Deutsche Bahn билан ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов ҳамда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқарув раиси в.б. Хуснутдин Хасилов Германиянинг Deutsche Bahn темир йўл концернининг МДҲ ва Марказий Осиё давлатлари бўйича директори Михаэл Напеля бошчилигидаги делегацияси билан учрашди.
Учрашувда темир йўл транспорти ва логистика соҳасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ҳамда уни ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
Учрашув давомида Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов мамлакатимизнинг транспорт - логистика соҳасини ривожлантириш мақсадида Deutsche Bahn билан инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш, темир йўл соҳасини ислоҳ қилиш, соҳа мутахассисларини тайёрлаш ва малакасини ошириш бўйича ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан тегишли ишлар амалга оширилаётганлиги таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, ҳаракат таркибларини харид қилиш бўйича халқаро тендерларни ўтказишда немис мутахассисларинининг тажрибасини ҳам ҳисобга олиш зарурлигини қайд этиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар транспорт ва логистика соҳасида Ўзбекистон ва Германия ўртасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Обсуждены перспективы сотрудничества с Deutsche Bahn
Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов, и.о. председатель правления АО «Узбекистон темир йуллари» Хуснутдин Хасилов встретились с делегацией немецкого железнодорожного концерна Deutsche Bahn во главе с директором по странам СНГ и Центральной Азии Михаэлем Напелем.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в сфере железнодорожного транспорта и логистики.
Во время встречи министр транспорта И. Махкамов отметил, что в целях развития транспортно-логистической сферы нашей страны проводится соответствующая работа по расширению сотрудничества с Deutsche Bahn по реализации инфраструктурных проектов, реформированию железнодорожной отрасли, подготовке и повышению квалификации специалистов отрасли.
Он также отметил необходимость учитывать опыт немецких специалистов при проведении международных тендеров на закупку подвижных составов.
В ходе встречи стороны отметили наличие огромного потенциала по дальнейшему развитию сотрудничества между Узбекистаном и Германией в сфере транспорта и логистики и готовность мобилизовать все усилия в этом направлении.