Муаммолар ва ечимлар: Транзит йўловчи поездларининг оғриқли нуқтаси
"Kun.uz" электрон янгиликлар сайти журналистлари томонидан Қозоғистон Республикаси орқали транзит ҳудудини кесиб ўтишда "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ поездларининг йўловчилари учраган долзарб масала юзасидан қуйидагиларни маълум қиламиз.
https://kun.uz/38002386
Шуни алоҳида таъкидлаш лозимки, "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ икки мамлакат ҳукуматлараро комиссияларининг икки томонлама учрашувларида ушбу масалани бир неча бор кўтарган. Шартномаларга мувофиқ ушбу масалани ўрганиш мақсадида Ўзбекистон ташаббуси билан Ўзбекистон ва Қозоғистон Республикалари вазирликлари ва идоралари ваколатли мутахассисларидан иборат Ишчи гуруҳи ташкил этилди.
Томонларнинг келишувига кўра, 2020 йил январь ойининг учинчи ўн кунлигида мазкур ишчи гуруҳ Қозоғистондаги темирйўлчи ҳамкасблари ва тегишли бўлинмалари билан қўшни давлат назорат органлари ходимларининг ноқонуний хатти-ҳаракатлари билан боғлиқ ўрганиш ва қарорлар қабул қилиш учун учрашув режалаштирилган.
Ҳурматли йўловчилар! Эслатиб ўтамиз, сизга нисбатан қилинган таъмагирлик ҳолатлатида ёки ноқонуний хатти-ҳаракатлар билан боғлиқ ҳар қандай вазият юзага келганда, +998-71-299-94-50 ишонч телефони орқали хабар қилишингизни сўраймиз. Бундан ташқари, Telegram  мессенжерида  @pastrans ҳаволасида мурожаат ёки шикоятингизни ёзишингиз мумкин.

Проблемы и пути решения: Болевая точка транзитных пассажирских рейсов
Журналисты электронного новостного сайта “KUN.UZ” подняли актуальный вопрос о проблеме с которой столкнулись пассажиры поездов АО "Узбекистон темир йуллари" при пересечении транзитной территории через Республику Казахстан.
Необходимо отметить, что АО “Узбекистон темир йуллари” уже неоднократно поднимал данный вопрос на двухсторонних встречах межправительственных комиссий двух стран. В соответствии с договорённостями с целью изучения данного вопроса по инициативе узбекской стороны создана Рабочая группа из числа компетентных специалистов министерств и ведомств Республики Узбекистан и Республики Казахстан. По согласованию сторон в третьей декаде января 2020 года намечена встреча рабочей группы с коллегами из Казахстана и соответствующими структурами для изучения и принятия решений связанных с неправомерными действиями сотрудников контролирующих органов соседнего государства.
Уважаемые пассажиры! Напоминаем, что в случаях возникновения фактов вымогательства денежных средств или каких-либо ситуаций связанных с неправомерными действиями в отношении Вас, просим сообщать по телефону доверия +998-71-299-94-50. Также вы можете написать обращение/жалобу по ссылке @pastrans в мессенжере Telegram.