Экспорт юкларини ва уларни ташишларни суғурта қилиш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори билан “Капитал, товар ва хизматлар (ишлар) экспорти ҳамда экспортни қўллаб-қувватлаш билан боғлиқ фаолиятни суғурта қилиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, экспорт юкларини ва уларни ташишларни суғурта қилиш тижорат ташкилотлари бўлган ва тегишли турдаги суғурталашни амалга ошириш учун лицензияга эга бўлган юридик шахслар томонидан амалга оширилади.
Суғурта қилдирувчи ким эканлигидан (экспорт қилувчи ёки молияловчи) келиб чиқиб суғурта шартномасининг бир неча тури фарқланади.
Суғурта шартномаларини тузишда қуйидагилар тақиқланади:
сиёсий таваккалчиликлар бўйича шартсиз франшиза (зарарнинг суғурта билан қопланмайдиган қисми) ўрнатилиши;
тижорат таваккалчиликлари бўйича шартсиз франшиза миқдори – суғурта пулининг 50 фоизидан ортиқ бўлиши;
логистика таваккалчиликлари бўйича шартсиз франшиза миқдори – суғурта пулининг 5 фоизидан ортиқ бўлиши;
сиёсий таваккалчиликлар бўйича кутиш даври – 180 календарь кундан ортиқ бўлиши;
тижорат таваккалчиликлари бўйича кутиш даври – 90 календарь кундан ортиқ бўлиши;
логистика таваккалчиликлари бўйича кутиш даври – 30 календарь кундан ортиқ бўлиши.
Суғурта қилдирувчи аризалар ва ҳужжатларни суғурталовчига бевосита, почта орқали ёки электрон шаклда тақдим этишлари мумкин.
Суғурталовчи суғурта қилдирувчи томонидан зарур ҳужжатлар тақдим этилгандан бошлаб 24 соат ичида тегишли суғурта шартномасини тайёрлайди ва унинг имзоланишини таъминлайди.
Суғурта товони суғурта ҳодисаси ва зарар миқдорини тасдиқловчи ҳужжатлар олинган кундан бошлаб 15 календарь кунидан кечиктирмасдан тўланиши шарт.

Установлен порядок страхования экспортных грузов и их перевозки
Постановлением Правительства утверждено Положение «О порядке страхования деятельности, связанной с экспортом капитала, товаров и услуг (работ) и поддержкой экспорта».
Согласно Положению страхование экспорта и его транспортировки осуществляется юридическими лицами, имеющими лицензию на осуществление соответствующего страхования и коммерческими организациями по страхованию.
Исходя из того, кто страхователь (экспортирующий или финансирующий) страховой договор разделяется на несколько видов.
При заключении страхового договора запрещаются следующие:
установление безусловной франшизы по политическим рискам (часть ущерба, не покрывающаяся страховкой);
размер безусловной франшизы по коммерческим рискам - более 50% от суммы страховки;
размер безусловной франшизы по логистическим рискам - более 5% от суммы страховки;
срок ожидания политических рисков - более 180 календарных дней;
срок ожидания коммерческих рисков - более 90 календарных дней;
Срок ожидания логистического риска составляет более 30 календарных дней.
Застрахованный может подавать заявления и документы страховщику напрямую, по почте или в электронном виде.
Страховщик подготавливает соответствующий договор страхования и обеспечивает его подписание в течение 24 часов с момента подачи страховщиком необходимых документов.
Страховое возмещение должно быть выплачено не позднее 15 календарных дней со дня получения документов, подтверждающих страховой случай и размер ущерба.