Ўзбекистон “Шимол-Жануб” йўналиши бўйлаб янги мультимодал транспорт йўлагини ташкил этмоқчи
Мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, минтақавий иқтисодий интеграцияни мустаҳкамлашда халқаро транспорт коридорлари муҳим аҳамиятга эга.
Осиё ва Европа ўртасидаги юк ташиш ҳажмининг ортиши фонида халқаро транспорт коридорлари, жумладан мультимодал йўлакларнинг ўтказиш қобилиятини ошириш ва фаолиятини барқарорлаштириш вазифаси бугунги кунда тобора долзарб бўлиб бормоқда.
Бангкокда бўлиб ўтаётган Осиё ва Тинч океани учун Иқтисодий ва ижтимоий комиссияси (ESCATO)нинг Транспорт бўйича қўмитаси 7-ялпи мажлиси доирасида “Шимол-Жануб халқаро транспорт коридори имкониятлар ва муаммолар” мавзусида ўтказилган давра суҳбатида халақаро транспорт коридорларини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт Стратегиясида мамлакатимиз транзит имкониятларини ошириш, ташқи савдо юкларини ташиш учун “яшил йўлаклар” яратиш ҳамда транзит юк ташиш ҳажмини ошириш устивор йўналишлардан бири сифатида белгиланган.
Ушбу йўналишда амалга оширилиши лозим бўлган вазифалардан бири “Шимол-Жануб” йўналиши бўйлаб Ўзбекистон Республикаси орқали, шу жумладан Трансафғон йўлагида мультимодал юк ташувларини ривожлантириш ҳисобланади.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ билан ҳамкорликда юкларни мавжуд транспорт йўлакларидан, асосан денгиз йўналишларидан янги қисқа йўналишларга, хусусан, Ўзбекистон ҳудуди орқали ўтишга йўналтириш бўйича қатор таклифларни ишлаб чиқди.
Тадбирда иштирок этаётган Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази директори Бекзод Холматов бу тўғрисида батафсил маълумот берди.
“Шимол-Жануб” коридорининг Шарқий тўғридан-тўғри темир йўл йўналишига муқобил транспорт йўлаги сифатида Россия – Қозоғистон – Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон ҳамда Беларусь – Россия – Қозоғистон – Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон мультимодал транспорт коридорларини ташкил этиш бўйича илмий асосланган таклифлар ишлаб чиқилди.
Таклиф этилаётган транспорт йўлакларининг масофаси 1,5–2 бараварга қисқароқ эканлиги билан аҳамиятлидир. Ушбу мультимодал транспорт коридорлари фаолиятини йўлга қўйиш бўйича ҳозирда музокаралар олиб борилмоқда.
Мазкур янги мультимодал транспорт коридорларининг ишга туширилиши транспорт-логистика жараёнлари самарадорлигини оширади. Қолаверса, Марказий Осиё минтақаси орқали Евроосиё давлатларининг йирик савдо бозорлари ўртасида кўрсатилаётган транспорт-логистика хизматлари экспортини ҳамда товарларни мижозга етказиб бериш тезлигини оширишга хизмат қилади.

Узбекистан намерен создать новый мультимодальный транспортный коридор по маршруту "Север-Юг"
Международные транспортные коридоры имеют важное значение для развития торгово-экономического сотрудничества между странами, а также для укрепления региональной экономической интеграции.
На фоне увеличения объема перевозок между Азией и Европой все более актуальной становится задача увеличения пропускной способности и стабилизации функционирования международных транспортных коридоров, в том числе мультимодальных.
Вопросы развития международных транспортных коридоров были обсуждены в ходе круглого стола на тему “Коридор Север–Юг: возможности и вызовы", состоявшегося в Бангкоке в рамках 7-го пленарного заседания Комитета ЭСКАТО по транспорту.
В Стратегии развития Нового Узбекистана одним из  приоритетных направлений определено повышение транзитных возможностей, создание «зеленых коридоров» для внешней торговли и увеличение объемов транзитных грузов.
Одним из механизмов реализации данного направления обозначено развитие мультимодальных перевозок грузов, перевозимых в направлении «Север-Юг» через Республику Узбекистан, в том числе Трансафганский коридор («Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар»).
В связи с этим Центром изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан совместно с АО “Узбекистон темир йуллари” предлагаются и просчитываются различные варианты переориентирования грузов с действующих транспортных коридоров, преимущественно морских, на новые короткие маршруты, включающие в том числе, и прохождение через территорию Узбекистана.
Директор Центра изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта Республики Узбекистан Бекзод Холматов, принимавший участие в мероприятии, подробно проинформировал об этом.
Разработаны научно обоснованные предложения по созданию мультимодальных транспортных коридоров Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан и Белоруссия – Россия – Казахстан – Узбекистан – Афганистан – Пакистан в качестве альтернативного транспортного коридора к Восточному прямому железнодорожному маршруту коридора” Север – Юг".
Немаловажно, что расстояние предлагаемых транспортных коридоров в 1,5–2 раза короче. В настоящее время ведутся переговоры о создании этих мультимодальных транспортных коридоров.
Запуск новых мультимодальных транспортных коридоров повысит эффективность транспортно-логистических процессов. Кроме того, увеличение экспорта транспортно-логистических услуг, оказываемых между основными рынками сбыта Евразийских государств через Центральноазиатский регион, будет способствовать увеличению скорости доставки товаров клиенту.