Жанубий Корея билан ҳамкорликда Сирдарё ва Жиззахда қуруқлик порти қурилиши бўйича ТИА ишлаб чиқилади
02.10.2024 5576 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази ва Корея Республикаси Океанлар ва балиқчилик вазирлигининг Порт инвестициялар департаменти вакиллари ўртасида учрашув бўлиб ўтди
Учрашувда томонлар логистика инфратузилмасини яратиш ва модернизация қилиш соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш билан боғлиқ жиҳатлар кўриб чиқишди. Хусусан, Сирдарё ва Жиззах вилоятларида қуруқлик порти ва ички терминалларни қурилиши бўйича техник-иқтисодий асослашни (ТИА) ишлаб чиқиш масалалари муҳокама этилди. 2024- йил 9 августда бошланган лойиҳа 13 ойга мўлжалланган бўлиб, 2025 йил 12- сентабрда якунланади.
Транспорт-логистика тармоғини ривожлантириш ташаббуси Президент Шавкат Мирзиёев томонидан таклиф этилган "2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси" Давлат дастурида белгиланган вазифаларга асосланган. Ушбу дастур доирасида халқаро савдони мустаҳкамлаш ва хорижий инвестицияларни жалб этишни ўз ичига олган ижтимоий-иқтисодий ривожланиш режаси белгиланди. 2024 йил март ойида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Корея Республикаси Океанлар ва балиқчилик вазирлиги билан биргаликда Сирдарё ва Жиззах вилоятларида ички терминалнинг техник-иқтисодий асосланишини ишлаб чиқиш бўйича сўров билан чиқди.
Лойиҳанинг мақсади ушбу ҳудудларда қуруқ портни ривожлантириш бўлиб, бу мамлакатнинг логистика инфратузилмасини яхшилашга ёрдам беради. Ички терминалларнинг ташкил этилиши Ўзбекистоннинг логистика мустақиллигини ошириш ва унинг Марказий Осиёдаги асосий логистика маркази сифатидаги ролини мустаҳкамлаш йўлида муҳим қадам бўлади. Лойиҳанинг амалга оширилиши транспорт инфратузилмасини сезиларли даражада яхшилаши, шунингдек, "Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси" мақсадларини қўллаб-қувватлаган ҳолда минтақага янги инвестицияларни жалб қилиши кутилмоқда.
Учрашув якунида томонлар Сирдарё ва Жиззах вилоятларида қуруқ портлар барпо этиш лойиҳаларининг техник-иқтисодий асосланишини биргаликда ишлаб чиқиш бўйича Ҳадли битимни имзоладилар.

В сотрудничестве с Южной Кореей будут разработаны ТЭО строительства сухопутных портов в Сырдарье и Джизаке
02.10.2024 5580 Yangiliklar
В рамках совместной реализации данного проекта подписано Рамочное соглашение между Центром исследований проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта и Департаментом портовых инвестиций Министерства океанов и рыболовства Республики Корея.
Состоялась встреча представителей Центра исследований проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан и Департамента портовых инвестиций Министерства океанов и рыболовства Республики Корея.
В ходе встречи стороны рассмотрели аспекты, связанные с развитием сотрудничества в сфере создания и модернизации логистической инфраструктуры. В частности, обсуждены вопросы разработки технико-экономического обоснования (ТЭО) строительства сухопутного порта и внутренних терминалов в Сырдарьинской и Джизакской областях. Проект, начавшийся 9 августа 2024 года, рассчитан на 13 месяцев и завершится 12 сентября 2025 года.
Инициатива по развитию транспортно-логистической отрасли основана на задачах, определенных в Государственной программе "Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы," предложенной Президентом Шавкатом Мирзиёевым. В рамках данной программы определен план социально-экономического развития, включающий укрепление международной торговли и привлечение иностранных инвестиций. В марте 2024 года Министерство транспорта Республики Узбекистан совместно с Министерством океанов и рыболовства Республики Корея выступили с запросом о разработке технико-экономического обоснования внутреннего терминала в Сырдарьинской и Джизакской областях.
Целью проекта является развитие сухого порта в этих регионах, что поможет улучшить логистическую инфраструктуру страны. Создание внутренних терминалов станет важным шагом на пути к повышению логистической независимости Узбекистана и укреплению его роли в качестве основного логистического центра в Центральной Азии. Ожидается, что реализация проекта значительно улучшит транспортную инфраструктуру, а также привлечет новые инвестиции в регион, поддерживая цели "Стратегии развития Нового Узбекистана."
По итогам встречи стороны подписали Рамочное соглашение о совместной проработке технико-экономического обоснования проектов строительства сухих портов в Сырдарьинской и Джизакской областях.