Тожикистон билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳоккама этилди
Бугун, 12 январь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида Халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича ўзбек-тожик қўшма комиссиясининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари А.Мўминов ҳамда Тожикистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Ш.Саидмуродзода раҳбарлигида бўлиб ўтган учрашувда мамлакатларимиз ўртасида халқаро автомобиль ташувлари соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама этилди.
Томонлар халқаро автомобиль ташувлари соҳасидаги икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорлик ҳолати ҳақидаги ахборот билан бўлишишди. Улар, шунингдек, бу соҳада имзоланган келишувларнинг амалга оширилиши қандай бораётганини муҳокама қилишди.
Йиғилишда томонлар коронавирус пандемияси сабаб бугунги кунда тўхтаб қолган автобус қатновларини қайта тиклаш билан боғлиқ масалалар юзасидан ҳам фикр алмашди. Шунингдек, "Ўзбекистон – Тожикистон – Хитой" транспорт коридорини ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.

Обсуждены перспективы развития транспортного сотрудничества с Таджикистаном
Сегодня, 12 января, в министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялось заседание совместной узбекско-таджикской комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок.
На состоявшейся встрече под руководством Заместителя министра транспорта Республики Узбекистан А.Муминовым и заместителем министра транспорта Республики Таджикистан Ш.Саидмуродзоды были обсуждены вопросы развития сотрудничества между нашими странами в сфере международных автомобильных перевозок.
Стороны обменялись информацией о состоянии двустороннего и многостороннего сотрудничества в сфере международных автомобильных перевозок. Они также обсудили, как идет реализация соглашений, подписанных в этой области.
На совещании стороны обменялись мнениями по вопросам, связанным с возобновлением автобусного сообщения, приостановленного в связи с пандемией коронавируса. Также были обсуждены перспективы развития транспортного коридора "Узбекистан – Таджикистан – Китай".