“Халқаро автомобиль ташувлари: муаммолар ва имкониятлар” мавзусидаги халқаро конференция ўз ишини бошлади
27.09.2022 8175 Yangiliklar
Ўзбекистон миллий автомобиль ташувчиларининг асосий ҳаракат йўналишларида халқаро автомобиль ташувлари иштирокчилари ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни кучайтириш, Евроосиё ва Европа Иттифоқида халқаро юк ташувлари жарёнида кун тартибида турган асосий долзарб масалаларни муҳокама этиш, Ўзбекистоннинг транспорт-транзит салоҳиятини ошириш бўйича амалга оширилаётган ишларни кенг тарғиб этиш мақсадида Транспорт вазирилиги Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи ҳамда Ўзбекистон Халқаро автомобилда юк ташувчилар уюшмаси билан ҳамкорликда “Халқаро автомобиль ташувлари: муаммолар ва имкониятлар” мавзусидаги халқаро конференцияни ташкил этди.
Конференция ишида МДҲ, Болтиқбўйи, Украина, Туркия, Эрон, Покистон, Германия, Эстония, Польша каби 15 дан ортиқ давлатларнинг халқаро автомобиль ташувчилари уюшмаси раҳбарлари ва экспертлари ҳамда Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи (IRU), TRACECA, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлик Дастури (CAREC), Туркий давлатлар ташкилоти каби халқаро ташкилотлар, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг ваколатли органлари вакиллари иштирок этишмоқда.
Конференцияда иштирок этган Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов ўз нутқида пандемиядан кейинги даврда халқаро вазиятнинг тез ўзгариши, геосиёсий кескинликнинг кучайиши, транспорт соҳасини такомиллаштириш, юкларни ташишнинг ташқи савдо йўналишларини диверсификация қилиш бўйича комплекс ишларни амалга оширишни тақозо этаётганини таъкидлаб ўтди. – Бугунги мураккаб ва ташувлар занжирининг бузилиши кузатилаётган шароитда транспорт ва логистика масаласи алоҳида эътиборни талаб қилмоқда. Ушбу жараёнда давлат идораларидан тортиб ташувчигача бўлган барча иштирокчиларнинг саъй-ҳаракатларини биргаликда қўллаш муҳим деб ҳисоблайман, – деди у.
Конференция иштирокчилари асосий жорий коридорлар бўйлаб давлатлар ўртасида автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини ривожлантиришнинг долзарб масалалари ва устивор йўналишларини, хусусан, халқаро юк ташувлари жараёнида ҳужжатлар алмашинувини рақаммлаштириш, профессионал  кадрлар етишмаслиги (биринчи навбатда малакали ҳайдовчилар) билан боғлиқ масалани ҳал этишда умумий ёндашувларни ишлаб чиқиш, истиқболли транспорт коридорлари ва маршрутларининг афзаллик ва камчиликларини, уларнинг мувафаққиятли ривожланиши учун зарур бўлган кўп томонлама ҳамкорликни шакллантириш билан боғлиқ бўлган жиҳатларни муҳокама этишмоқда.

Международная конференция под названием «Международные автомобильные перевозки: проблемы и возможности» начала свою работу
27.09.2022 8170 Yangiliklar
В целях усиления взаимодействия между участниками международных автомобильных перевозок на основных направлениях движения национальных автомобильных перевозчиков Узбекистана, обсуждения основных актуальных вопросов, стоящих на повестке дня на арене международных грузовых перевозок в Евразии и Европейском Союзе, широкого продвижения работ, проводимых по повышению транспортно-транзитного потенциала Узбекистана, Министерство транспорта совместно с Международным союзом автомобильного транспорта и Международной ассоциацией автомобильных перевозчиков Узбекистана организовали международную конференцию на тему “Международные автомобильные перевозки: проблемы и возможности”.
В конференции приняли участие руководители и эксперты Международной ассоциации автомобильных перевозчиков из более чем 15 стран СНГ, Прибалтики, Украины, Турции, Ирана, Пакистана, Германии, Эстонии, Польши, а также представители Международного союза автомобильного транспорта (IRU), TRACECA, Германского общества международного сотрудничества (GIZ), программы регионального экономического сотрудничества Центральной Азии (CAREC), представители организации тюркских государств, а также представители компетентных органов Республики Узбекистан.
Присутствовавший на конференции министр транспорта Ильхом Махкамов в своем выступлении отметил необходимость проведения комплексной работы по быстрому изменению международной обстановки в постпандемический период, усилению геополитической напряженности, совершенствованию транспортной сферы, диверсификации внешнеторговых маршрутов грузовых перевозок. – В сегодняшних сложных условиях и срыве цепочки перевозок вопрос транспорта и логистики требует особого внимания. Я считаю важным совместить усилия всех участников, от государственных учреждений до перевозчиков, в этом процессе",-сказал он.
Участники конференции обсудили актуальные вопросы и приоритеты развития международных грузоперевозок автомобильным транспортом между государствами по основным текущим коридорам, в частности, совершенствование документооборота в процессе международных грузоперевозок, разработку общих подходов к решению проблемы нехватки профессиональных кадров (прежде всего, квалифицированных водителей), рассмотрели преимущества и недостатки перспективных транспортных коридоров и маршрутов, их перспективное развитие. обсуждается формирование многостороннего сотрудничества, необходимого для развития.