Зарафшон шаҳрида янги шаҳар автобус йўналишлари ташкил этилади
Аввал хабар берилганидек, Транспорт вазирининг биринчи ўринбосари Маманбий Омаров раҳбарлигида ишчи гуруҳ Навоий вилоятида аҳолига кўрсатилаётган транспорт хизматлари сифатини ошириш юзасидан ўрганиш ишларини олиб бормоқда.
Вилоятда 330 та маҳалла мавжуд бўлиб, 1 млн 75 минг нафар фуқаро истиқомат қилади. Бир кунда ўртача 102 минг киши жамоат транспорти хизматидан фойдаланади. Бугунги кунда, вилоятда 118 та йўналишларда 77 та ташувчининг 721 та жамоат транспорт воситалари ҳаракатланмоқда. Шунингдек, Навоий вилоятининг 7 та шаҳар ва туманларини пойтахт Тошкент шаҳри билан боғловчи автобус йўналишлари ташкил қилинган. Ушбу йўналишларда жами 41 та катта ҳажмли замонавий автобуслар йўловчиларга хизмат кўрсатмоқда.
Ишчи гуруҳ Навбаҳор, Конимех, Учқудуқ, Томди туманлари ва Зарафшон шаҳарларида бўлиб, туман (шаҳар) ҳокимлари, маҳаллалар “еттилиги”, тадбиркорлик субъектлари ҳамда аҳоли вакиллари билан ўтказилган мулоқотлар давомида билдирилган таклиф ва мурожаатлар асосида ҳудудда жамоат транспорти тизимини ривожлантириш бўйича режалар ишлаб чиқмоқда.
Хусусан, Зарафшон шаҳрида йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланувчи “Лидер транс” МЧЖ раҳбари билан бўлиб ўтган мулоқотда корхона фаолиятини янада ривожлантириш, замонавий ҳаракат таркибларини сотиб олиш ва йўналишларга жойлаштириш орқали жамоат транспорти қамровини ошириш, шаҳар аҳолисига кўрсатилаётган хизматлар сифатини ошириш, Зарафшон шаҳрида янги шаҳар автобус йўналишларини ташкил этиш бўйича режалар белгилаб олинди.
Мазкур корхона ўтган йили Хитой Халқ Республикасидан “King Long” русумли 5 та янги замонавий автобуслар олиб келган бўлиб, жорий йил якунига қадар яна 2 та замонавий автобуслар олиб келишни режалаштирган.

В Зарафшане будут организованы новые городские автобусные маршруты
Как сообщалось ранее, рабочая группа под руководством первого заместителя министра транспорта Маманбия Омарова проводит работу по повышению качества транспортных услуг, предоставляемых населению в Навоийской области.
В области 330 махалли, в которых проживает 1 млн. 75 тыс. граждан. В среднем за день услугами общественного транспорта пользуются 102 тысячи человек. На сегодняшний день в регионе по 118 маршрутам движется 721 общественный транспорт 77 перевозчиков. Также организованы автобусные маршруты, соединяющие 7 городов и районов Навоийской области со столицей Ташкентом. Всего на этих маршрутах пассажиров обслуживает 41 современный автобус большой вместимости.
На сегодняшний день в регионе по 118 маршрутам курсируют 721 общественных транспортов 77 перевозчиков. Также организованы автобусные маршруты, соединяющие 7 городов и районов Навоийской области со столицей Ташкентом. Всего на этих маршрутах пассажиров обслуживает 41 современных автобусов большой вместимости.
Рабочая группа посетила Навбахорский, Канимехский, Учкудукский, Тамдынский районы и город Зарафшан. На основе предложений и обращений, высказанных в ходе диалогов с хокимами районов (городов), "семеркой" махаллей, субъектами предпринимательства и представителями населения, разрабатываются планы по развитию системы общественного транспорта в регионе.
В частности, в ходе беседы с руководителем ООО "Лидер транс," осуществляющего пассажирские перевозки в городе Зарафшане, были намечены планы по дальнейшему развитию деятельности предприятия, увеличению охвата общественным транспортом путем приобретения современного подвижного состава и его размещения на маршрутах, повышению качества услуг, оказываемых городскому населению, а также организации новых городских автобусных маршрутов в Зарафшане.
В прошлом году предприятие привезло из Китайской Народной Республики 5 новых современных автобусов марки "King Long," а до конца текущего года планирует привезти еще 2 современных автобуса.