Ўзбекистон-Туркманистон: Икки томонлама муваффақиятли ҳамкорлик
Ашхободда "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ, "Тürkmendemirýollary" агентлиги, ҳамда Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги транспорт ва коммуникация агентлиги вакиллари ўртасида икки томонлама музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашув иштирокчилари томонидан ўзаро ҳамкорлик ривожининг ижобий динамикаси ва бугунги кунда бошқа транспорт турлари билан ҳамкорликда икки мамлакат иқтисодиёти ва аҳолининг эҳтиёжлари таъминланаётгани қайд этилди.
Мультимодал транспорт йўлаклари бўйлаб контейнер юк ташишни ташкил этиш, транзит қатновларида юк ташишни кўпайтириш, инфратузилмани ривожлантириш ва саноат кооперацияси соҳадаги ҳамкорлик ҳамда бошқа қатор масалалар муҳокама қилинди.
Томонлар келгусида ҳамкорликни ривожлантириш, хусусан, темир йўл транспорти орқали ҳаракатланаётган товарлар ва транспорт воситалари тўғрисида дастлабки маълумот алмашиш, ҳаракат таркибининг хизмат муддатини мукаммал таъмирлаш, модернизация қилиш ва узайтириш соҳасидаги ҳамкорликни давом эттириш, юкларни ташиш ҳажмини янада ошириш учун ўзаро ҳамкорлик амалиётини давом эттириш, шунингдек, инфратузилма лойиҳаларида ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар.

Узбекистан – Туркменистан: Успешное двустороннее сотрудничество
В Ашхабаде состоялись двусторонние переговоры между представителями АО «Узбекистон темир йуллари» и Агентством «Тürkmendemirýollary», Агентства транспорта и коммуникации при Кабинете Министров Туркменистана.
Во встрече отмечена положительная динамика развития взаимного сотрудничества и что в настоящее время, во взаимодействии с другими видами транспорта обеспечиваются потребности экономики и населения двух стран.
Обсуждены вопросы организации контейнерных грузоперевозок по мультимодальным транспортным коридорам, возможность увеличения перевозок грузов в транзитном сообщении, сотрудничества в сфере инфраструктурного развития и промышленной кооперации и ряд других.
Стороны договорились приложить усилия по развитию дальнейшего сотрудничества, в частности по обмену предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых железнодорожным транспортом, о продолжении сотрудничества в области капитального ремонта, модернизации и продлению срока службы подвижного состава, продолжить практику взаимодействия для дальнейшего увеличения объемов перевозок грузов, а также сотрудничество в инфраструктурных проектах.