Транспорт ва йўл қурилиши соҳасида Жаҳон банки билан ҳамкорлик бўйича инвестиция ишлари фаоллаштирилди
30.01.2020 10224 Yangiliklar
Бугун, 30 январь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигида Жаҳон банки томонидан жалб қилинган « Pricewaterhouse Coopers » ва « Ove Arup & Partners » (Буюк Британия) компаниялари томонидан тайёрланган “Тошкент – Андижон автомобиль йўлини давлат-хусусий шериклик асосида қуриш” лойиҳаси концепциясининг муҳокамаси бўлиб ўтди.
Муҳокамаларда Транспорт вазирлиги раҳбарияти ва мутахассислари, Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги, Молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлиги ҳузуридага автомобиль йўллари қўмитаси, автомобиль йўлларини лойиҳалаш ташкилотлари шунингдек, Жаҳон банки гуруҳи,  «Pricewaterhouse Coopers», «Ove Arup & Partners» компанияси ва Халқаро молия корпорацияси вакиллари иштирок этишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 9 декабрда қабул қилинган “Йўл соҳасини бошқариш тизимини янада такомиллаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида” ги ПҚ-4545-сон қарори билан давлат хусусий шерикчилик шартлари асосида автомобиль йўлларини ташкил этиш лойиҳаларини амалга ошириш бўйича «йўл харитаси» тасдиқланган. Ушбу “йўл харитаси” га биноан Транспорт вазирлиги тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда давлат хусусий шериклик асосида “Тошкент-Андижон автомобиль йўлини қуриш” лойиҳасини амалга ошириши кутилмоқда.
Лойиҳа концепциясининг бугунги муҳокамаси натижаларига кўра томонлар “Қамчиқ довонида янги тоннел қурилиши” лойиҳасини иқтисодий ва молиявий жиҳатдан қоплаш нуқтаи назаридан тезлаштиришга келишиб олдилар.
Бугунги кунда мамлакатимизда Жаҳон Банки иштирокида умумий қиймати 1 703 млн.доллар бўлган лойиҳалар амалга оширилмоқда, жумладан Жаҳон банкининг 360 миллион долларлик кредитини жалб қилиш орқали. Бу эса ўз навбатида халқаро молия институтлари иштирокида транспорт соҳасидаги инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга оид муносабатларнинг ижобий динамикасини намойиш этади.

Активизирована инвестиционная работа по сотрудничеству со Всемирным банком в сфере транспорта и дорожного хозяйства
30.01.2020 10267 Yangiliklar
30 января 2020 года в Министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялась обсуждения концепции проекта «Строительство на основе государственно-частного партнерства автомобильной дороги Ташкент-Андижан», подготовленного компаниями «Прайзватерхаус Куперс» и «Арап энд Партнерс» (Великобритания), привлеченные к этой работе Всемирным банком.
На данной обсуждении участвовали руководства и специалисты Министерства транспорта, Агентства по развитию государственного партнерства, а также представители Министерства финансов, Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Республики, проектные организации по автомобильным дорогам.
С иностранной стороны участвовали представители группы Всемирного банка, компаний «Прайзватерхаус Куперс» и «Арап энд Партнерс», а также Международной финансовой корпорации.
В соответствии с постановлением президента Республики Узбекистан от 09.12.2019г. №ПП-4545 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления дорожной отраслью», Министерству транспорта совместно с причастными министерствами и ведомствами республики предусмотрено реализация проекта «Строительство автомобильной дороги Ташкент-Андижан» на основе государственно-частного партнерства.
Исходя из результатов сегодняшнего обсуждения концепции проекта, стороны договорились на предмет ускорения реализации проекта «Строительство нового тоннеля на перевале «Камчик» с точки зрения ее экономической и финансовой окупаемости.
В настоящее время в республике с участием Всемирного банка в сфере транспорта реализуется проекты с общей стоимостью 1 703 млн. долл., в том числе за счет привлечения кредитных средств Всемирного банка в размере 360 млн.долл.
Вышеуказанные показатели демонстрирует положительную динамику отношений в части реализации инвестиционных проектов в сфере транспорта с участием международных финансовых институтов.