Аҳолига қулай ва хавфсиз йўл шароитларини яратиш долзарб масала
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан йўл хўжалигини бошқариш, йўлларни лойиҳалаш, қуриш ва сақлаш тизимини ислоҳ қилиш юзасидан белгиланган топшириқлар ижросини самарали таъминлаш мақсадида 16 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири И. Маҳкамов ва Ички ишлар вазирининг ўринбосари генерал-майор Б. Абдуллаев бошчилигида йиғилиш ўтказилди.
Йиғилишда Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси раиси Ж.Турсунов, Ички ишлар вазирлиги Жамоат хавфсизлиги хизматининг барча соҳавий хизмат раҳбарлари, ҳамда ҳудудий Транспорт бошқармалари, Транспорт бошқармалари ҳузуридаги Автомобиль йўллари бўлинмалари бошлиқлари, ҳудудий ИИББ ва ИИБ Жамоат хавфсизлиги хизмати бошлиқлари, ЙҲХБ, ЖЦБ, ҲПБ, Пробация бошқарма бошлиқлари қатнашдилар.
Кун тартибига қўйилган қуйидаги "Республикадаги барча светофор объектлари ва ҳаракатни чекловчи йўл белгиларини кўрикдан ўтказиш, ҳамда ўлим билан боғлиқ ҳолатларнинг барвақт олдини олиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш", "Хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда, тирбандлик ва авариялар кўп учрайдиган йўлларда светофорсиз эстакадаларни қуриш бўйича 3 йиллик дастур лойиҳасини ишлаб чиқиш" масалалар муҳокама этилди.
Йиғилишда соҳада юзага келаётган долзарб муаммолар танқидий муҳокама қилиниб, уларни қисқа муддатларда бартараф этиш, аҳолига қулай ва хавфсиз йўл шароитларини яратиш бўйича манзилли ва аниқ топшириқлар берилди.
Йиғилиш тугагач, шу кунни ўзида Ички ишлар ва Транспорт вазирлиги масъул раҳбарларидан иборат тузилган ишчи гуруҳи томонидан Тошкент шаҳар ҳамда Тошкент, Сирдарё ва Жиззах вилоятларига ўрганиладиган объектларга ташрифлари бўлиб ўтди.

Создание комфортных и безопасных дорожных условий для населения является актуальным вопросом
В целях эффективного обеспечения исполнения поручений Президента Республики Узбекистан по реформированию системы управления дорожным хозяйством, проектирования, строительства и содержания дорог 16 сентября проведено совещание под руководством министра транспорта Республики Узбекистан И.Махкамова и заместителя министра внутренних дел генерал-майора Б.Абдуллаева.
На совещании приняли участие председатель Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Ж.Турсунов, руководители всех отраслевых служб Службы общественной безопасности Министерства внутренних дел, а также начальники подразделений автомобильных дорог при территориальных управлениях транспорта, начальники территориальных Служб общественной безопасности и др.
В ходе совещания по повестке дня обсуждены вопросы: «Разработка предложений по пересмотру всех светофорных объектов и ограничивающих движение дорожных знаков в республике, а также предупреждению обстоятельств, связанных со смертельным исходом», «Разработка с привлечением зарубежных экспертов проекта 3-летней программы по строительству на дорогах с многочисленными пробками и авариями эстакад без светофоров».
На совещании были критически рассмотрены возникающие в отрасли актуальные проблемы, а также обсуждены вопросы их устранения в короткие сроки, создания благоприятных и безопасных дорожных условий для населения.
По окончании совещания в этот же день рабочей группой из числа ответственных руководителей Министерства транспорта и Министерства внутренних дел осуществлены визиты на изучаемые объекты, находящиеся в г. Ташкент, Ташкентской, Сырдарьинской и Джизакской областях.