Транспорт вазири Туркиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси билан учрашди
Бугун, 6 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Траснпорт вазирлигида Вазир Илҳом Маҳкамов Туркиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Олган Бекар учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида И. Маҳкамов Туркияда юз берган табиий офат оқибатида кўплаб инсонларнинг вафот этгани ва жиддий жароҳатлангани, катта талофатлар кўрилгани муносабати билан элчи жанобларига чуқур ҳамдардлик билдирди.
Учрашувда томонлар мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада кучайтириш орқали юк ва йўловчи ташувлари ҳажмини ошириш, савдо-иқтисодий муносабатларни ривожлантириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишди.
Элчи Олган Бекар жаноблари мамлакатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларидаги муносабатларни юқори баҳолади. Ўзбекистон ва Туркия шаҳарлари ўртасида бажарилаётган мунтазам авиақатновлар сони бугунги кунда ҳафтасига 56 тани ташкил этаётгани, автомобиль транспортида юк ташувлари соҳасида рухсатнома бланкаларини электрон айирбошлаш E-Permit тизими ишга туширилганини томонлар алоҳида эътироф этди.
Учрашувда транспортнинг барча турлари орқали юк ва йўловчи ташувлари ҳажмини ошириш, маҳаллий ва хорижий сайёҳларнинг мамлакатларимиз турли ҳудудларига ташриф буюришлари учун янада қулай бўлаган шароитларни яратиш юзасидан фикр алмашилди.
Хусусан, томонлар икки мамлакат авиация маъмуриятлари ўртасида навбатдаги учрашувни ташкил этиш, янги муқобил транспорт коридорларини ривожлантириш бўйича ўзаро ҳамкорликдаги ишларни давом эттиришга келишиб олди.
Учрашув якунида томонлар муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Министр транспорта встретился с чрезвычайным и полномочным послом Турции в Узбекистане
Сегодня, 6 февраля, в Министерстве транспорта Республики Узбекистан состоялась встреча министра транспорта Илхома Махкамова и чрезвычайного и полномочного посла Турции в Узбекистане Олгана Бекара.
В начале встречи И.Махкамов выразил глубокие соболезнования послу в связи со стихийным бедствием в Турции, в результате которого погибли и пострадали тысячи людей.
На встрече стороны обсудили вопросы, связанные с увеличением объемов грузовых и пассажирских перевозок, развитием торгово-экономических связей путем дальнейшего укрепления сотрудничества между нашими странами в области транспорта.
Посол Олган Бекар высоко оценил уровень сотрудничества между нашими странами в области транспорта. Стороны особо отметили, что на сегодняшний день между городами Узбекистана и Турции осуществляется 56 регулярных авиарейсов в неделю, запущена система электронного обмена разрешительными бланками в сфере грузоперевозок автомобильным транспортом e-Permit.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по увеличению объемов грузовых и пассажирских перевозок всеми видами транспорта, созданию более благоприятных условий для посещения отечественными и иностранными туристами различных регионов наших стран.
В частности, стороны договорились продолжить совместную работу по организации очередной встречи между авиационными властями двух стран, развитию новых альтернативных транспортных коридоров.
В завершение стороны определили задачи, которые в дальнейшем будут реализованы в рамках рассмотренных направлений сотрудничества.