Тошкентда ТДТга аъзо мамлакатлар темир йўл маъмуриятлари раҳбарларининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди
Бугун, 2022 йил 27 октябрь куни Тошкент шаҳрида 5 та давлат – Ўзбекистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркия темир йўллари раҳбарларининг биринчи учрашуви бўлиб ўтмоқда. Тадбир доирасида Туркий тилли ташкилотига аъзо давлатлар темир йўл маъмуриятлари ўртасида фаол ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.
Тадбирни Туркий давлатлар ташкилоти Бош котиби Б. Амреев кириш сўзи билан очди ва у мазкур транспорт йўлагини ривожлантиришнинг алоҳида аҳамиятини, ТДТга аъзо давлатлар ўртасида юк ташиш ҳажмини ошириш йўллари, шунингдек, ўзаро ҳамкорлик ва умумий ҳамкорликнинг бир қатор муҳим масалаларини ҳал этиш зарурлигини таъкидлаб, манфаатли натижаларга эришишга катта умид билдирди.
Хусусан, йиғилишнинг барча иштирокчиларини “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқарув раиси Х. Хасилов қутлаб, ТДТ давлатлари Ўзбекистоннинг муҳим ва ишончли ҳамкорлари эканлигини таъкидлади. Шунингдек, сўнгги йилларда туркий мамлакатларда темир йўл транспорти сезиларли даражада ривожланганлигини, очиқ вагонлардан ташқари, контейнер ташувига ҳам талаб юқори эканлигини таъкидлаб ўтди. Бундан ташқари, 2019 йилда Ўзбекистон, Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон ва Туркманистон ўртасида “ОТМ мамлакатлари – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Озарбайжон – Грузия – Европа” халқаро мультимодал йўналишини ривожлантириш тўғрисида имзоланган баённомани амалга оширилишига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Тадбир давомида барча темир йўл маъмуриятлари раҳбарлари транспорт соҳасини, хусусан, темир йўл транспортини ТДТ давлатлари ўртасида фаол ривожлантириш ва ўзаро ҳамкорлигини янада ривожлантиришга катта интилишларини билдирдилар.
Шунингдек, кун тартибида юк ташиш ҳажмини ошириш, қўшни давлатлар транзит ташувларини ташкил этиш, контейнер ва мултимодал ташувлар учун қулай шарт-шароитлар яратиш, ахборот технологиялари ва юк ташувлари жараёнларида дастлабки маълумотлар алмашинуви соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.

В Ташкенте проходит первая встреча глав железнодорожных администраций стран-членов ОТГ
Сегодня, 27 октября 2022 года, в Ташкенте проходит первая встреча руководителей железных дорог пяти стран – Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Турции. В рамках мероприятия обсуждаются вопросы наращивания активного сотрудничества между железнодорожными администрациями Организации тюркоязычных государств.
Мероприятие со вступительной речью открыл генеральный секретарь Организации Тюркоязычных Государств Б.Амреев, где отметил особую важность развивать данный транспортный коридор, способы увеличения грузоперевозок между странами-членами ОТГ, а также необходимость решения ряда важных вопросов взаимодействия и общего сотрудничества. Он выразил большую надежду на достижение взаимовыгодных результатов.
В частности, всех участников встречи поприветствовал председатель правления АО «Узбекистон темир йуллари» Х.Хасилов и подчеркнул, что страны ОТГ являются важными и надежными партнерами Узбекистана. Также, он подчеркнул, что за последние годы железнодорожные перевозки по Тюркским странам получили значительное развитие, где помимо обычных полувагонных перевозок наблюдается высокий спрос на контейнерные перевозки. Кроме того, особое значение придается практической реализации подписанного протокола в 2019 году между Узбекистаном, Азербайджаном, Грузии, Кыргызстаном и Туркменистаном о развитии международного мультимодального маршрута «Страны АТР – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Европа».
В ходе мероприятия руководители всех железнодорожных администраций выразили огромное желание на активное развитие и дальнейшее взаимодействие транспортной сферы, и железнодорожного транспорта в частности, между государствами ОТГ.
Также, на повестке дня обсуждаются вопросы увеличения объемов перевозок грузов, организация транзитных перевозок соседних государств, создание благоприятных условий для контейнерных и мультимодальных перевозок, а также вопросы сотрудничества в сфере информационных технологий и предварительного информирования.