Авиа юк ташувлари соҳасида “E-freight” халқаро стандарти жорий этилади
Мамлакатимизда ҳаво транспортида юк ташувлари рақобатбардошлигини ошириш, “Ягона дарча” тамойили асосида идоралараро маълумотлар алмашинувини йўлга қўйиш орқали бизнес жараёнларини соддалаштириш мақсадида авиа юк ташувлари соҳасида “E-freight” халқаро стандартини жорий этишни жадаллаштириш масаласига бағишланган навбатдаги йиғилиш бўлиб ўтди.
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев бошчилигида бўлиб ўтган йиғилишда тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари авиа юк ташувлари соҳасида ҳужжатларни электрон расмийлаштириш ва кузатиб боришнинг “E-freight” халқаро стандартини жорий этиш йўналишидаги  мавжуд муаммолар ва уларнинг ечими юзасидан фикр алмашди.
Халқаро авиация транспорти бирлашмаси (ИАТА) тавсиясига мувофиқ ҳаво транспортида юкларни электрон расмийлаштириш ва кузатиш “E-freight” стандартини жорий этиш бизнес жараёнларини соддалаштиришга, харажатларни камайтиришга ва маълумот алмашинувини тезлаштиришга қаратилган халқаро тармоқ дастурининг бир қисмидир.
Ушбу стандартнинг жорий этилишидан мақсад ишончлиликни ошириш, юкларни етказиб бериш вақтини ҳамда авиа юк ташувлари жараёнида ҳужжатларни электрон расмийлаштириш ва кузатиб бориш ҳаражатларини қисқартиришга хизмат қилади. Қолаверса, назорат қилувчи органлар учун ахборот хавфсизлиги ва ишончлилигини оширишни таъминлайди.
Учрашув давомида илғор хорижий мамлакатларда ҳаво транспортида юк ташувларини расмийлаштириш жараёнида қўлланилаётган электрон платформаларнинг иш фаолияти юзасидан тақдимотлар ва ўрганишлар ўтказилди.
Учрашув ниҳоясида ишчи гуруҳ таркибига киритилган вазирлик ва идоралар аъзоларига кейинги қилинадиган ишлар ва вазифалар бўйича аниқ топшириқлар берилди ва "E-Freight" ни тадбиқ этишни жадаллаштириш механизми ишлаб чиқилди.

В сфере авиационных грузоперевозок будет внедрен международный стандарт "E-freight"
В целях повышения в нашей стране конкурентоспособности грузоперевозок на воздушном транспорте, упрощения бизнес-процессов путем налаживания межведомственного обмена информацией по принципу "Единого окна" проведено очередное совещание по вопросу ускорения внедрения международного стандарта "E-freight" в сфере авиационных грузоперевозок.
На проведенной встрече под руководством заместителя министра транспорта Жасурбека Чориева представители соответствующих министерств и ведомств обменялись мнениями о существующих проблемах внедрения международного стандарта "E-freight" для электронного оформления и сопровождения документов в сфере авиационных грузоперевозок и их решении.
Внедрение стандарта "E-freight" для электронного оформления и сопровождения документов в сфере авиационных грузоперевозок в соответствии с рекомендацией Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA) является частью международной отраслевой программы, направленной на упрощение бизнес-процессов, снижение расходов и ускорение обмена информацией.
Целью внедрения данного стандарта является повышение надежности, сокращение времени поставки грузов, а также затрат на электронное оформление и сопровождение документов в процессе авиаперевозки грузов. Кроме того, стандарт обеспечивает повышение информационной безопасности и надежности для регулирующих органов.
В ходе встречи проведена презентация и изучение деятельности электронных платформ, применяемых в процессе оформления грузоперевозок воздушным транспортом в передовых зарубежных странах.
По итогам совещания членам министерств и ведомств, включенных в состав рабочей группы даны конкретные поручения по дальнейшей реализации работ и задач, а также разработан механизм ускорения внедрения "E-freight".