры железных дорог и реализации совместных проектов в этой сфере, принял участие заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев.
В своем выступлении на церемонии открытия форума Ж.Чориев остановился на проводимых сегодня реформах по развитию железнодорожной отрасли нашей страны. В частности, он провел презентацию о движении высокоскоростных поездов по территории республики и реализации проекта строительства отдельной высокоскоростной пассажирской железной дороги по маршруту Ташкент - Самарканд.
В рамках форума состоялась встреча с представителями делегации во главе с руководителем департамента проектов государственно-частного партнерства Министерства экономики и финансов Турции Зейнепом Уласом.
На встрече состоялся обмен информацией о порядке финансирования Департаментом проектов государственно-частного партнерства проектов строительства высокоскоростных железных дорог "Анкара-Измир," "Бандирма-Бурса-Енишехир-Османли," "Мерсин-Газиантеп" и "Эрксой-Кайсари" при содействии зарубежных финансовых институтов.
Также была организована встреча с президентом "Турецкой ассоциации подрядчиков" Эрдалом ЭРЕНом и представителями делегации, состоящей из руководителей ведущих турецких строительных компаний. На встрече были ознакомлены с деятельностью "Турецкой ассоциации подрядчиков," а также представителям турецких компаний был представлен проект строительства отдельной высокоскоростной пассажирской железной дороги по маршруту Ташкент - Самарканд.