19.12.2022 11264 Yangiliklar
"Электромобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этишни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, электр энергияси манбаларида ҳаракатланувчи транспортлар ҳамда ички ёнув двигатели ва ташқи электр манбаи орқали зарядланувчи электр мотори ёрдамида ҳаракатланувчи транспортларни саноат усулида ишлаб чиқаришни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизими жорий этилади.
2030 йил 1 январгача:
республикада ишлаб чиқарилган электромобиллар ва гибрид автомобиллар утилизация йиғимидан озод этилади;
хориждан олиб келинадиган электромобилларнинг ва гибрид автомобилларнинг бутловчи қисмлари, хомашё ва материаллар, ускуналар ва технологик жиҳозларни, шу жумладан сервис хизмати кўрсатиш учун эҳтиёт қисмлари божхона божидан озод этилади;
республикада ишлаб чиқарилган ва ички бозорда сотилган, электромобиль ва гибрид автомобилларни сотиб олиш учун жисмоний шахсларга миллий валютада ажратиладиган БҲМнинг 1200 бараваридан ошмайдиган кредитлар бўйича фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошадиган, лекин 10 фоиз пунктидан кўп бўлмаган қисмини қоплаш учун кредит муддатининг дастлабки 36 ойи давомида компенсация тўланади.
Электромобиллар ва гибрид автомобилларда йўловчиларни ташиш хизматларини кўрсатувчилар 2030 йил 1 январгача лицензия варақалари берилганлиги учун давлат божини тўлашдан озод этилади.
2023 йил 31 январгача Тошкент шаҳридаги Турин политехника университети қошида Электромобиллар ва уларнинг инфратузилмаси бўйича илмий тадқиқот лабораторияси ташкил этилади.

В Узбекистане производителей электромобилей освободят от уплаты утилизационного сбора до 2030 года
Принято Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по государственной поддержке организации производства электромобилей» от 19.12.2022 г. № ПП-443.
Для активного внедрения «зеленых» технологий во все сферы, уменьшения объемов выбросов вредных газов в атмосферу, внедряется система государственной поддержки промышленного производства на территории республики:
До 1 января 2030 года отменяется:
Производителям на период до освоения полного цикла процесса производства электромобилей и гибридных автомобилей (на срок не более 24 месяцев с даты начала реализации проекта) разрешается ввоз электромобилей и гибридных автомобилей в виде машинокомплектов для крупноузловой сборки или в готовом виде без уплаты таможенной пошлины и утилизационного сбора в количестве до 50% от организуемой производственной мощности, но не более 10 тысяч единиц в год.
Применение введенных мер является равным для всех инвесторов и субъектов предпринимательства при соблюдении следующих требований в организации производства электромобилей и гибридных автомобилей промышленным методом:
Документом предусмотрена выплата компенсации за счет средств Госбюджета части процентной ставки, превышающей основную ставку ЦБ, но не более 10 процентных пунктов по кредитам, не превышающим 1 200 БРВ, выделяемым физлицам в национальной валюте для приобретения электромобилей и гибридных автомобилей, произведенных в республике и реализованных на внутреннем рынке, в первые 36 месяцев срока кредита.
Юридические и физические лица, оказывающие услуги по перевозке пассажиров на электромобилях и гибридных автомобилях, освобождаются от уплаты госпошлины за выдачу лицензионных карточек до 1 января 2030 года.