Транспорт университети Наманган шаҳри транспорт тизимини такомиллаштириш юзасидан тақдимот ўтказди
Замонавий илмий-техник имкониятларни қўллаган ҳолда, транспорт тизимини истиқболли ривожлантиришни режалаштириш бугунги кунда долзарб масалага айланиб улгурган.
Шу нуқтаи назардан, ривожланган давлатлар тажрибасидан келиб чиққан ҳолда, транспорт тизимини истиқболли ривожлантиришда шаҳарларнинг транспорт моделларини яратиш, у орқали эса транспорт тармоғига жорий ва прогноз юкламаларни ҳисоблаб чиқиш, таҳлил қилиш орқали бўлажак инвестицион лойиҳалар самарадорлигини баҳолаш механизмлари жорий этилмоқда.
Айни шу йўналишда Тошкент давлат транспорт университети мутахассислари томонидан Наманган шаҳри транспорт тизимини такомиллаштириш бўйича олиб борилган дастлабки изланишлар натижаси бўйича таклифлар юзасидан тақдимот ўтказилди.
Унда университетнинг Транспорт воситалари муҳандислиги кафедраси мудири У.Абдуразақов, кафедра доценти К.Зияев, таянч докторанти Д.Турсуновлар Наманган шаҳри транспорт тизимини тартибга солиш, келгуси 10-20 йилликда аҳоли сонининг ўсиши, шунга мутаносиб равишда транспортдан фойдаланувчилар сонининг ортиши каби омилларни ҳисобга олган ҳолда шаҳар транспорт тизимини тубдан яхшилаш бўйича моделлаштириш изланишлари натижаси билан мутасаддиларни таништирди.
Вилоят ҳокими Шавкатжон Абдуразаков соҳа мутахассисаринниг фикр ва мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда Наманган шаҳри транспорт тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича бошланган амалий ишларни жадаллаштириш бўйича мутасаддиларга кўрсатма берди.

Транспортный университет провел презентацию по совершенствованию транспортной системы города Наманган
20.06.2022 7449 Yangiliklar
Планирование перспективного развития транспортной системы с использованием современных научно-технических возможностей уже давно стало актуальным вопросом.
В связи с этим, исходя из опыта развитых стран, в перспективном развитии транспортной системы внедряются механизмы оценки эффективности будущих инвестиционных проектов путем создания транспортных моделей городов, а через них-расчета, анализа текущей и прогнозной нагрузки на транспортную сеть.
В этом же направлении специалистами Ташкентского государственного транспортного университета была проведена презентация предложений по результатам проведенных предварительных исследований по совершенствованию транспортной системы города Наманган.
Заведующий кафедрой транспортного машиностроения университета У.Абдуразаков, доцент кафедры К.Зияев, докторант Д.Турсуновы ознакомили ответственных лиц с результатами моделирования по коренному совершенствованию транспортной системы города Намангана с учетом таких факторов, как регулирование транспортной системы города Намангана, рост населения в ближайшие 10-20 лет, пропорциональное увеличение числа пользователей транспорта.
Хоким области Шавкатжон Абдуразаков поручил ответственным лицам ускорить начатую практическую работу по коренному совершенствованию транспортной системы города Намангана с учетом мнений и мнений специалистов сферы.