Қозоғистон билан юк ташувларини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
Бугун, Транспорт вазири Илҳом Махкамов Қозоғистон Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Бейбут Атамқулов билан музокара ўтказди.
Учрашувда томонлар мамлакатларимиз ўртасида автотранспортда икки томонлама ва транзит ташувларини ривожлантириш билан боғлиқ жиҳатлар, жумладан чегара ўтказиш пунктларидаги мавжуд вазият ҳамда икки мамлакат миллий ташувчилари учун рақобатдош тенг шароитлар яратиш масалаларини муҳокама этишди.
Шунингдек, Қозоғистон томонининг ташиш ва порт хизматлари учун рақобатбардош тарифларни шакллантириши ҳисобига Актау ва Курик портлари орқали юк ташувларини ривожлантириш имкониятлари юзасидан фикр алмашилди.
Шу билан бирга томонлар "Учқудуқ-Қизилўрда" ва "Дарбаза-Мақтаарал" темир йўлларини қуриш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишни муҳокама этишди.

Обсуждены вопросы развития грузоперевозок с Казахстаном
Сегодня министр транспорта И.Махкамов провел переговоры с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Казахстан в Узбекистане Б.Атамкуловым.
В ходе встречи стороны обсудили аспекты, связанные с развитием двусторонних и транзитных автоперевозок между нашими странами, в том числе текущую ситуацию на пограничных пунктах пропуска, а также вопросы создания конкурентных равных условий для национальных перевозчиков двух стран.
Также состоялся обмен мнениями о возможностях развития грузоперевозок через порты Актау и Курык за счет формирования казахстанской стороной конкурентоспособных тарифов на перевозки и портовые услуги.
Вместе с тем стороны обсудили реализацию совместных проектов по строительству железных дорог "Учкудук - Кызылорда" и "Дарбаза - Мактаарал."