Автомобилда юк ташувчилар қўллаб-қувватланади
“Автомобиль транспортида юк ташувчиларни қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–5225-сон, 19.08.2021 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, юк ташиш учун мўлжалланган, ишлаб чиқарилганига 7 йилдан ошмаган қуйидаги транспортларни 2025 йил 1 январгача Ўзбекистонга импорт қилишда божхона божи, утилизация йиғими ва автотранспортларни сотиб олганлик учун автотранспорт йиғимларининг ноль ставкалари қўлланилади:
– “Евро-5” ва ундан юқори экологик тоифа талабларига мос келадиган автотранспортлар (ТИФ ТН кодлари 8701 20, 8704 22 (самосваллардан ташқари);
– тиркамалар ва ярим тиркамалар (ТИФ ТН кодлари 8716 31, 8716 39).
Европа Иттифоқи мамлакатларида ишлаб чиқарилган, ишлаб чиқарилганига 7 йилдан ошмаган қуйидаги транспортлар 2025 йил 1 январгача Ўзбекистонга импорт қилишда мажбурий сертификатлашдан озод қилинади:

Перевозчики грузов автомобильным транспортом будут поддерживаться
Постановление Президента "О дополнительных мерах по поддержке перевозчиков грузов автомобильным транспортом" (ПП-5225 от 19.08.2021 г.) принято.
Согласно постановлению, при импорте в Узбекистан следующих видов транспорта, предназначенных для грузовых перевозок, срок производства которых не превышает 7 лет, до 1 января 2025 года применяются нулевые ставки таможенной пошлины, утилизационного сбора и автотранспортного сбора за приобретение автотранспорта:
От обязательной сертификации при импорте в Узбекистан до 1 января 2025 года освобождаются следующие виды автотранспорта, произведенные в странах Европейского Союза, срок эксплуатации которых не превышает 7 лет: