Қозоғистон делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Бугун, 15 февраль куни Қозоғистон Республикаси Индустрия ва инфратузилмаларни ривожлантириш вазири ўринбосари бошчилигидаги делегация вакилларининг мамлакатимизга ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасидаги икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди. Хусусан, ўзаро ҳамкорликда инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш юзасидан ўзаро фикр алмашилди. Туркистон – Чимкент – Тошкент тезюрар темир йўли лойиҳасини амалга ошириш, Мақтаарал – Дарбаза  янги темир йўл линиясини қуриш бўйича фикр-мулоҳазалар алмашилди.
Қозоғистон Республикаси Индустрия ва инфратузилмаларни ривожлантириш вазири ўринбосари Берик Камалиев ҳамда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири в.б. Илҳом Маҳкамов ўртасида бўлиб ўтган музокараларда мамлакатларимиз ўртасидаги авиақатновлар сонини ошириш, янги парвозлар йўналишларини очиш, хусусан, Қозоғистон шаҳарларидан Самарқанд ва Урганч шаҳарларига мунтазам авиа парвозларни йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди. Шунингдек, томонлар эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда темир йўл қатновларини қайта тиклаш масаласини муҳокама этишди.
Учрашувнинг иккинчи кунида томонлар гуруҳларга бўлинган ҳолда ўз иш фаолиятни давом эттиришга келишиб олди.

Состоялась встреча с делегацией Казахстана
Сегодня, 15 февраля, в рамках визита в нашу страну представителей делегации во главе с заместителем министра индустрии и развития инфраструктуры Республики Казахстан состоялась встреча в Министерстве транспорта Республики Узбекистан.
На встрече были обсуждены перспективы углубления двустороннего сотрудничества между нашими странами. В частности, состоялся обмен мнениями по реализации совместных инфраструктурных проектов. Также обменялись мнениями по реализации проекта высокоскоростной железной дороги Туркестан – Чимкент – Ташкент, строительству новой железнодорожной линии Мактаарал – Дарбаза.
На переговорах между заместителем министра индустрии и развития инфраструктуры Республики Казахстан Бериком Камалиевым и И.о. министром транспорта Республики Узбекистан Ильхамом Махкамовым рассмотрены вопросы увеличения количества авиарейсов между нашими странами, открытия новых маршрутов полетов, в частности, налаживания регулярных авиасообщений из городов Казахстана в Самарканд и Ургенч. Стороны также обсудили возобновление железнодорожных перевозок, исходя из эпидемиологической ситуации.