“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилишини жадаллаштириш масаласи муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 1 июль куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Элёр Ғаниев ва Қирғизистон Республикаси Транспорт вазири Жанат Бейшеновнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилишини жадаллаштириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди. Хусусан, барча томон учун муҳим бўлган ушбу лойиҳани амалга оширишда йўналиш маршрутларини танлаш, техник ва молиявий шартлар билан боғлиқ аниқ масалаларни муҳокама қилиш учун видеоконференция алоқа шаклида учрашув ўтказиш мақсадга мувофиқлиги тўғрисида келишувга эришилди.
Келгуси ҳафтада, Хитой томони билан келишилган ҳолда лойиҳанинг амалий масалаларини ҳал қилишни тезлаштириш юзасидан вазирлар даражасида навбатдаги видеоконференция алоқа шаклида онлайн учрашув ўтказиш режалаштирилмоқда.
Шу билан бирга мулоқот давомида Марказий Осиё ва Осиё – Тинч океани минтақаси мамлакатлари ўртасидаги ўзаро савдо алоқаларини оширишда муҳим бўлган Ляньюньган – Ланьчжоу – Қашғар – Иркештом – Ўш – Андижон мультимодал транспорт йўлагидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Мулоқот якунида томонлар Хитой шаҳарлари, Марказий Осиё ва Кавказ мамлакатлари бўйлаб ҳаракатланаётган, Хитойнинг Иркештом шаҳридан Ўш темирйўл станциясигача юкларни контейнерда етказиш ва бу ерда блок-поездларни шакллантирган ҳолда сўнгги манзилга юк етказиб бериш занжирининг узилишларсиз фаолият юритишини ташкил қилиш, транспорт воситаларининг тўсиқларсиз ўтишини таъминлашга келишиб олинди.

Министры транспорта Узбекистана и Кыргызстана провели телефонный разговор
1 июля 2020 года состоялся телефонный разговор Министра транспорта Республики Узбекистан Э.Ганиева с Министром транспорта Кыргызской Республики Ж. Бейшеновым.
В ходе беседы обсуждались вопросы связанные с ускорением строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан.  В частности, достигнута договорённость о целесообразности проведения очередной видеоконференции (ВКС) по обсуждению конкретных вопросов, связанных с выбором маршрута и другими техническими и финансовыми условия параметрами реализации данного важнейшего проекта.
В течение следующей недели по согласованию с китайской стороной планируется провести очередное заседание ВКС на министерском уровне с целью ускорения решения практических вопросов по реализации проекта.
Кроме того, входе беседы стороны обсудили вопросы повышения эффективности использования транспортного мультимодального транспортного коридора Ляньюньган – Ланьчжоу – Кашгар – Иркештам – Ош – Андижан, имеющего важное значение для наращивания объемов взаимной торговли между странами Центральной Азии и Азиатско-Тихоокеанского региона.
В завершение беседы стороны договорились обеспечить беспрепятственное прохождение автотранспортных средств, курсирующих по маршруту китайские города, страны Центральной Азии и Кавказа, перевозящих контейнеры от китайского Иркештам до железнодорожной станции Ош, формирующих блок-поезда для дальнейшего следования по железной дороге.