Барқарор ва "яшил" келажак сари интилишимизда транспорт соҳаси муҳим роль ўйнайди
Озарбайжон пойтахти Боку шаҳрида бўлиб ўтаётган БМТнинг иқлим ўзгариши бўйича конференцияси (CОP29) доирасида "Яшил шаҳар транспорти" мавзусида юқори даражадаги вазирлар йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирининг биринчи ўринбосари Маманбий Омаров иштирок этди. Бугунги куннинг энг глобал муаммоларидан бири бўлган шаҳар транспортини декарбонизация қилиш ҳамда барқарор шаҳар мобиллигини яратиш масалалари муҳокамасига бағишланган йиғилишда Транспорт вазирининг биринчи ўринбосари М.Омаров ушбу йўналишда Ўзбекистонда амалга оширилаётган лойиҳалар ва уларнинг натижаларига тўхталиб ўтди.
“2030 йилгача атроф-муҳитни муҳофаза қилиш миллий концепцияси ва 2019 йилда тасдиқланган "Яшил" иқтисодиётга ўтиш стратегиясига кўра, жамоат транспорти ҳаракат таркибининг 80 фоизини экологик тоза транспортга ўтказиш режалаштирилган. Ушбу ташаббуслар ижроси доирасида ўтган йили Тошкент шаҳрига 320 та, Самарқанд шаҳрига эса 14 та электробус харид қилинди. Ҳисоб-китобларимизга кўра, дизель ёқилғисида ишлайдиган автобус ўрнига битта электробусдан фойдаланиш иссиқхона газлари чиқиндиларини йилига 70 тоннага камайтириш имконини беради. Шундан келиб чиқиб, ўтган йили Ўзбекистоннинг иккита йирик шаҳрида 330 га яқин электробуслардан фойдаланиш орқали иссиқхона газлари ташламаларини 23 минг тоннага қисқартиришга муваффақ бўлдик, бу эса ҳаво сифати ва аҳоли саломатлигига сезиларли даражада ижобий таъсир кўрсатади” , - деди М.Омаров

Транспортный сектор играет важнейшую роль в нашем стремлении к устойчивому и "зеленому" будущему
В рамках проходящей в столице Азербайджана городе Баку Конференции ООН по изменению климата (COP29) состоялось министерское совещание высокого уровня на тему "Зеленый городской транспорт."
В мероприятии принял участие первый заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Маманбий Омаров. На совещании, посвященном обсуждению вопросов декарбонизации городского транспорта и создания устойчивой городской мобильности, являющейся одной из самых глобальных проблем сегодняшнего дня, первый заместитель министра транспорта М.Омаров остановился на проектах, реализуемых в Узбекистане в этом направлении, и их результатах.
"Согласно Национальной концепции охраны окружающей среды до 2030 года и утвержденной в 2019 году Стратегии по переходу на "зеленую" экономику, 80 процентов подвижного состава общественного транспорта планируется перевести на экологически чистый транспорт. В рамках реализации этих инициатив в прошлом году в Ташкент было закуплено 320 электробусов, в Самарканд - 14. По нашим расчетам, использование одного электробуса вместо автобуса, работающего на дизельном топливе, позволит сократить выбросы парниковых газов на 70 тонн в год. Исходя из этого, в прошлом году за счет использования около 330 электробусов в двух крупных городах Узбекистана удалось сократить выбросы парниковых газов на 23 тысячи тонн, что окажет существенное положительное влияние на качество воздуха и здоровье населения," - сказал М.Омаров