Тошкентда “Ипак йўлида туризм” Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси ўтказилади
Жорий йилнинг 30 ноябрдан 2 декабргача Тошкентда “Ипак йўлида туризм-2022" 27-Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси (ТХТЙ) бўлиб ўтади.
Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлиги, “Миллий ПР маркази” давлат унитар корхонаси, "The SAYS LOT" МЧЖ вакили SAYS кўргазма компанияси ярмарка ташкилотчиларидир. Ярмарка “Ўзэкспомарказ” Миллий кўргазмалар мажмуаси павильонида ўтказилади.
Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркаси туризм маҳсулотларини тарғиб қилиш, ишбилармонлик алоқалари ва ҳамкорликни йўлга қўйишга ёрдам берувчи ахборот майдончасидир. ТХТЙ 1995 йилдан бери БМТнинг Жаҳон сайёҳлик ташкилоти (UNWTO) кўмагида ўтказиб келинмоқда. Кўргазма ҳар йили сайёҳлик соҳасининг юзлаб мутахассисларини жамлаб, ушбу соҳани халқаро миқёсда ривожлантириш учун шароит яратиб келмоқда.
ТХТЙ-2022 доирасида конференциялар, Б2Б учрашувлари, давра суҳбатлари, сайёҳлик хизматлари ва ҳунармандчилик кўргазмалари, Ўзбекистоннинг туризм салоҳиятига эга ҳудудларининг тақдимотлари, миллий таомларни тайёрлаш бўйича маҳорат дарслари ўтказиладиган гастро-бозор ташкил этилади.
Ярмарка бутун дунёдан сайёҳлик бизнеси мутахассисларини бирлаштиради ва ушбу соҳанинг барча вакиллари: етакчи сайёҳлик ва транспорт компаниялари, авиакомпаниялар, йирик меҳмонхоналар тармоқлари, дипломатик корпуслар ва туризм соҳасидаги таълим муассасалари ходимлари учун манфаатли бўлади.
ТХТЙ доирасидаги форум спикерлари сифатида туризм соҳасидаги етакчи халқаро ва маҳаллий экспертлар иштирок этадилар. Ярмаркага ташриф буюрувчилар ва иштирокчилар янги сайёҳлик йўналишлари билан танишиш, мамлакатдаги янги манзилларнинг туристик салоҳиятини баҳолаш, Ўзбекистон ҳар бир ҳудудининг ранг-баранг муҳити, маданияти ва анъаналарига шўнғиш учун ноёб имкониятга эга бўладилар.
ТХТЙнинг давлат томонидан қўллаб-қувватланаётганини алоҳида таъкидлаш жоиз. 2019 йил январь ойида Президент Шавкат Мирзиёев “Туризмни жадал ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонни имзолади. Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ҳар йили ўтказиладиган “Ипак йўлидаги туризм” Тошкент халқаро сайёҳлик ярмаркасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Айнан шу ҳужжатлар халқаро туризм ярмаркаси ривожланишининг ижобий динамикасини белгилаб берди.
www.titf.uz сайтида онлайн рўйхатдан ўтиш орқали ТХТЙ-2022 меҳмони бўлиш ва тадбирга ташриф буюриш қоидалари билан танишиш мумкин.

Состоится Ташкентская международная туристическая ярмарка «Туризм Шелкового пути»
С 30 ноября по 2 декабря текущего года в Ташкенте пройдет 27-я Ташкентская международная туристская ярмарка (TXTY) «Туризм на Шелковом пути» 2022 года.
Организаторами ярмарки являются Министерство туризма и культурного наследия Республики Узбекистан, ГУП «Национальный центр по связям с общественностью» и выставочная компания SAYS, представляющая ООО «SAYS LOT».
В рамках TXTY 2022 будут организованы конференции, B2B встречи, круглые столы, выставки туристических услуг и ремесел, презентации регионов Узбекистана с туристическим потенциалом, мастер-классы по приготовлению национальных блюд. Ярмарка объединяет профессионалов туристического бизнеса со всего мира
В качестве спикеров форума TXTY примут участие ведущие международные и местные эксперты в сфере туризма. Посетители и участники ярмарки получат уникальную возможность познакомиться с новыми туристическими направлениями, оценить туристический потенциал новых направлений в стране, погрузиться в колоритную атмосферу, культуру и традиции каждого региона Узбекистана.
В целях поддержки TXTY в январе 2019 года Президент Шавкат Мирзиёев подписал Указ «О дополнительных мерах по опережающему развитию туризма». Кроме того, принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по организации ежегодной Ташкентской международной туристической ярмарки «Туризм на Шелковом пути». Эти документы определили положительную динамику развития международной туристической ярмарки.
TXTY 2022 пройдет в гибридном формате. Первый день ярмарки, 30 ноября, начнется с официальной церемонии открытия. Второй и третий дни ярмарки, то есть 1-2 декабря, продолжатся выставкой ремесленников, презентацией регионов, гастро-базаром и мастер-классом известного шеф-повара Чусти.
Третий день TXTY завершится торжественной церемонией закрытия. Стать гостем TXTY 2022 может любой желающий, зарегистрировавшись онлайн на сайте www.titf.uz и ознакомившись с правилами посещения мероприятия. Ярмарка пройдет в павильоне Национального выставочного комплекса «Узэкспомарказ».
Для информации, TXTY проводится с 1995 года при поддержке Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО). Ежегодно выставка собирает сотни специалистов в области туризма и создает условия для развития этой сферы на международном уровне.