31.01.2020 26748 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ғилдиракли янги транспорт воситаларини экологик сертификатлаш тизимини такомиллаштириш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарорда 2022 йил биринчи январдан бошлаб заҳарлилик даражаси “Евро-4” экологик тоифа талабларига мос келмайдиган газ, бензин ва дизель двигателлари билан жиҳозланган “М” ва “N” тоифаларидаги ғилдиракли транспорт воситаларидан фойдаланиш ва уларни сотиш мақсадида “вақтинча олиб кириш” ва “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимига жойлаштириш ман этилади.
Хўш, “М” ва “N” тоифадаги ғилдиракли транспорт воситаларига қайсилари киради?
“М” тоифадаги ғилдиракли транспорт воситалари — камида тўртта ғилдираги мавжуд бўлган йўловчи ташишда ишлатиладиган механик ғилдиракли янги транспорт воситалари, шунингдек, ҳайдовчининг жойидан ташқари саккизтадан ошмаган ўриндиқлар билан таъминланган, йўловчи ташишда ишлатиладиган автобуслар, микроавтобуслар, махсус йўловчи ғилдиракли транспорт воситалари.
“N” тоифадаги ғилдиракли транспорт воситалари — юкларни ташишда фойдаланиладиган, максимал массаси 3,5 тоннадан ошмайдиган ғилдиракли транспорт воситалари, юкларни ташишга мўлжалланган, максимал массаси 3,5 тоннадан ошадиган, лекин кўпи билан 12 тоннадан ошмайдиган, юкларни ташишга мўлжалланган, максимал массаси 12 тоннадан ошадиган ғилдиракли транспорт воситалари.

С 2022 запрещается ввоз автомобилей, не соответствующих классу Евро-4
Кабинет Министров принял постановление «О совершенствовании системы экологической сертификации колесных транспортных средств».
Согласно постановлению, с 1 января 2022 года будет запрещен ввоз в Узбекистан колесных транспортных средств категорий «М», «N» как бывших в эксплуатации, так и новых, оборудованных бензиновыми и дизельными двигателями, уровень токсичности которых не соответствует требованиям экологического класса «Евро-4».
Евро-4 — экологический стандарт, регулирующий содержание вредных веществ в выхлопных газах. Введён в Евросоюзе в 2005 в качестве замены предыдущему стандарту, Евро 3. В 2009 году заменён на новый стандарт — Евро-5.
Что это за категории
«М» — механические транспортные средства, имеющие не менее четырех колес и используемые для перевозки пассажиров, включая транспортные средства, используемые для перевозки пассажиров, имеющие кроме места водителя не более восьми мест для сидения, автобусы, микроавтобусы, специализированные пассажирские транспортные средства, за исключением оснащенных электродвигателем.
«N» — транспортные средства, используемые для перевозки грузов, автомобили грузовые, включая транспортные средства, предназначенные для перевозки грузов, максимальная масса которых не превышает 3,5 т., транспортные средства, предназначенные для перевозки грузов, имеющие максимальную массу свыше 3,5 т, но не более 12 т., транспортные средства, предназначенные для перевозки грузов, максимальная масса которых превышает 12 т., за исключением оснащенных электродвигателем.