Бокуда Туркий Кенгаш доирасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик масалалари юзасидан уч томонлама маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди
08.04.2021 8169 Yangiliklar
Куни кеча Бокуда Туркий Кенгаш доирасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик масалалари бўйича уч кунлик Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия маслаҳатлашувлари якунланди.
Маслаҳатлашувларда Ўзбекистон ва Озарбайжон транспорт ва божхона идоралари делегациялари ҳамда Туркиянинг халқаро ташувчилар ассоциацияси (UND) иштирок этди.
Транспорт вазирлиги, давлат божхона қўмитаси ва Ўзбекистон халқаро автомобиль ташувчилар ассоциацияси (AIRCUZ) вакилларидан иборат Ўзбекистон делегациясига Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов раҳбарлик қилди.
Тадбир Туркий Кенгашга аъзо давлатлар ўртасида транспорт ва транзит соҳасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолатини, Транскаспий халқаро транспорт йўналишининг рақобатбардошлигини ошириш масалаларини муҳокама қилиш, шунингдек, автомобиль транспортида халқаро ташувларни амалга ошириш доирасидаги ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш мақсадида ташкил этилди.
Делегация маслаҳатлашувларида Озарбайжон транспорт вазири ўринбосари Рахман Хумматов, божхона қўмитаси раиси ўринбосари Жавад Гасимов, иқтисодиёт вазири маслаҳатчиси Эмил Маджидов, "Озарбайжон Каспий кемасозлиги" АЖ раиси Рауф Велиев, Боку халқаро денгиз савдо порти Бош директори Талех Зиёдов билан учрашувлар бўлиб ўтди.
Делегация вакиллари, шунингдек, Алатдаги Боку халқаро денгиз савдо портига ташриф буюрди. Мазкур порт барча Каспий бўйи мамлакатлари билан денгиз савдосини қўллаб-қувватлаган ҳолда Волга-Дон ва Волга-Болтиқ каналлари орқали жаҳон бозорларига чиқиш имкониятини беради.
Бўлиб ўтган учрашувларда Туркий Кенгаш бош котибининг ўринбосарлари Мирвоҳид Азимов ва Гисмат Гозалов жорий йилнинг 31 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий кенгашнинг видеоанжуман шаклида ўтган норасмий саммитида Марказий Осиё ҳудуди орқали дунёнинг асосий бозорларига, жумладан, Хитой, Ҳиндистон, Покистон ва Осиёнинг бошқа мамлакатларига, Озарбайжон ва Туркиядан Европа давлатларига чиқиш муҳимлигини алоҳида таъкидлаганини қайд этиб ўтишди.
Шу нуқтаи назардан, бугунги музокаралар давлат раҳбарларининг транспорт йўлакларини ривожлантириш ва логистика инфратузилмасини яратиш бўйича йирик лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш бўйича топшириқларининг бажарилишига хизмат қилади.
Маслаҳатлашувлар чоғида томонлар Транскаспий коридори орқали қулай шарт-шароитлар яратиш ва юкларни ташиш ҳажмини ошириш бўйича ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар. Хусусан, томонлар Каспий денгизи орқали Ro-Ro усулида ташиш, қўшимча рухсатномалар бериш, транзит ташиш тўловларини ўзаро бекор қилиш, йўл ва бошқа тўловларни минималлаштириш бўйича хизматлар нархига чегирмалар қўллаш имкониятини муҳокама қилдилар.
Тадбир доирасида Озарбайжон томони мамлакатда транспорт ва транзит операцияларини оптималлаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот берди.
Учрашувлар натижасида томонлар "e-TIR" пилот лойиҳаси иштирокчиларини кенгайтириш ва Туркий Кенгашга аъзо мамлакатлар ўртасида "e-Permit" электрон тизимини жорий этиш орқали йўл-транспорт тизимини рақамлаштиришни жадаллаштириш бўйича ҳам келишувга эришдилар.
Делегациялар, шунингдек, Озарбайжон ва Ўзбекистон ўртасида халқаро автомобиль ташувлари тўғрисида ҳукуматлараро битим лойиҳасини муҳокама қилдилар ва унинг алоҳида қоидалари бўйича умумий тушунчага эришдилар.

В Баку в рамках Тюркского совета проведены трехсторонние консультации по вопросам сотрудничества в сфере транспорта
08.04.2021 8171 Yangiliklar
Вчера в рамках Тюркского совета в Баку завершились трехдневные узбекско-азербайджано-турецкие консультации по вопросам сотрудничества в сфере транспорта, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В консультациях приняли участие делегации транспортных и таможенных ведомств Узбекистана и Азербайджана, а также Ассоциации международных перевозчиков Турции (UND).
Узбекскую делегацию в составе представителей Министерства транспорта, Государственного таможенного комитета и Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Узбекистана (AIRCUZ) возглавил заместитель министра транспорта Абдусамат Муминов.
Мероприятие организовано в целях обсуждения текущего состояния взаимодействия в сфере транспорта и транзита между государствами-членами Тюркского совета, вопросов повышения конкурентоспособности Транскаспийского международного транспортного маршрута, а также совершенствования договорно-правовой базы сотрудничества в области международной автомобильной перевозки грузов.
В ходе консультаций делегации провели ряд встреч с заместителем министра транспорта Азербайджана Рахманом Хумматовым, заместителем председателя Таможенного комитета Джавадом Гасымовым, советником министра экономики Эмилем Маджидовым, председателем ЗАО «Азербайджанское каспийское пароходство» Рауфом Велиевом, генеральным директором Бакинского международного морского торгового порта Талехом Зиядовым.
Делегации также посетили Бакинский международный морской торговый порт в Аляте, который поддерживает морскую торговлю со всеми прикаспийскими странами и имеет выход через Волго-Донской и Волго-Балтийский каналы на мировые рынки.
На встречах заместители генерального секретаря Тюркского совета Мирвохид Азимов и Гисмат Гозалов отметили, что в ходе последнего неформального саммита глав государств, состоявшегося 31 марта 2021 года в виртуальном формате, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев особо подчеркнул важность обеспечения доступа через Центральную Азию к основным мировым рынкам, включая Китай, Индию, Пакистан и другие азиатские страны, а также из Азербайджана и Турции – в европейские страны.
В данном контексте обозначено, что сегодняшние переговоры способствуют выполнению поручений глав государств по развитию транспортных коридоров и совместной реализации крупных проектов по созданию логистической инфраструктуры.
В ходе консультаций стороны поделились своими взглядами по созданию благоприятных условий и увеличению объемов перевозки грузов через Транскаспийский коридор. В частности, сторонами обсуждена возможность применения скидок на стоимость услуг при перевозке Ro-Ro через Каспийское море, предоставления дополнительных разрешений, взаимной отмены сборов за транзитные перевозки и минимизации дорожных и других сборов.
В рамках мероприятий азербайджанская сторона предоставила подробную информацию о проводимых реформах по оптимизации транспортных и транзитных операций в стране.
По итогам встреч сторонами также достигнута договоренность по ускорению цифровизации системы автомобильных перевозок путем расширения участников пилотного проекта «e-TIR» и внедрения электронной системы «e-Permit» между странами-членами Тюркского совета.
Делегации также обсудили проект межправительственного соглашения между Азербайджаном и Узбекистаном о международных автомобильных перевозках и достигли общего понимания по его отдельным положениям.