Андижон ва Янги Андижон шаҳарларини боғловчи жамоат транспорти тармоғи концепцияси ишлаб чиқилади
Давлатимиз раҳбари жорий йилнинг 17-18 июнь кунлари Андижон вилоятига ташрифи давомида вилоят фаоллари билан бўлиб ўтган йиғилишда "Янги Андижон" шаҳри инфратузилмасини муҳокама қилган эди.
Ушбу йиғилишда 400 минг аҳолига мўлжалланган "Янги  Андижон" ҳудудини Андижон шаҳри билан боғловчи тезюрар жамоат транспорти қатновини ташкил қилиш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш бўйича Транспорт вазирлигига топшириқ берилган эди.
Берилган топшириқлар ижроси юзасидан тезюрар жамоат транспорти тармоғи ҳамда Андижон шаҳрининг автобуслар тармоғини ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқиш мақсадида Транспорт вазирлиги тегишли тизим ташкилотлари мутахассислари томонидан, режалаштирилаётган йўналишларда транспорт ва йўловчиларнинг оқимларини ўрганиш ишлари олиб борилмоқда.
Жараёнларга Транспорт вазирлиги, Қурилиш вазирлиги, Андижон вилояти ҳокимлиги тегишли бошқармалари, Транспорт униврситети мутахассислари ҳамда Туркиялик экспертлар жалб этилган.
Экспертлар томонидан Андижон шаҳрини "Янги Андижон" ҳудуди билан боғловчи қуйидаги тезюрар транспорт турларини жорий этиш бўйича лойиҳаларни ишлаб чиқиш юзасидан ўрганиш ишлар олиб борилмоқда:

Будет разработана концепция сети общественного транспорта, связывающей города Андижан и "Новый Андижан"
06.07.2021 14833 Yangiliklar
Глава нашего государства Шавкат Мирзиеев в ходе своего визита в Андижанскую область 17-18 июня текущего года на совещании с активом области обсудил инфраструктуру Нового Андижана.
На данном совещании министерству транспорта было поручено разработать предложения по организации движения скоростного общественного транспорта, связывающего город Андижан с территорией "Новый Андижан", рассчитанной на 400 тысяч жителей.
Во исполнение данных поручений в целях разработки концепции развития сети скоростного общественного транспорта и автобусной сети города Андижана специалистами соответствующих системных организаций Министерства транспорта проводятся работы по изучению транспортных и пассажирских потоков по планируемым маршрутам.
К процессу привлечены специалисты министерства транспорта, Министерства строительства, соответствующих управлений хокимията Андижанской области, транспортного университета, а также турецкие эксперты.
Экспертами ведется работа по разработке проектов по внедрению следующих видов скоростного транспорта, связывающих город Андижан и территорию "Нового Андижана: