ТИВ Консуллик-ҳуқуқий департаменти ахбороти
Электрон оммавий ахборот воситаларида Ўзбекистон фуқароларининг чет эл мамлакатлари халқаро аэропортларига боришлари билан хорижда даволаниш учун касаллик тўғрисидаги сохта ҳужжатларни ҳамда коронавирусни аниқлаш учун ўтказилган ПЗР-тест манфий натижаси кўрсатилган қалбаки маълумотномаларни тақдим қилаётганликларига оид ҳолатлар ҳақидаги хабарлар тарқалмоқда.
Мазкур ҳолат ҳамюртларимизнинг хорижий мамлакат ҳудудига киритилмасликлари учун асос ҳисобланади. Шунингдек, қалбаки ҳужжатлар Ўзбекистоннинг дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари томонидан ватандошларимизга консуллик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш жараёнини ҳам қийинлаштирмоқда.
Шу муносабат билан Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик-ҳуқуқий департаменти хорижий мамлакатларга боришни режалаштираётган Ўзбекистон фуқароларидан бегона шахсларнинг қалбаки тиббий маълумотнома ва бошқа ҳужжатларни тайёрлаб беришда “ёрдамлашиш” борасидаги таклифларига кўнмасликларини сўрайди. Шу билан бирга, чет элга сафарга чиқишдан олдин ўша мамлакатда жорий қилинган чеклов чоралари ва талаблар билан синчиклаб танишиб чиқишни тавсия этади.

Сообщение Консульско-правового департамента МИД
В электронных СМИ распространяется информация о случаях предъявления гражданами Узбекистана по прибытию в международные аэропорты иностранных государств фиктивных документов о болезни для беспрепятственного выезда за рубеж на лечение, а также поддельных справок с отрицательными результатами ПЦР-теста на коронавирус.
Данное обстоятельство является основанием для недопущения сограждан на территорию иностранного государства. Фиктивные документы также затрудняют процесс оказания соотечественникам консулсько-правовой помощи дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Узбекистана.
В этой связи Консульско-правовой департамент МИД просит граждан Узбекистана, планирующих посетить иностранные государства, не поддаваться на предложения сторонних лиц «помочь» в получении фиктивных медицинских справок и других документов. Вместе с тем, перед поездкой необходимо тщательно изучить принятые ограничительные меры и требования в зарубежной стране.