Туркия ИИВ мамлакат бўйлаб халқаро юк ташишга қўшимча талаблар қўйди
Ўзбекистоннинг Анқара шаҳридаги элчихонаси маълумотига кўра, коронавирус тарқалишига қарши кураш доирасида Туркия Ички ишлар вазирлиги мамлакат бўйлаб халқаро юк ташишга қўшимча талаблар қўйди.
Агар ҳайдовчининг соғлиғини текшириш пайтида касаллик белгилари аниқланса, хорижий ҳайдовчиларнинг Туркияга киришига рухсат берилмайди, Туркия фуқаролари эса карантинга олинади.
Касаллик белгилари бўлмаса:
Туркия ҳудуди орқали транзит ташишда транспорт воситалари кузатиш тизими (GPS) билан жиҳозланади, чегара дарвозасигача бўлган масофага қараб 24 соатдан 36 соатгача Туркияда бўлишига рухсат берилади. Бу муддат йўлларнинг ҳолати ва об-ҳаво шароитларини ҳисобга олган ҳолда 48 соатгача узайтирилиши мумкин. Автотранспорт воситалари олдиндан белгиланган маршрутга, станцияларга / тўхташ жойларига риоя қилишлари керак;
Туркияга / Туркиядан юкларни ташишда хорижий ҳайдовчилар 14 кунлик карантин муддати тугамасдан мамлакат ҳудудига киришлари учун улар 72 соат ичида Туркиядан чиқиб кетишлари талаб этилади (йўллар, об-ҳаво шароити, божхона тартиблари ҳисобга олинган ҳолда узайтирилиши мумкин);
Туркия ҳайдовчилари 14 кунлик муддат тугамасдан мамлакатдан чиқиб кетишлари мумкин;
Дори воситалари, тиббий буюмлар ва зарур озиқ-овқат маҳсулотлари ташишга устувор эътибор берилади.
Кемада юк ташиш (Ro-Ro Travels) ҳайдовчилар иштирокисиз амалга оширилади (фақат ярим тиркамалар / тиркамалар қабул қилинади).
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги Туркия ҳудуди орқали халқаро юк ташишни амалга оширишни режалаштирган жисмоний ва юридик шахсларга Туркия томонининг ушбу қарорини инобатга олишни тавсия қилган.

МВД Турции установило дополнительные требования к осуществлению международных перевозок на территории Турции
29.04.2020 5434 Yangiliklar
По информации Посольства Узбекистана в г.Анкаре, в рамках борьбы с распространением коронавируса Министерство внутренних дел Турции установило дополнительные требования к осуществлению международных грузовых перевозок по территории страны.
В случае обнаружения симптомов болезни при проверке здоровья водителей, иностранным водителям будет отказано во въезде в Турцию, а граждане Турции подлежат карантину.
В случае отсутствия симптомов болезни:
- в отношении транзитных перевозок по территории Турции транспортные средства будут оборудованы системой отслеживания (GPS), разрешается находиться на территории Турции от 24 до 36 часов, в зависимости от расстояния до пограничных ворот. Данный период может быть продлен до 48 часов принимая во внимание состояние дорог и погодных условий. Транспортные средства должны следовать по предопределенному маршруту, станциям/парковочным местам;
- в отношении грузоперевозок в/из Турции иностранным водителям разрешается въезд в Турцию без истечения 14-и дневного карантинного периода, при условии того, что они покинут территорию Турции в течение 72 часов (может быть продлен с учетом состояния дорог, погодных условий, таможенных процедур);
- турецкие водители могут покинуть страну без истечения 14-и дней;
- перевозкам лекарственных средств, медицинских изделий и продуктов питания первой необходимости будет отдан приоритет.
Грузоперевозки на судне (Ro­Ro Travels) осуществляются без участия водителей (принимаются только полуприцепы / прицепы).
В этой связи, МИД Узбекистана рекомендует физическим и юридическим лицам, планирующим осуществить международные грузовые перевозки по территории Турции, учитывать данное решение турецкой стороны.