Эпидемиологик вазият мураккаб бўлган бир қатор давлатлар билан халқаро авиақатновлар тўхтатилади!
Мамлакатимизда эпидемиологик вазиятнинг барқарорлигини сақлаб қолиш ва юртимиз ҳудудига коронавирус инфекциясининг янги “омикрон” штамми кириб келишига йўл қўймаслик мақсадида Республика махсус комиссиясининг қарорига мувофиқ 2021 йил 3 декабрдан 2022 йил 10 январга қадар Жанубий Африка Республикаси, Ботсвана, Намибия, Зимбабве, Мозамбик, Мадагаскар, Лесото, Эсватини, Танзания ва Гонконг билан халқаро авиақатновлар (кириш, чиқиш ва транзит рейслар орқали республика ҳудудига кириш) тўхтатилади.
Мазкур давлатларнинг фуқаролари ва ушбу давлатларда доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахслар, шунингдек, сўнгги 14 кун давомида юқоридаги давлатларда бўлган учинчи давлат фуқаролари Ўзбекистон Республикаси ҳудудига киритилмайди.
Эндиликда хорижий давлатлардан Ўзбекистон Республикасига ташриф буюрувчилар:
мамлакатимизга ташриф буюришидан камида 72 соат олдин топширилган коронавирус инфекциясига ПЗР тест натижаси бўйича манфий кўрсаткичга эга маълумотномага эга бўлишлари лозимлиги;
коронавирус инфекциясига ПЗР тест натижаси бўйича манфий кўрсаткичга эга маълумоти мавжуд бўлмаганда, аэропорт, темир йўл вокзаллари ва чегара ўтказиш пунктларида ташкил этилган коронавирус инфекциясига экспресс тест топширишлари шартлиги белгиланди.
Шунингдек:
Республика махсус комиссиясининг қарори билан Австралия, Австрия, Бельгия, Буюк Британия, Германия, Дания, Исроил, Италия, Нидерландия, Чехия ва Миср давлатлари ҳудудидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келувчи йўловчилар юқоридаги талаблар бажарилгандан сўнг мамлакатимиз ҳудудига кириб келган кундан эътиборан ўн кун давомида мажбурий уй карантини ёки ўз ҳисобларидан меҳмонхонага карантинга жойлаштирилади.

Будут прекращены международные авиасообщения с рядом стран с сложной эпидемиологической ситуацией!
В целях сохранения стабильности эпидемиологической ситуации в стране и недопущения проникновения на территорию страны нового штамма коронавирусной инфекции “омикрон” в соответствии с решением республиканской специальной комиссии с 3 декабря 2021 года по 10 января 2022 года приостанавливаются международные авиасообщения (въезд на территорию республики въездными, выездными и транзитными рейсами) с ЮАР, Ботсваной, Намибией, Зимбабве, Мозамбиком, Мадагаскаром, Лесото, Эсватини, Танзанией и Гонконгом.
Граждане этих государств и лица без гражданства, постоянно проживающие в этих государствах, а также граждане третьих государств, находящиеся в вышеуказанных государствах в течение последних 14 дней, на территорию Республики Узбекистан не допускаются.
Теперь лица иностранных государств, прибывшие в Республику Узбекистан:
должны иметь справку с отрицательным показателем по результатам ПЦР-теста на коронавирусную инфекцию, сданную не менее чем за 72 часа до посещения нашей страны.;
установлено, что при отсутствии данных об отрицательном показателе результата ПЦР-теста на коронавирусную инфекцию они обязаны пройти экспресс-тестирование на коронавирусную инфекцию, организованное в аэропортах, на железнодорожных вокзалах и в пунктах пропуска через границу.
Также:
По решению республиканской специальной комиссии пассажиры, въезжающие на территорию Республики Узбекистан с территории Австралии, Австрии, Бельгии, Великобритании, Германии, Дании, Израиля, Италии, Нидерландов, Чехии и Египта, после выполнения вышеуказанных требований помещаются на обязательный домашний карантин или карантин в гостинице за свой счет в течение десяти дней со дня въезда на территорию нашей страны.