Ўзбекистонга чартер рейсларини амалга ошириш мақсадида ариза топшириш учун онлайн тизим ишга туширилди
16.02.2021 9973 Yangiliklar
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги “Ўзавиация” Агентлиги томонидан хорижий давлатларнинг фуқаро авиацияси ҳаво кемаларининг эксплуатантларига Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиация аэродромларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун сўровларни расмийлаштириш ва рухсат беришнинг электрон тизими ишлаб чиқилди.
Ушбу электрон платформанинг яратилиши ариза берувчига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун рухсатномалар олишга онлайн сўровларни бериш, “Ўзавиация” Агентлигининг “Uzbekistan airports” АЖ ва “Ўзаэронавигация” Маркази ДУК билан сўровларни қайта ишлашда тезкор ҳамкорлик қилиш, сўровларни кўриб чиқиш муддатларини эса 24 соатгача қисқартириш имконини беради.
2021 йил 15 февралдан бошлаб платформа онлайн, синов режимида ишга туширилди. Хорижий давлатларнинг фуқаро авиацияси ҳаво кемаларининг эксплуатантлари, Ўзбекистон Республикаси фуқаро авиацияси аэродромларига бир марталик парвозларни амалга ошириш учун аризаларини қуйидаги ҳавола орқали бериш имкониятига эга.

Запущена онлайн система для подачи заявок на выполнение чартерных рейсов в Республику Узбекистан
Агентством «Узавиация» разработана система электронной подачи и выдачи разрешений эксплуатантам воздушных судов гражданской авиации иностранных государств на выполнение разовых полетов на аэродромы гражданской авиации Республики Узбекистан.
Создание данной электронной платформы обеспечит удобную для заявителя систему подачи онлайн запросов на получение разрешений на выполнение разовых полетов, оперативное взаимодействие Агентства «Узавиация» с АО «Uzbekistan Airports» и ГУП Центр «Узаэронавигация» при обработке запросов, а также сокращение сроков рассмотрения запросов до 24 часов.
С 15 февраля 2021 года платформа запущена в тестовом режиме онлайн. Эксплуатанты воздушных судов гражданской авиации иностранных государств имеют возможность подать заявку на выполнение разовых полетов на аэродромы гражданской авиации Республики Узбекистан на сайте Агентства «Узавиация» по ссылке https://uzcaa.uz/ru/permission.