Ўзбекистон ва Ўмон ўртасида янги йўналишларда авиақатновлар йўлга қўйилади
2024 йил 18 декабрь куни Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Ўмон Султонлигининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Вафо Жабра Нассера Ал-Бусаиди, Ўзбекистон-Ўмон инвестиция компаниясининг бош ижрочи директори Омар Баҳром билан учрашув ўтказди.
Учрашувда инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, хусусан, логистика ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш йўналишидаги алоқаларни чуқурлаштириш масалалари муҳокама қилинди. Томонлар виза режимининг соддалаштирилиши, инфратузилмани ривожлантиришга инвестицияларнинг кўпайтирилиши мамлакатлар ўртасида йўловчи ва юк ташиш ҳажмининг ошишига сезиларли ҳисса қўшишини таъкидладилар.
Шу муносабат билан томонлар Oman Air авиакомпанияси томонидан Маскат – Тошкент – Маскат йўналишида ҳамда Ўзбекистоннинг бошқа шаҳарларига мунтазам авиақатновларни тез фурсатда йўлга қўйиш билан боғлиқ жиҳатларни муҳокама этишди.

Между Узбекистаном и Оманом будут запущены авиарейсы по новым направлениям
18 декабря 2024 года заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Султаната Оман в Узбекистане Вафо Джабра Нассера Аль-Бусаиди и генеральным исполнительным директором Узбекско-Оманской инвестиционной компании Омаром Бахромом.
На встрече были обсуждены вопросы расширения инвестиционного сотрудничества, в частности, углубления связей в направлении развития логистики и транспортной инфраструктуры. Стороны отметили, что упрощение визового режима, увеличение инвестиций в развитие инфраструктуры внесет существенный вклад в увеличение объемов пассажирских и грузовых перевозок между странами.
В связи с этим стороны обсудили аспекты, связанные с скорейшим запуском регулярных авиарейсов авиакомпанией Oman Air по маршруту Маскат - Ташкент - Маскат и в другие города Узбекистана.