ШҲТ га аъзо давлатлар транспорт вазирликлари вакиллари ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишди
29.10.2020 8629 Yangiliklar
2020 йил 28 октябрь куни видеоконференцалоқа шаклида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ)га аъзо давлатлар транспорт вазирларининг саккизинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон делегациясига транспорт вазирининг ўринбосари Даврон Деҳқонов бошчилик қилди. Учрашувда томонлар ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш истиқболлари ҳамда соҳага замонавий рақамли технологияларни кенг жорий этиш масалаларини муҳокама этишди.
Шунингдек, томонлар транспорт-логистика соҳасида кўп томонлама савдо иқтисодий ҳамкорлик лойиҳасини амалга ошириш дастури доирасида ишларни ўзаро мувофиқлаштириш юзасидан фикр алмашишди.
“ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик улкан салоҳиятга эга, уни амалга ошириш, шубҳасиз, мамлакатларимизнинг барқарор ривожланиши ва кўп томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади”, - деди Д.Деҳқонов.
Учрашувда фавқулодда вазиятлар, хусусан, коронавирус эпидемияси тарқалиши шароитида траспорт тармоқларининг барқарор ишлашини таъминлаш масалалари, шунингдек, пандемиядан кейинги даврда соҳани ривожлантириш юзасидан фикр алмашилди.

Представители транспортных Министерств стран-членов ШОС обсудили вопросы развития взаимного сотрудничества
29.10.2020 4695 Yangiliklar
28 октября 2020 года в режиме видеоконференции состоялась восьмая встреча Министров транспорта государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В мероприятии Узбекскую делегацию возглавил заместитель министра транспорта Даврон Дехканов. На встрече стороны обсудили перспективы развития сотруднических отношений и вопросы широкого внедрения современных цифровых технологий в сферу. Стороны также обменялись мнениями по координации работы в рамках программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
«Сотрудничество между странами-членов ШОС в области транспорта имеет большой потенциал, реализация которых, несомненно, будет способствовать устойчивому развитию наших стран и укреплению многосторонних торгово-экономических связей», - отметил Дехканов.
Стороны обменялись мнениями по обеспечению устойчивой работы транспортных сетей в случае возникновения чрезвычайных ситуаций, в частности, распространения эпидемии коронавируса, а также развития отрасли в постпандемический период.