Самарқандда транспорт тизимини ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апрель куни Самарқанд шаҳрида транспорт тизимини ривожлантириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизнинг Тараққиёт стратегиясида Самарқанд шаҳрини истиқболда “миллионлик шаҳарлар”га айлантириш мақсади белгиланган. Бунинг учун жорий йилда шаҳар ҳудуди 28 минг гектар қилиб кенгайтирилади. Келгуси беш йилда Қорасув мавзеси, Ширин маҳалласи ва вокзал ортидаги ҳудудда 300 минг аҳолига мўлжалланган янги уй-жойлар барпо этилади. Шунингдек, туристлар сони 5 миллион нафарга етиши кутилмоқда.
Буларнинг барчаси шаҳарнинг транспорт тизими, йўллари ва йўл инфратузилмасини янгидан кўриб чиқишни тақозо этмоқда.
Ҳозирда доимий аҳоли ва туманлардан келувчиларни қўшиб ҳисоблаганда, Самарқанд шаҳрида кунига 925 минг киши ҳаракатланади. Уларнинг катта қисми – 592 минг нафари шахсий автомобилларда юрибди. Жамоат транспортидан бор-йўғи 330 мингдан зиёд аҳоли фойдаланаяпти.
Бунга сабаб жамоат транспорти қатнови қулай ва барқарор эмас. Ташувчилар аҳолининг эҳтиёжидан келиб чиқиб эмас, куннинг “энг даромадли” пайтида ҳаракат қилади. Сўнгги икки йилда 38 та маршрут норентабеллик сабабли тўхтаган, 300 та автобус етишмайди.
Шу боис давлатимиз раҳбари Самарқанд шаҳрида жамоат транспорти тизимини ривожлантириш бўйича топшириқ берган эди. Тақдимотда хорижий экспертлар иштирокида ишлаб чиқилган таклифлар муҳокама қилинди.
Унга кўра, жамоат транспорти тармоғи магистрал, етказиб берувчи ва ички йўналишларга ажратилади. Ҳозиргига қўшимча 40 та янги йўналиш, хусусан, аэропорт, вокзал ва тарихий марказларни боғлайдиган 5 та экспресс йўналиш ташкил этилади. Автобуслар катта сиғимлисига алмаштирилиб, марказий кўчаларда уларнинг ҳаракати учун алоҳида йўлак ажратилади. 2022 йилда 80 та, 2023 йилда 100 та электробус олиб келинади. Бекатлар сони кўпайтирилади. Самарқанд шаҳар ҳокимлиги таркибида Транспорт бўлими ташкил этилади. 1 июлдан бошлаб, Самарқанд вилояти бюджетидан шаҳар транспортига субсидия ажратиш йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари бу ишларда илғор технологияларни қўллаш, йўл ҳаракатини бошқаришни рақамлаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратди.
– Ҳаёт тезлашди, одамларнинг фаоллиги ошди. Лекин жамоат транспорти аввалгидай турибди. Йўлни кенгайтириш билан тирбандлик муаммосини ҳал этиб бўлмайди. Жамоат транспортига устунлик бериш керак. Дунё тажрибасига қаранглар. “Ақлли светофор”лар ўрнатиб, йўл ҳаракатини онлайн бошқариб, кўчаларнинг ўтказувчанлигини ошириш зарур. Келгусида ҳамма шаҳарларимизда шундай қиламиз. Самарқанд бунда андоза бўлиши керак, – деди Президент.
Шу боис, лойиҳани мукаммал қилиш, йўналишларни тўғри ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди. Лойиҳани жамоат транспорти ҳолати энг оғир бўлган кўчалардан бошлаб, босқичма-босқич амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
– Одамлар бу ишларни қулайлигидан сезиши керак. Жамоат транспортида юриш арзон, сифатли ва тез бўлса, йўловчилар шуни танлайди. Бунинг учун инфратузилмани, йўналишларни тўғри ташкил қилиш керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Пастдарғом ва Булунғур туманларини Самарқанд шаҳри билан боғлайдиган электропоезд қатновини йўлга қўйиш таклифи билдирилди.
Йўл-транспорт инфратузилмасини яхшилаш режалари бўйича ҳам ахборот берилди. Бу йил Самарқанд шаҳрида 160 километр йўл таъмирланади, 5 та йўл ўтказгич қурилиши бошланади. 102 та янги бекат ташкил қилиниб, мавжудлари тартибга келтирилади.
Давлатимиз раҳбари йўллар қуриш ва таъмирлаш билан бирга уларни сифатли сақлаш ҳам зарурлигини таъкидлади.
– Биз кўп йўл қурдик, лекин унинг эксплуатацияси билан айтарли шуғулланилмади. Йўлларнинг баланси, фойдаланиш муддатининг таҳлили йўқ. Сарфланаётган маблағ мақсадли эмас. Баъзан йўл устига яна йўл қурилади. Шунинг учун қаерга йўл қуриш, қайсини таъмирлашни Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати айтиши керак. Чунки кўчалардаги тирбандлик, хавфсизлик шунга боғлиқ, – деди Шавкат Мирзиёев.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 4 апрелдаги “Автомобиль йўлларида инсон хавфсизлигини ишончли таъминлаш ва ўлим ҳолатларини кескин камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоят ҳокимликларининг махсус эксплуатация-монтаж бўлинмалари ҳудудий ички ишлар органларининг йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармалари ҳузурига ўтказилди.
Тақдимотда Самарқанд вилояти махсус эксплуатация-монтаж бўлинмаси томонидан амалга ошириладиган ишлар ҳам кўриб чиқилди. Самарқанд шаҳридаги 49 та чорраҳада “транспорт оқимини рақамли бошқариш” тизими жорий этилиши, 140 та чорраҳага замонавий светофорлар ўрнатилиши, марказий кўчалар замонавий йўл белгилари билан жиҳозланиши қайд этилди. Натижада светофорда туриш вақти 31 фоизга, ҳаракат вақти 36 фоизга, ҳаракат тезлиги 17 фоизга яхшиланади.
Йўл қурувчи ташкилотлар ва Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимларини ўқитиш, малакаси ва дунёқарашини ошириш, танлов асосида ишга олиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.

Даны указания по развитию системы транспорта в Самарканде
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о планах развития транспортной системы города Самарканда.
В Стратегии развития нашей страны поставлена цель превратить Самарканд в город-миллионник. С этой целью в этом году площадь города будет расширена до 28 тысяч гектаров. В ближайшие пять лет на массиве Карасу, в махалле Ширин и на территории за вокзалом будут возведены новые дома, рассчитанные на проживание 300 тысяч человек. Ожидается также, что число туристов достигнет 5 миллионов человек.
Все это требует пересмотра транспортной системы, дорожной сети и инфраструктуры города.
В настоящее время по дорогам Самарканда, с учетом постоянно проживающего населения и приезжих из других районов, ежедневно передвигается 925 тысяч человек. Большинство из них - 592 тысячи - ездят на собственных автомобилях. Общественным транспортом пользуются более 330 тысяч человек.
Этот дисбаланс объясняется отсутствием удобного и стабильного движения общественного транспорта. Перевозчики обслуживают население не целый день, а в наиболее "прибыльное" время суток. За последние два года из-за нерентабельности закрылись 38 маршрутов, не хватает 300 автобусов.
В связи с этим глава государства ранее дал поручение по развитию общественного транспорта Самарканда. На презентации рассмотрены предложения, разработанные с участием зарубежных экспертов.
Они предусматривают разделение системы общественного транспорта на магистральные, подвозящие и внутренние линии. Дополнительно к уже существующим маршрутам будут открыты 40 новых, в том числе 5 экспресс-маршрутов, которые свяжут между собой аэропорт, железнодорожный вокзал и исторический центр города. Планируется постановка на линии автобусов большой вместимости с выделением для них отдельной полосы на центральных улицах. В 2022 году город получит 80, в 2023 году - 100 электробусов. Количество остановок будет увеличено. В составе городского хокимията будет создан транспортный отдел. С 1 июля городской общественный транспорт будет субсидироваться из бюджета Самаркандской области.
Особое внимание глава государства уделил внедрению передовых технологий и цифровизации управления дорожным движением.
- Жизнь ускорилась, возросла мобильность людей. Но общественный транспорт остается прежним. Проблема пробок не может быть решена расширением дорог. Следует отдавать преимущество общественному транспорту. Посмотрите на мировой опыт. Необходимо увеличить пропускную способность улиц за счет установки "умных" светофоров, онлайн-управления движением. В дальнейшем мы будем делать так во всех наших городах. В этом Самарканд должен послужить образцом, - сказал Президент.
Дано указание доработать проект, правильно организовать маршруты. Отмечалось, что проект должен реализовываться поэтапно, начиная с улиц, слабо обеспеченных общественным транспортом.
- Люди должны почувствовать удобство. Если общественный транспорт будет доступным, качественным и быстрым, пассажиры предпочтут его. А для этого необходимо правильно организовать инфраструктуру и маршруты, - сказал глава государства.
Предложено запустить электропоезд, соединяющий Пастдаргомский и Булунгурский районы с Самаркандом.
Также представлена ​​информация о планах по улучшению дорожно-транспортной инфраструктуры. В этом году в Самарканде отремонтируют 160 километров дорог, начнется строительство 5 путепроводов. Будут организованы 102 новые остановки, приведены в порядок существующие.
Наряду со строительством и ремонтом дорог глава государства подчеркнул необходимость их качественного содержания.
- Мы построили много дорог, но их эксплуатации уделяется недостаточно внимания. Нет баланса дорог, нет анализа срока службы. Деньги тратятся нецелевым образом. Иногда дорогу строят там, где она уже есть. Поэтому Служба безопасности дорожного движения должна говорить, где строить, а где ремонтировать  дорогу. Потому что от этого зависит загруженность дорог и безопасность, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 апреля текущего года "О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому сокращению случаев смертности на автомобильных дорогах" специальные эксплуатационно-монтажные подразделения Совета Министров Республики Каракалпакстан и областных хокимиятов переданы управлениям безопасности дорожного движения территориальных органов внутренних дел.
В ходе презентации рассмотрена работа, проводимая специальным эксплуатационно-монтажным подразделением Самаркандской области. Отмечалось, что на 49 перекрестках Самарканда будет внедрена система цифрового управления дорожным движением, на 140 перекрестках будут установлены современные светофоры, на центральных улицах будут установлены современные дорожные знаки. В результате время ожидания на светофоре сократится на 31 процент, время движения - на 36 процентов, скорость движения увеличится на 17 процентов.
Указано на важность обучения, повышения квалификации и расширения кругозора работников дорожно-строительных организаций и сотрудников СБДД, осуществления набора кадров на конкурсной основе.