Туркий давлатлар ташкилоти Транспорт вазирлари мажлиси бўлиб ўтади
2022 йилнинг 27-28 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти транспорт вазирлари мажлиси бўлиб ўтади.
Тадбирда ташкилотга аъзо давлатлар ўзаро ҳамкорликда халқаро юк ташувлари жараёнларини янада ривожлантириш, минтақа транзит салоҳиятини ошириш, шунингдек, муқобил транспорт йўналишларини ривожлантириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама этишади.
Тадбир доирасида Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар темир йўл маъмуриятларининг биринчи учрашуви ҳамда ТДТ аъзо давлатлар портлари раҳбарлари бешинчи учрашуви ўтказилади.
Йиғилиш якунлари бўйича Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар ўртасида халқаро аралаш юк ташиш тўғрисида Битим ва Транспорт соҳасида ўзаро боғлиқлик дастури каби ҳужжатларнинг келишилиши кутилмоқда.

Состоится заседание министров транспорта Организации тюркских государств
27-28 октября 2022 года в Ташкенте состоится заседание министров транспорта Организации тюркских государств.
На мероприятии государства-члены организации обсудят вопросы, связанные с дальнейшим развитием процессов международных грузовых перевозок, повышением транзитного потенциала региона, а также развитием альтернативных транспортных маршрутов.
В рамках мероприятия состоится первая встреча железнодорожных администраций государств-членов Организации тюркских государств и пятая встреча глав портов государств-членов ОТГ.
По итогам заседания ожидается согласование таких документов, как соглашение о международных смешанных перевозках и программа взаимозависимости в транспортной сфере между государствами-членами Организации тюркских государств.