Энди Ўзбекистонда ҳам учувчилар мактаби бўлади
25 нафар талаба дастлаб университетимизда таҳсил олади. Икки йиллик таҳсил ва тиббий кўрик хулосаларига кўра, 20 нафари Францияда таълимни давом эттириши учун Фуқаро авиацияси миллий мактабига юборилади.
Ўзбекистоннинг очиқлик ва шаффофликка, хорижий мамлакатлар билан самимий ва конструктив мулоқотга асосланган ташқи сиёсати транспорт дипломатияси орқали такомиллашиб, янгича мазмун билан бойимоқда. Халқаро муносабатлардаги дўстона кайфият юртимизни ҳамкор давлатлар билан боғловчи транспорт йўлагини, тизимли логистика тармоғини ишга туширишни талаб этади. Бу жараёнда сифатли авиация қатновини ташкил этиш ҳам муҳим ўрин тутади.
Бугун бир ҳақиқатни баралла айтсак бўлади. Шу пайтгача Ўзбекистонда авиация мактаби бўлмаган. Авиация факультети бор эди, лекин унда учувчилар эмас, фақат техник хизмат кўрсатувчи мутахассислар тайёрланган. Мураккаб пайтларда мамлакатимизда учувчи етишмаслиги боис чет элдан мутахассис чақиртирилган. Ваҳоланки учувчиларнинг ойлиги жуда яхши. Беш-ўн минг АҚШ доллари атрофида маош олади.
Олдин сараланган мутахассислар учувчиликка ўқиш учун Россиянинг Санкт-Петербург шаҳрига юборилган. Ҳар бир учувчининг таълими учун 25 минг доллардан 100 минг долларгача маблағ сарфланган. Бироқ улар ҳам юртимизга кичик ҳажмли самолётлар учувчиси бўлиб қайтиб келган. Кейин халқаро тоифа олиши учун бошқатдан авиакомпаниянинг Ўқув-тренажёрлик марказига юборилган.
Давлатимиз раҳбарининг шу йил 30 апрелдаги “Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Франция Фуқаро авиацияси миллий мактаби (ENAC) билан биргаликда Тошкент давлат транспорт университети таркибида Фуқаро авиацияси учувчиларини тайёрлаш мактабининг ташкил этилиши юртимизда миллий учувчиларни тайёрлаш имкони беради.
Франциянинг Фуқаро авиацияси миллий мактаби авиация соҳаси муҳандисларини тайёрловчи олий мактаби сифатида 1949 йилдан бери фаолият олиб боради. Асосий базаси Франциянинг Тулуза шаҳрида жойлашган. 2011 йил 1 январидан Европада авиация соҳаси бўйича энг йирик авиация таълим муассасаси бўлиб келмоқда.
Мулоқотимиз Ўзбекистоннинг Франциядаги элчихонаси орқали бошланган. Пандемия туфайли ўтган йили бир неча бор онлайн учрашувлар ўтказилди. Ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ҳам онлайн тарзда имзоланди. Шериклик доирасида талабалар алмашинуви, ўқитувчиларнинг малакасини ошириш, илмий-педагог кадрларни тайёрлаш назарда тутилди.
Бу муассаса билан ҳамкорлик ўрнатиш орқали Европанинг, қолаверса, дунёнинг етакчи олий таълим муассасалари билан алоқани йўлга қўямиз. Авиация соҳасидаги илғор таълим технологияларини университетимиз таълим жараёнига олиб кириш, келгусида битирувчиларимизга дунёдаги нуфузли авиакомпанияларда фаолият юритиш имкониятини яратиб берамиз. Шу йўналишда таълим бераётган педагогларнинг малакасини ошириш, ёш мутахассисларимизни стажировкаларга юбориб, илмий салоҳиятини оширишга эришамиз.
Франция фуқаро авиация миллий мактаби замонавий ускуналар ва самолёт тренажёрлари билан жиҳозланган. Бу дегани ҳамкорликда ўқитиладиган фуқаро авиацияси учувчилари замонавий ўқув тренажёрларидан фойдаланиб таълим олади ва дунёда тан олинадиган учувчилик лицензияларига эга бўлади.
Ўқув жараёни “2+2” тизими асосида олиб борилади. Биринчи ва иккинчи ўқув йили Тошкент давлат транспорт университетида олиб борилади. Таълим жараёнига университетимизнинг етакчи ўқитувчилари ҳамда ҳаво кемалари инструктор-учувчилари жалб қилинади. Талабалар учинчи ва тўртинчи ўқув йилини Франциянинг Фуқаро авиацияси миллий мактабида ўтайди.
Дастлабки жараёнда талабалар битта — “Ҳаво кемаларининг парвоз эксплуатацияси” таълим йўналиши бўйича таҳсил олади. Унга қабул квотаси 25 та этиб белгиланган. Ўқув жараёни инглиз тилида олиб борилиши сабабли абитуриентлар чет тилини билиш даражаси тўғрисидаги халқаро сертификатни тақдим этади. Сўнгра талабгорлар махсус низом бўйича тиббий кўрикдан ва касбий лаёқатлилик бўйича суҳбатдан ўтади. Бу жараёндан муваффақиятли ўтган абитуриентлар тест синовларига киритилади. 25 нафар талаба дастлаб университетимизда таҳсил олади. Икки йиллик таҳсил ва тиббий кўрик хулосаларига кўра, 20 нафари Францияда таълимни давом эттириши учун Фуқаро авиацияси миллий мактабига юборилади. Танловдан ўтолмаган талабалар ҳудудий авиакомпаниялар учун тайёрланади.
Ўқув жараёни назарий ва амалий қисмлардан иборат бўлади. Ҳар бир босқичда назарий билимлар амалий машғулотларда мустаҳкамлаб борилади. Жараён компьютер тренажёрлари, самолёт тренажёрлари ҳамда тўлиқ парвоз симуляторларида, шунингдек, ўқув самолётларида ўтказилади. Бу эса битирувчиларнинг бевосита касбий фаолиятга тез киришиб кетишига муҳим омил бўлиб хизмат қилади.
Таълим фаолиятига ўз фанини мукаммал билган ўқитувчилар жалб қилинади. Ўқув жараёни инглиз тилида ташкил этилишини айтиб ўтдик. Демак, педагогларимиз ҳам чет тилини етарли даражада билиши шарт.
Ҳозир фуқаро авиацияси учувчилари муҳандислик ихтисослигига эга бўлиши талаб этилади. Чунки бортдаги мураккаб ускуналардан фойдаланиш учун нафақат назарий, балки амалий кўникмалар ҳам зарур. Амалий машғулотлар ўқув йилининг дастлабки икки йилида Тошкент давлат транспорт университетида ташкил этилади. Шу боис олдимизда янги таълим йўналиши учун талаб қилинадиган жиҳозларни харид қилиш ва ўрнатиш масаласи турибди.
Таълим жараёнининг кейинги икки йилидаги амалий машғулотлар, жумладан, тренажёр тайёргарлиги, ўқув парвозлари Франциянинг турли шаҳарларида жойлашган ўқув марказларида олиб борилади. Фуқаро авиацияси миллий мактаби замонавий самолётлар тренажёрлари билан жиҳозланган. Машғулотларни малакали учувчи-инструкторлар олиб боради. Талабаларимиз ўқув парвозларини Diamond DA 40, DA 42, Beech 58, Airbus A320 самолётларида амалга оширади.
Хулоса қилиб айтганда, давлатимиз раҳбарининг мазкур қарори Ўзбекистон дунёга юз тутиб, халқаро алоқаларни янада кенгайтираётган айни кунларда миллий авиациямиз ривожи учун ўта муҳим аҳамият касб этади. Чунки узоқ-яқин давлатлар билан муносабатларда узоғимизни яқин, оғиримизни енгил қиладиган самолётлардан фойдаланамиз. Уларни бошқариш учун эса миллий кадрларга талаб ҳар қачонгидан юқори.

Теперь и в Узбекистане появится школа пилотов
25 студентов сначала будут обучаться в нашем университете. По итогам двухлетнего обучения и медицинского осмотра 20 из них будут направлены в Национальную школу гражданской авиации для продолжения обучения во Франции.
Внешняя политика Узбекистана, основанная на открытости и прозрачности, искреннем и конструктивном диалоге с зарубежными странами, совершенствуется и обогащается новым содержанием посредством транспортной дипломатии. Дружественный настрой в международных отношениях требует запуска транспортного коридора, системной логистической сети, связывающей нашу страну со странами-партнерами. Организация качественного авиасообщения также играет важную роль в этом процессе.
До сих пор в Узбекистане не было авиационной школы. Был авиационный факультет, но на нем готовили только специалистов технического обслуживания, а не пилотов. Из-за нехватки пилотов в нашу страну в трудные времена вызывали специалистов из-за рубежа. Хотя зарплата пилотов очень хорошая. Зарабатывают около пяти-десяти тысяч долларов США в месяц.
Раньше отобранные специалисты отправлялись в Санкт-Петербург для обучения на пилота. На обучение каждого пилота расходовалось от 25 до 100 тысяч долларов. Однако они возвращались в нашу страну в качестве пилотов малофизюляжных самолетов. Затем их снова отправляли в учебно-тренажерный центр авиакомпании для получения международной категории.
В соответствии с постановлением главы нашего государства «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации» от 30 апреля текущего года совместно с Национальной школой гражданской авиации Франции (ENAC) в составе Ташкентского государственного транспортного университета будет создана Школа подготовки пилотов гражданской авиации, которая позволит подготовить в нашей стране национальных пилотов.
Национальная школа гражданской авиации Франции функционирует как высшая школа подготовки инженеров авиационной отрасли с 1949 года. Основная база расположена во французском городе Тулуза. С 1 января 2011 года является крупнейшим авиационным образовательным учреждением в области авиации в Европе.
Наш диалог начался через посольство Узбекистана во Франции. Из-за пандемии в прошлом году было проведено несколько онлайн-встреч. Меморандум о сотрудничестве также был подписан в онлайн формате. В рамках партнерства предусмотрены обмен студентами, повышение квалификации преподавателей, подготовка научно-педагогических кадров.
Налаживая сотрудничество с этим учреждением, мы налаживаем связи с ведущими вузами Европы и мира. Мы предоставим нашим выпускникам возможность привнести передовые образовательные технологии в авиационную сферу в образовательный процесс нашего университета, в дальнейшем - работать в престижных авиакомпаниях мира. В этом направлении мы будем добиваться повышения квалификации педагогов, обучающихся, направления наших молодых специалистов на стажировки, повышения их научного потенциала.
Национальная школа гражданской авиации Франции оснащена современным оборудованием и авиационными тренажерами. Это означает, что совместно обученные пилоты гражданской авиации будут обучаться с использованием современных тренажеров и будут иметь лицензии пилотов, которые будут признаны во всем мире.
Учебный процесс будет вестись на основе системы «2 + 2». Первый и второй учебный год будут учиться в Ташкентском государственном транспортном университете. В образовательном процессе будут задействованы ведущие преподаватели и инструкторы-летчики воздушных судов нашего университета. Студенты пройдут третий и четвертый учебный год в Национальной школе гражданской авиации Франции.
В начальном процессе студенты обучаются по одному-направлению образования "Летная эксплуатация воздушных судов". Квота приема в него установлена в 25 единиц. В связи с проведением учебного процесса на английском языке абитуриенты должны предоставить международный сертификат уровня знания иностранного языка. Затем претенденты проходят медицинский осмотр по специальному положению и собеседование по профессиональной компетентности. Абитуриенты, успешно прошедшие этот процесс, будут включены в тесты. 25 студентов изначально будут обучаться в нашем университете. По итогам двухлетнего обучения и медицинского осмотра 20 человек будут направлены в Национальную школу гражданской авиации для продолжения обучения во Франции. Студенты, не прошедшие отбор, будут подготовлены для региональных авиакомпаний.
Учебный процесс будет состоять из теоретической и практической частей. На каждом этапе теоретические знания будут закрепляться практическими занятиями. Процесс проводится на компьютерных тренажерах, авиационных тренажерах и полноценных летных тренажерах, а также на учебных самолетах. Это служит важным фактором быстрого вступления выпускников в непосредственную профессиональную деятельность.
К учебной деятельности привлекаются учителя, в совершенстве владеющие своим предметом. Мы уже упоминали, что учебный процесс будет организован на английском языке. Значит, и наши педагоги должны знать иностранный язык на должном уровне.
Сейчас летчики гражданской авиации обязаны иметь инженерную специальность. Потому что для использования сложного бортового оборудования необходимы не только теоретические, но и практические навыки. Практические занятия будут организованы в Ташкентском государственном транспортном университете в течение первых двух лет обучения. Поэтому перед нами стоит вопрос приобретения и установки оборудования, необходимого для нового образовательного направления.
Практические занятия в течение следующих двух лет учебного процесса, включая подготовку на тренажерах, учебные полеты, проводятся в учебных центрах, расположенных в разных городах Франции. Национальная школа гражданской авиации оснащена современными авиационными тренажерами. Обучение проводят квалифицированные летчики-инструкторы. Наши студенты будут осуществлять учебные полеты на самолетах Diamond DA 40, DA 42, Beech 58, Airbus A320.
В заключение, данное решение главы нашего государства имеет очень важное значение для развития национальной авиации в те дни, когда Узбекистан находится в мире и расширяет международные связи. Потому что в отношениях с далекими странами мы используем самолеты, которые делают нас более близкими, более легкими. А для управления ими спрос на национальные кадры выше, чем когда-либо.
И в заключение, данное решение главы нашего государства имеет очень важное значение для развития национальной авиации в те дни, когда Узбекистан расширяет международные связи в мире. Потому что в отношениях с далекими странами мы используем самолеты, которые делают наши расстояния ближе. И чтобы управлять ими, спрос на национальные кадры выше, чем когда-либо.