Ўзбекистон ва Россия Ҳукуматлари раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиянинг иккинчи йиғилиши
Москва шаҳрида 22 июнь куни Ўзбекистон ва Россия Ҳукуматлари раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов ва Россия Федерацияси Ҳукумати Раиси Михаил Мишустин раислигида ўтган йиғилишда мамлакатларимиз раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари билан Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари аниқ амалий мазмун билан бойигани алоҳида таъкидланди.
Қайд этилганидек, олий даражада эришилган келишувлар ижроси изчил таьминланмоқда. Вазирлик ва идоралар фаол мулоқот олиб бормоқда, турли даражадаги ташрифлар ташкил қилинмоқда, ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишлари белгиланмоқда.
Ушбу барча фаол алоқалар Ўзбекистон Республикаси Президентининг Россия Федерациясига бўлажак ташрифининг кун тартиби мазмунини бойитишга хизмат қилмоқда.
Ҳукумат раҳбарлари маьлум қилишича, Ўзбекистон билан Россия ўртасида иқтисодий, сармоявий ва маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро ҳамкорлик изчил ривожланиб бормоқда.
Пандемияга қарамай, йил бошидан ўзаро савдо суръатларининг ўсиши таъминланган. Жорий йилнинг ўтган даврида товар айланмаси ҳажми 15 фоизга ошди.
Икки мамлакат Президентлари томонидан ҳукумат раҳбарлари зиммасига яқин даврда товар айланмасини 10 миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилган. Икки томонлама савдо ҳажмининг барқарор ўсиши таъминланса, ушбу натижага эришиш мумкин.
Россия Ўзбекистоннинг йирик сармоядорларидан биридир.
Россия компания ва банклари маблағлари Ўзбекистоннинг асосий тармоқлари – нефть ва газ, кон металлургия, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларга йўналтирилган.
Ўзбекистонда Россия капитали иштирокида 2 мингдан зиёд корхона фаолият олиб бормоқда.
Йиғилишда, шунингдек, транспорт, таълим, тиббиёт, ташқи меҳнат миграцияси, маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликни изчил ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Йиғилиш якунлари юзасидан ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган 10 дан ортиқ ҳужжат имзоланди.

Заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств Узбекистана и России
22 июня в Москве состоялось очередное заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств Узбекистана и России.
На заседании под председательством Премьер-министра Республики Узбекистан Абдуллы Арипова и Председателя Правительства Российской Федерации Михаила Мишустина отмечалось, что благодаря действиям Президентов наших стран отношения стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Россией обогатились конкретным практическим содержанием.
Последовательно обеспечивается исполнение соглашений, достигнутых на высшем уровне. Министерства и ведомства организовывают диалоги, визиты, определяют новые перспективные направления сотрудничества. Все это способствует обогащению содержания повестки дня предстоящего визита Президента Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию.
Как сообщили главы правительств, между Узбекистаном и Россией последовательно развивается сотрудничество в экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах. Несмотря на пандемию, с начала года обеспечено увеличение объемов взаимной торговли. Президенты двух стран возложили на глав правительств задачу – довести объем товарооборота до 10 миллиардов долларов.
Россия – один из крупных инвесторов Узбекистана.
Средства российских компаний и банков направляют в основные отрасли Узбекистана – нефтегазовую, горно-металлургическую, энергетическую, сельскохозяйственную и другие. В Узбекистане при участии российского капитала действуют более 2 тысяч предприятий.
На заседании также обсуждали вопросы развития двустороннего сотрудничества в транспортном, медицинском и культурно-гуманитарном направлениях.
По итогам заседания подписано более 10 документов, направленных на дальнейшее развитие взаимного сотрудничества.