Хитой билан ҳамкорликда темир йўл транспорти соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрланади
Транспорт вазири ўринбосари Илҳомжон Абдугафаров Хитой партия котиби Чэн Гуанг бошчилигидаги Шинжон темир йўл ва техника касб-ҳунар коллежи делгацияси билан учрашди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Хитой ўртасида транспорт ва логистика ҳамда транспорт инфратузилмасини ривожлантириш йўналишида янги таълим дастурларини ишлаб чиқиш ҳамда ушбу йўналишдаги ҳамкорликни янада кенгайтириш билан боғлиқ жиҳатлар муҳокама этилди.
Хусусан, томонлар “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши ва эксплуатацияси учун юқори малакали кадрлар тайёрлаш мақсадида Тошкент давлат транспорт университети Шинжон темир йўл ва техника касб-ҳунар коллежи билан ҳамкорликда “Буюк Ипак йўли юқори тезликдаги темир йўл устахонаси”ни ташкил этиш юзасидан фикр алмашди.
Ушбу лойиҳанинг мақсади ҳар икки муассасанинг юқори сифатли таълим ва ўқитиш тажрибасидан фойдаланиш ва темир йўл соҳасида таълим алмашинуви ва истеъдодларни ривожлантириш учун кенгроқ платформани тақдим этган ҳолда ҳар икки мамлакатда темир йўл саноатини ривожлантиришга ҳисса қўшишдан иборатдир.

В сотрудничестве с Китаем будут подготовлены высококвалифицированные кадры в сфере железнодорожного транспорта
20.12.2024 7441 Yangiliklar
Заместитель министра транспорта Илхомжон Абдугафаров встретился с делегацией Синьцзянского железнодорожного и технического профессионального колледжа во главе с партийным секретарем Китая Чен Гуангом.
На встрече были обсуждены аспекты, связанные с разработкой новых образовательных программ между Узбекистаном и Китаем в области транспорта и логистики, а также развития транспортной инфраструктуры и дальнейшего расширения сотрудничества в этом направлении.
В частности, стороны обменялись мнениями о создании "Высокоскоростной железнодорожной мастерской Великого шелкового пути" совместно с Синьцзянским профессиональным колледжем железных дорог и техники Ташкентского государственного транспортного университета в целях подготовки высококвалифицированных кадров для строительства и эксплуатации железной дороги "Китай - Кыргызстан - Узбекистан."
Целью данного проекта является использование высококачественного образовательного и учебного опыта обоих учреждений и развитие образовательного обмена и талантов в железнодорожной отрасли.