Тадбиркорлар учун тезюрар юк поездлари ҳақида маълумот
"Ўзбекистон темир йўллари" АЖ юк ташиш соҳасидаги фаолиятини такомиллаштиришни давом эттирмоқда ҳамда кичик ва ўрта бизнесни, хусусий тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш, қулай шарт-шароитлар яратиш, шунингдек, экспорт салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда. Шу кунларда Ўзбекистон Республикаси ва қўшни Афғонистон Ислом Республикаси ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўлида темир йўл транспорти орқали юк ташишлари фаол ривожланмоқда.
"Ўзбекистон темир йўллари" АЖ маҳаллий экспорт қилувчилар учун қўшимча қулайликлар яратди, хусусан, Афғонистоннинг Ҳайратон станциясига тезюрар юк поездларининг мунтазам равишдаги қатновини ташкил этди. Юк поездининг бир қисми пойтахтда шакллантирилади ва йўналиш бўйлаб ҳудудларда ҳам шаклланган экспорт юки ортилган вагонлар ҳам мазкур поездга бириктирилади.
Оддий қилиб айтганда, олдинлари Тошкентдан Афғонистонга жўнатилган вагон 5-6 кун ичида етказиб бериларди. Эндиликда эса тадбиркорлар буюртмаларини расмийлаштириб, Тошкентдан Хайратон (Афғонистон) станциясига икки кун ичида юкларни тезюрар юк поездларида етказиб берилади.
Шу билан бирга, жорий йил 16 апрелда таркибида 14 вагони бўлган биринчи тезюрар юк поезди Афғонистонга юборилган бўлиб, йўналиш бўйлаб яна қўшимча равишда экспортбоп маҳсулот юкланган 36 та вагон бириктирилди. Бугунги кунга қадар бу каби 4 та поезд ташилган бўлиб, улар экспортга йўналтирилган миллий иқтисодиёт товарлари юкланган жами 218 вагонни ташкил этди.
Эътиборлиси, мазкур поезд ҳафтасига уч маротаба қатнайди. "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ  барча турдаги юкларни турли хил вагон, контейнер, цистерна ва ҳоказоларни тақдим этади. Тўлов ҳар қандай қулай тўлов усулида амалга оширилади, шу билан бирга транспорт тарифи ўзгаришсиз қолади.
Юкларни ташиш бўйича барча маълумотлар "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ расмий веб-сайтида мавжуд. Шунингдек, савол билан +998-90-938-40-00 рақами орқали Телеграм-мессенжери чатига ҳам мурожаат қилишингиз мумкин.

К сведению предпринимателей о скоростных грузовых поездах
АО «Узбекистон темир йуллари» продолжает совершенствовать деятельность в сфере грузоперевозок и осуществляет ряд проектов, нацеленных на поддержку малого и среднего бизнеса, субъектов частного предпринимательства, создания комфортных условий, а также развития экспортного потенциала. В частности, в эти дни, в рамках взаимовыгодного сотрудничества между Республикой Узбекистан и соседней Исламской Республикой Афганистан активно развиваются грузоперевозки по железной дороге.
АО “Узбекистон темир йуллари” создало для отечественных экспортёров дополнительные удобства, а именно организовало регулярное графиковое движение скоростного грузового поезда до афганской станции Хайратон. Часть грузового состава формируется в столице и по пути следования поезд дополняется грузовыми вагонами сформированными в регионах.
Говоря простым языком, раньше, отгруженный вагон из  Ташкента до Афганистана доставлялся в течении 5-6 суток. Теперь, предприниматели, оформив предварительно заявку, могут расчитывать на ускоренную доставку груза до пункта назначения, в течении двух суток из Ташкент до станции Хайратон (Афганистан).
Между тем, первый скоростной грузовой поезд с 14 вагонами в составе был отправлен в Афганистан 16.04.2020 года, а в пути следования дополнительно прицеплены ещё 36 вагонов, также с экспортным грузом. На сегодняшний день уже перевезено 4 поезда, что в совокупности составляет 218 вагонов с экспортоориентированным товаром народного хозяйства.
Отметим, что данный поезд будет курсировать три раза в неделю, строго по графику. АО “Узбекистон темир йуллари” принимает к перевозке все виды грузов и предоставляет разного рода грузовые вагоны, контейнеры, цистерны и др. Оплата осуществляется в любом удобном виде платежей, а тариф за перевозку остаётся неизменным.
Напомним, что подобные проекты осуществляются на регулярной основе и введение нового вида услуг в первую очередь призвано служить поддержке малого и частного бизнеса, создания благоприятных условий для деятельности субъектов предпринимательства, что несомненно послужит дальнейшему развитию экономики нашей страны в целом.
Вся информация касательно грузоперевозок размещена на официальном веб-сайте АО "Узбекистон темир йуллари". Также, с вопросом можно обратится в чат мессенджера Telegram по номеру +998-90-938-40-00.