“Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизими самарали фаолият кўрсатишини таъминлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
31.05.2021 60973 Yangiliklar
Қабул қилинаётган қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар бажарилишининг таъсирчан тизимини яратишда “Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизими ўрнини мустаҳкамлаш, унинг аҳамиятини янада ошириш ҳамда самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 10 февралдаги “Қонунчилик ҳужжатлари ижросини самарали ташкил этишда давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари раҳбарларининг шахсий жавобгарлигини кучайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6166-сон Фармони билан:
“Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизими (кейинги ўринларда – “Ijro.gov.uz” тизими) орқали қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқлари (кейинги ўринларда – қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар) ижросини назорат қилишнинг мутлақо янги тизими жорий қилинганлиги;
2021 йил 1 майдан бошлаб барча давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларида ижрони назорат қилиш, назорат картотекаларини юритиш ва ҳисоботларни шакллантириш фақат “Ijro.gov.uz” тизимида амалга оширилиши белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини таъминлашнинг 1 ва 2-иловаларга мувофиқ қуйидаги тартиби жорий этилсин:
биринчи босқич – Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларни “Ijro.gov.uz” тизимига киритиш учун Адлия вазирлигига юборади;
иккинчи босқич – Адлия вазирлиги “Ijro.gov.uz” тизимига назоратга олинадиган топшириқларни киритади, мазкур топшириқлардан келиб чиққан ҳолда масъул ижрочилар ва бажариш муддатларини белгилайди. Бунда, Вазирлар Маҳкамаси Ҳукумат тизимидаги давлат бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари ва бошқа ташкилотлар бўйича ўзининг аппаратида топшириқлардан келиб чиққан ҳолда масъул ижрочини, зарур бўлганда, вазирлик ва идораларни белгилайди ҳамда топшириқларни назоратга олади;
учинчи босқич – давлат органлари ва ташкилотлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, хўжалик бирлашмалари қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларни тўлиқ ва ўз вақтида бажарилишини таъминлайди ва бу ҳақда “Ijro.gov.uz” тизимига белгиланган шаклдаги маълумотларни киритади;
тўртинчи босқич – Адлия вазирлиги қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси бўйича масъул ижрочилар томонидан “Ijro.gov.uz” тизимига киритилган маълумотлар тўлиқлиги ва ҳаққонийлигини текширади, уларни тасдиқлайди ёки масъул ижрочига қайта ишлашга жўнатади, шунингдек, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижро ҳолати тўғрисидаги умумлаштирилган маълумотларни ҳар ойда Вазирлар Маҳкамасига киритиб боради;
бешинчи босқич – Вазирлар Маҳкамаси “Ijro.gov.uz” тизимида Ҳукумат тизимидаги давлат бошқаруви органлари, хўжалик бирлашмалари ва бошқа ташкилотлар томонидан киритилган ҳамда Адлия вазирлиги томонидан текширилган маълумотлар тўлиқлиги ва ҳаққонийлигини текширади, уларни тасдиқлайди ёки масъул ижрочига қайта ишлашга жўнатади, шунингдек, ҳар ойда Раёсат мажлисларида қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижроси натижадорлигини танқидий кўриб чиқади ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига тегишли таклифлар билан биргаликда умумлаштирилган маълумот киритади;
олтинчи босқич – Ҳисоб палатаси “Ijro.gov.uz” тизимида масъул ижрочилар томонидан киритилиб, Адлия вазирлиги ва Ҳукумат томонидан текширилган маълумотлар тўлиқлиги ва ҳаққонийлигини текширади, уларни назоратдан ечади ёки масъул ижрочига қайта ишлашга жўнатади, шунингдек, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижро ҳолати бўйича ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига ахборот киритиб боради;
еттинчи босқич – Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини назорат қилувчи ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштиради.
3. Ижро интизомини мустаҳкамлаш бўйича ягона ва узлуксиз “технологик занжир”ни ташкил қилиш борасидаги устувор йўналишлар этиб қуйидагилар белгилансин:
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар лойиҳаларини ҳар томонлама пухта ҳамда юксак профессионал даражада тайёрлаш;
бошқарув тизимини, замонавий Ўзбекистонни ривожлантиришнинг янги босқичини, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳани, шунингдек, республика ҳудудларини мақсадли ҳамда устувор вазифаларга мувофиқ такомиллаштириш;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини самарали ва режали ташкил қилиш, уларнинг бажарилиш ҳолатини мақсадли ўрганиш ва аниқланган камчиликлар бўйича тезкор чоралар кўриш;
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлардаги назорат бандларида аниқ механизмлар, муддатлар ва масъуллар белгиланиши бўйича “йўл хариталари”ни (ҳаракат режаларини) ўз вақтида ишлаб чиқиш;
давлат органлари ва ташкилотларининг ижро интизомига масъул бўлинмаларининг ижро интизомини мустаҳкамлашдаги ролини ошириш;
ташкилий, ижро ва назорат фаолияти ягона тизимининг натижадорлиги учун давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарларининг шахсий масъулиятини белгилаш.
4. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра “Ijro.gov.uz” тизими орқали назорат ва ҳисобдорликни ташкил этишда:
давлат органлари ва ташкилотлари қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар бажарилиши бўйича назорат ва ҳисобдорликни 3-иловага мувофиқ тартибда ташкил этади, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг тўлиқ ва ўз вақтида бажарилишини таъминлайди ҳамда бу ҳақда “Ijro.gov.uz” тизимига тегишли маълумотларни киритади;
маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ҳудудларда қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар бажарилиши бўйича назорат ва ҳисобдорликни 4-иловага мувофиқ тартибда ташкил этади, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг жойларда тўлиқ ва ўз вақтида бажарилишини таъминлайди ҳамда бу ҳақда “Ijro.gov.uz” тизимига тегишли маълумотларни киритади;
хўжалик бирлашмалари қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар бажарилиши бўйича назорат ва ҳисобдорликни 5-иловага мувофиқ тартибда ташкил этади, қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг тўлиқ ва ўз вақтида бажарилишини таъминлайди ҳамда бу ҳақда “Ijro.gov.uz” тизимига тегишли маълумотларни киритади.
5. “Ijro.gov.uz” ижро интизоми идоралараро ягона электрон тизими орқали қонунлар, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқлари ижросини ташкил этиш тартиби тўғрисидаги вақтинчалик низом 6-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Белгилансинки:
қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларда ижро муддати белгиланмаган ёки ижро муддати бир йил ва ундан ортиқ этиб белгиланган топшириқларнинг бажарилиши бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисидаги маълумот ҳар олти ойда масъул ижрочилар томонидан “Ijro.gov.uz” тизимига киритиб борилади;
“Ijro.gov.uz” тизимига давлат органлари ва ташкилотларини улаш ва уларнинг “Ijro.gov.uz” тизимидан фойдаланишини таъминлаш Давлат бюджети ҳамда бюджетдан ташқари жамғармалар маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади;
Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқларида белгиланган ижро муддатлари фақатгина Адлия вазирлиги ва, зарур ҳолларда, Вазирлар Маҳкамаси томонидан кўриб чиқилиб, Ҳисоб палатаси хулосаси олинган таклифлар асосида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти рухсати билан узайтирилади;
махфийлик белгиси остидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқлари маълумотлар базасини юритиш ҳамда уларнинг бажарилиши устидан назоратни амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясининг тегишли таркибий бўлинмалари масъул ҳисобланади.
7. Молия вазирлиги “Ijro.gov.uz” тизимига давлат органлари ва ташкилотларини улаш ва уларнинг “Ijro.gov.uz” тизимидан фойдаланишини таъминлаш билан боғлиқ мақсадлар учун маблағларни 2021 йилда Давлат бюджети параметрлари доирасида, 2022 йилдан бошлаб эса давлат органлари ва ташкилотларининг асосланган ҳисоб-китобларига мувофиқ ҳар йили зарур бюджет маблағларини назарда тутсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 октябрдаги “Давлат органлари ва ташкилотларида ижро интизомини янада мустаҳкамлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–3962-сон қарори ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
9. Адлия вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда бошқа манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2022 йил 10 январга қадар “Ijro.gov.uz” тизими орқали қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ижросини ташкил этишда юзага келган муаммолар ва мавжуд камчиликларни бартараф этиш, “Ijro.gov.uz” тизими самарадорлигини ошириш ҳамда ижро интизомини янада мустаҳкамлаш мақсадида ушбу қарор билан тасдиқланаётган вақтинчалик низомни такомиллаштириш юзасидан Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
10. Қуйидагиларга:
Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиларига – Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясида ижро интизомини таъминлаш, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон, қарор, фармойиш ва топшириқларининг амалда бажарилишида кўмаклашиш учун;
Бош вазир, Бош вазир ўринбосарлари ва маслаҳатчиларига – қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар масъул давлат органлари ва ташкилотлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, хўжалик бирлашмалари томонидан тўлиқ ва ўз вақтида бажарилиши юзасидан ишларнинг ташкил қилиниши учун;
Ҳисоб палатаси раисига – давлат органлари ва ташкилотлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, хўжалик бирлашмаларида ижро интизомини тегишли даражада таъминлаш учун;
адлия вазирига – қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқлар ўз вақтида бажарилишининг назорати олиб борилиши, “Ijro.gov.uz” тизими самарали юритилиши ҳамда манзилли ва тематик таҳлилларнинг сифатли ташкил этилиши учун;
ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирига – “Ijro.gov.uz” тизими узлуксиз ишлаши ва ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўйича доимий асосда чоралар кўриб борилиши учун;
давлат органлари ва ташкилотлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, хўжалик бирлашмалари раҳбарларига – қонунчилик ҳужжатлари ва топшириқларнинг тўлиқ ва ўз вақтида бажарилиши, шунингдек, уларнинг ижро ҳолати тўғрисидаги маълумотлар “Ijro.gov.uz” тизими орқали тўлиқ, тўғри ва ўз вақтида тақдим қилиниши учун шахсий жавобгарлик юклансин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш. Низомиддинов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах, направленных на обеспечение эффективной деятельности единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz»
31.05.2021 60549 Yangiliklar
В целях усиления роли Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz» в создании действенной системы исполнения принимаемых актов законодательства и поручений, дальнейшего повышения ее значимости и обеспечения эффективной деятельности:
1. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 10 февраля 2021 года № УП–6166 «О дополнительных мерах по усилению персональной ответственности руководителей органов государственного управления и органов исполнительной власти на местах за эффективную организацию исполнения актов законодательства»:
внедрена совершенно новая система ведения контроля исполнения законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан (далее – акты законодательства и поручения) посредством Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz» (далее – система «Ijro.gov.uz»);
установлено, что начиная с 1 мая 2021 года контроль исполнения, ведение контрольных картотек и формирование отчетов во всех государственных органах и организациях, органах государственной власти на местах осуществляется исключительно через систему «Ijro.gov.uz».
2. Внедрить следующий порядок обеспечения исполнения актов законодательства и поручений согласно приложениям №№ 1 и 2:
первый этап – Администрация Президента Республики Узбекистан направляет акты законодательства и поручения в Министерство юстиции для внесения в систему «Ijro.gov.uz»;
второй этап – Министерство юстиции вводит в систему «Ijro.gov.uz» поручения, принимаемые на контроль, исходя из данных поручений — определяет ответственных исполнителей и сроки исполнения. При этом Кабинет Министров по органам государственного управления, хозяйственным объединениям и иным организациям системы Правительства, исходя из поручений, определяет в своем аппарате ответственного исполнителя, при необходимости, министерство и ведомство, а также берет поручения на контроль;
третий этап – государственные органы и организации, органы исполнительной власти на местах, хозяйственные объединения обеспечивают полное и своевременное исполнение актов законодательства и поручений и вносят в систему «Ijro.gov.uz» соответствующие данные в установленной форме;
четвертый этап – Министерство юстиции проверяет полноту и достоверность введенных в систему «Ijro.gov.uz» ответственными исполнителями сведений по исполнению актов законодательства и поручений, утверждает или отправляет их ответственным исполнителям на доработку, а также ежемесячно вносит в Кабинет Министров обобщенную информацию о состоянии исполнения актов законодательства и поручений;
пятый этап – Кабинет Министров проверяет в системе «Ijro.gov.uz» полноту и достоверность данных, введенных органами государственного управления, хозяйственными объединениями и иными организациями системы Правительства и проверенных Министерством юстиции, утверждает или отправляет их ответственным исполнителям на доработку, а также ежемесячно критически рассматривает на заседаниях Президиума результативность исполнения актов законодательства и поручений и вносит в Администрацию Президента Республики Узбекистан обобщенную информацию с соответствующими предложениями;
шестой этап – Счетная палата проверяет в системе «Ijro.gov.uz» полноту и достоверность данных, внесенных ответственными исполнителями, проверенных Министерством юстиции и Правительством, снимает с контроля или отправляет их ответственным исполнителям на доработку, а также ежеквартально вносит в Администрацию Президента Республики Узбекистан информацию о состоянии исполнения актов законодательства и поручений;
седьмой этап – Администрация Президента Республики Узбекистан координирует деятельность организаций, контролирующих исполнение актов законодательства и поручений.
3. Определить приоритетными направлениями создания единой и непрерывной «технологической цепочки» по укреплению исполнительской дисциплины:
всестороннюю и тщательную подготовку на высокопрофессиональном уровне проектов актов законодательства и поручений;
совершенствование системы управления, нового этапа развития современного Узбекистана, отраслей экономики и социальной сферы, а также регионов республики в соответствии с целевыми и приоритетными задачами;
организацию эффективного и планового исполнения актов законодательства и поручений, целевое изучение состояния их исполнения и принятие оперативных мер по выявленным недостаткам;
своевременную разработку «дорожных карт» (планов действий) по определению в контрольных пунктах актов законодательства и поручений конкретных механизмов, сроков и ответственных;
повышение роли подразделений государственных органов и организаций, ответственных за исполнительскую дисциплину, в укреплении исполнительской дисциплины;
установление персональной ответственности руководителей государственных органов и организаций за результативность единой системы организационной, исполнительской и контрольной деятельности.
4. Установить порядок, в соответствии с которым при организации контроля и отчетности посредством системы «Ijro.gov.uz»:
государственные органы и организации организуют контроль и отчетность по исполнению актов законодательства и поручений согласно приложению № 3, обеспечивают полное и своевременное исполнение актов законодательства и поручений, а также вносят в систему «Ijro.gov.uz» соответствующие данные;
органы исполнительной власти на местах организуют контроль и отчетность по исполнению актов законодательства и поручений в регионах согласно приложению № 4, обеспечивают полное и своевременное исполнение актов законодательства и поручений на местах, а также вносят в систему «Ijro.gov.uz» соответствующие данные;
хозяйственные объединения организуют контроль и отчетность по исполнению актов законодательства и поручений согласно приложению № 5, обеспечивают полное и своевременное исполнение актов законодательства и поручений и вносят в систему «Ijro.gov.uz» соответствующие данные.
5. Утвердить Временное положение о порядке организации исполнения законов, указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан посредством Единой межведомственной электронной системы исполнительской дисциплины «Ijro.gov.uz» согласно приложению № 6.
6. Установить, что:
сведения о проведенной работе по исполнению поручений, сроки исполнения которых в актах законодательства и поручениях не определены или определены и составляют один год и более, вносятся ответственными исполнителями в систему «Ijro.gov.uz» каждые шесть месяцев;
подключение государственных органов и организаций к системе «Ijro.gov.uz» и обеспечение использования ими системы «Ijro.gov.uz» финансируется за счет средств Государственного бюджета и внебюджетных фондов;
сроки исполнения, установленные в указах, постановлениях, распоряжениях и поручениях Президента Республики Узбекистан, продлеваются исключительно на основании предложений, рассмотренных Министерством юстиции и, при необходимости, Кабинетом Министров, на которые получено заключение Счетной палаты, а также с разрешения Президента Республики Узбекистан;
за ведение базы данных указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республики Узбекистан под грифом секретности и осуществление контроля за их исполнением ответственными являются соответствующие структурные подразделения Администрации Президента Республики Узбекистан.
7. Министерству финансов для целей, связанных с подключением государственных органов и организаций к системе «Ijro.gov.uz», обеспечением использования ими системы «Ijro.gov.uz», предусмотреть в 2021 году средства в рамках параметров Государственного бюджета, с 2022 года необходимые бюджетные средства – ежегодно на основании обоснованных расчетов государственных органов и организаций.
8. Признать утратившим силу постановление Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2018 года № ПП–3962 «О мерах по дальнейшему укреплению исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях».
9. Министерству юстиции совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в целях устранения имеющихся недостатков и проблем, возникших при организации исполнения актов законодательства и поручений посредством системы «Ijro.gov.uz», повышения эффективности системы «Ijro.gov.uz», а также дальнейшего укрепления исполнительской дисциплины внести до 10 января 2022 года в Кабинет Министров предложения по совершенствованию временного положения, утверждаемого настоящим постановлением.
10. Возложить персональную ответственность на:
советников Президента Республики Узбекистан – за обеспечение исполнительской дисциплины в Администрации Президента Республики Узбекистан, содействие исполнению на практике указов, постановлений, распоряжений и поручений Президента Республик Узбекистан;
Премьер-министра, заместителей и советников Премьер-министра – за организацию работ по полному и своевременному исполнению ответственными государственными органами и организациями, органами исполнительной власти на местах, хозяйственными объединениями актов законодательства и поручений;
председателя Счетной палаты – за обеспечение на соответствующем уровне исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях, органах исполнительной власти на местах, хозяйственных объединениях;
министра юстиции – за осуществление контроля за своевременным исполнением актов законодательства и поручений, эффективное ведение системы «Ijro.gov.uz», а также качественную организацию адресных и тематических аналитических изучений;
министра по развитию информационных технологий и коммуникаций – за принятие мер на постоянной основе по обеспечению бесперебойного функционирования и информационной безопасности системы «Ijro.gov.uz»;
руководителей государственных органов и организаций, органов исполнительной власти на местах, хозяйственных объединений – за полное и своевременное исполнение актов законодательства и поручений, а также полноту, достоверность и своевременность предоставления информации о состоянии их исполнения посредством системы «Ijro.gov.uz».
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.