Корея Республикаси билан транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш бўйича аҳдлашув меморандуми имзоланди
18.04.2022 7627 Yangiliklar
Корея Республикаси билан транспорт, логистика ва рақамлаштириш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов бошчилигидаги ишчи гуруҳ жорий йилнинг 11-14 апрель кунлари Корея Республикасида хизмат сафарида бўлиб қайтди.
Мазкур ташриф давомида Корея Республикаси Ер, транспорт ва инфратузилма вазири ўринбосари Юнг Сонг Вон, “Korea Expressway Corporation” корпорацияси ижрочи бошқарув директори Чан-бонг Ли, Корея хорижий инфратузилма ва шаҳарларни ривожлантириш корпорацияси президенти Кан Хун Ли, Корея экспорт ва импорт банки бош директори Чон Гю Парк билан музокаралар ўтказилди.
Музокараларда транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида давлат-хусусий шериклик шартлари асосида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, мамлакатимиз жамоат транспорти тизимини Корея тажрибасини қўллаган ҳолда ислоҳ қилиш, соҳага интеллектуал транспорт тизимларини жорий этиш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Шунингдек, истиқболли инвестиция ва грант лойиҳаларига Корея молия институтлари мабалағларини жалб қилиш имкониятлари батафсил муҳокама қилинди ҳамда келгусидаги аниқ режалар белгилаб олинди.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги билан “Korea Expressway Corporation” корпорацияси, Корея хорижий инфратузилма ва шаҳарларни ривожлантириш корпорацияси ўртасида транспорт ва йўл хўжалиги соҳасида Аҳдлашув Меморандумлари имзоланди.

Подписан меморандум  с Республикой Корея по развитию сотрудничества в сфере транспорта и дорожного хозяйства
18.04.2022 7615 Yangiliklar
В целях дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Корея в сфере транспорта, логистики и цифровизации рабочая группа во главе с заместителем министра транспорта Абдусаматом Муминовым 11-14 апреля текущего года посетила Республику Корея.
В ходе данного визита были проведены переговоры с заместителем министра Земли, транспорта и инфраструктуры Республики Корея Юнг Сонг Вон, исполнительным управляющим директором корпорации “Korea Expressway Corporation” Чан-бонг Ли, президентом корейской корпорации по развитию зарубежной инфраструктуры и городов Кан Хун Ли, генеральным директором Корейского Экспортно-импортного банка Чон Гю Парк.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по вопросам реализации совместных проектов на условиях государственно-частного партнерства в сфере транспорта и дорожного хозяйства, реформирования системы общественного транспорта нашей страны с использованием корейского опыта, внедрения в сферу интеллектуальных транспортных систем.
Также были подробно обсуждены возможности привлечения средств корейских финансовых институтов в перспективные инвестиционные и грантовые проекты и определены конкретные планы на будущее.
По итогам переговоров были подписаны меморандумы между Министерством транспорта Республики Узбекистан и корпорацией “Korea Expressway Corporation”, корейской корпорацией по развитию зарубежной инфраструктуры и городов в сфере транспорта и дорожного хозяйства.